Sari la conținut
Forum Roportal
Miss Bitch

Religii, ateism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stim foarte bine ca in lume exista foarte multe religii, unele crestine, altele nu prea tin de crestinism. (w00t) Ceea ce imi doresc eu sa stiu este ca desi marea majoritate suntem crestini, religiile noastre difera. De ce oare?

Stim ca Marea Schisma a dus la separarea bisericii crestine in doua, astfel luand nastere biserica ortodoxa si biserica catolica. Dar de ce? Daca simtim la fel, de ce suntem diferiti din punct de vedere religios?!

Precum crestinii, in ultima vreme sunt foarte multi oameni care nu au crezut nicicand in Dumnezeu sau care nu mai cred. As dori sa stiu de ce...De ce sunt atat de multi oameni care nu mai cred in Dumnezeu.. :santa2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am mai si zis-o religia este doar o spalare a creierului (w00t)

 

si din istorie stim ff clar cate razboaie au fost din cauza religiei ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am mai si zis-o religia este doar o spalare a creierului :santa2:

 

si din istorie stim ff clar cate razboaie au fost din cauza religiei ...

De asta ai devenit tu atee? (w00t)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Joanna, ai fi destul de uimita sa afli ca razboaiele religioase nu sunt atat de religioase cum par, ci au substratrui cate se poate de prozaice: teritoriale, razboaie de cucerire, razboaie de aparare etc. Ca sunt duse in numele religiei e partea a doua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr-un razboi toti pierd mai ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Joanna, ai fi destul de uimita sa afli ca razboaiele religioase nu sunt atat de religioase cum par, ci au substratrui cate se poate de prozaice: teritoriale, razboaie de cucerire, razboaie de aparare etc. Ca sunt duse in numele religiei e partea a doua.

Da, dar prin razboaiele acestea s-a dorit a se realiza ceva. Stii, cum e democratie, drept la opinie, ei nu aveau dreptul sa fie crestini. Erau persecutati (vezi cruciadele impotriva crestinilor :santa2: ). Dar daca suntem crestini, de ce unii suntem ortodocsi si unii catolici? (w00t)

Editat de heidy_2005

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stim foarte bine ca in lume exista foarte multe religii, unele crestine, altele nu prea tin de crestinism. (w00t) Ceea ce imi doresc eu sa stiu este ca desi marea majoritate suntem crestini, religiile noastre difera. De ce oare?
te intrebi cum de putem avea acelasi text, dar sa il aplicam atat de diferit

uneori, ambitii omenesti au determinat rupturi - sa zicem ca aici nopi suntem de vina

dar armenii s-au "rupt" de ceilalti crestini din motive istorico-politice independente de ei si de Biserica- cand s-au intalnit, dupa sute de ani, totul era altfel - aici Dumenzeu a lasat sa fie asa!

de ce? pentru ca asta este vointa lui

toti suntem oameni, dar nu sutem identici - de ce? din acelasi motiv

 

in ultima vreme sunt foarte multi oameni care nu au crezut nicicand in Dumnezeu sau care nu mai cred. As dori sa stiu de ce...De ce sunt atat de multi oameni care nu mai cred in Dumnezeu.. :santa2:
moda de a nu crede in Dumnezeu a aparut in Europa in timpul Revolutiei Franceze - atunci, oamenii de stiinta l-au "scos" din programa scolara pe Dumnezeu. Romania, prin Spiru Haret, intemeietorul invatamantului romanesc modern, a preluat aceasta moda, copiind modelul francez. Copilul se intalneste cu credinta doar in familie si in biserica. Regimurile comuniste au anulat pe cat au putut legatura cu biserica.

de ce ne mai miram ca oamenii nu au credinta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
moda de a nu crede in Dumnezeu a aparut in Europa in timpul Revolutiei Franceze - atunci, oamenii de stiinta l-au "scos" din programa scolara pe Dumnezeu. Romania, prin Spiru Haret, intemeietorul invatamantului romanesc modern, a preluat aceasta moda, copiind modelul francez. Copilul se intalneste cu credinta doar in familie si in biserica. Regimurile comuniste au anulat pe cat au putut legatura cu biserica.

de ce ne mai miram ca oamenii nu au credinta?

Asta ar putea fi o cauza, dar daca iti doresti cu adevarat sa crezi in ceva, o faci, indiferent ca este interzis sau nu. Deci in cea mai mare parte este vina noastra, a oamenilor, nu a comunistilor sau a programelor scolare. (w00t)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, dar prin razboaiele acestea s-a dorit a se realiza ceva. Stii, cum e democratie, drept la opinie, ei nu aveau dreptul sa fie crestini. Erau persecutati (vezi cruciadele impotriva crestinilor (w00t) ). Dar daca suntem crestini, de ce unii suntem ortodocsi si unii catolici? (w00t)

 

Mi se pare mie doar sau se poate intelege ca faci o confuzie ?

 

Se zice ca crestinii erau persecutati in primele secole, pe vremea cand aparea religia si nu in Evul Mediu. Nu se poate vorbi in Evul Mediu de lipsa dreptului la religie.

 

CRUCI

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare mie doar sau se poate intelege ca faci o confuzie ?

 

Se zice ca crestinii erau persecutati in primele secole, pe vremea cand aparea religia si nu in Evul Mediu. Nu se poate vorbi in Evul Mediu de lipsa dreptului la religie.

 

CRUCI

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×