Sari la conținut
Forum Roportal
Ffani71

Unde a fost Iisus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu iti dau citatele din care reiese ceea ce spun eu.

Apoi, te rog sa-mi dai tu citatele din care reiese ca in cei 1000 de ani, unii vor avea o a dua sansa... :)

 

Mia de ani, este precedata de doua evenimente:

1."secerisul", sau sfarsitul lumii. Numita de unii si rapirea[desi nu sunt de acord cu acest termen, deoarece a rapi este un fapt negativ...].

2. Perioada celor 7 potire, adica mania lui Dumnezeu manifestata impotriva tuturor oamenilor ramasi pe Terra ca pleava a omenirii, in urma secerisului.Cele 7 potire, se sfarsesc cu un mare eveniment:evenimentul numit Armaghedon. Adica, acel razboi spiritual al trinitatii:fiara+profetul mincinos+diavolul ca si lideri ai omenirii ramase pe Terra ca pleava a omenirii, impotriva lui Dumnezeu.Deci, acest razboi nu este indreptat impotriva vreunui om, sau a vreunei tari, ci impotriva lui Insusi Dumnezeu. Acest razboi are ca final:"Si fiara a fost prinsa. Si, impreuna cu ea, a fost prins prorocul mincinos care facuse inaintea ei semnele cu care amagise pe cei ce primisera semnul fiarei si se inchinasera icoanei ei. Amandoi acestia au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa. Iar ceilalti au fost ucisi cu sabia care iesea din gura Celui ce sedea calare pe cal. Si toate pasarile s-au saturat din carnea lor."(Apoc.19.20-21)

Apoi, urmeaza 1000 de ani. Dupa cum se vede, avem de-a face cu:

1. "Graul" strans in hambarul lui Dumnezeu la seceris.

2. "Pleava" arsa in foc la Armaghedon in razboiul contra lui Dumnezeu Insusi.

 

Cei inviati sunt doar cei drepti. "Ceilalti morti"[cei nedrepti] "n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei 1000 de ani"(Apoc.20.5)Asadar, cine este pe Pamant in timpul celor 1000 de ani, daca cei drepti sunt in ceruri, iar cei nedrepti n-au inviat pana dupa cei 1000 de ani?NIMENI. Doar Diavolul, "legat" de aceasta planeta pustie, distrusa din temelii de poluare si razboaie.

 

Numai nu vrei sa iei seama la un verset si ti am spus de zeci de ori.

Satana se duce sa insele neamurile care sint in cele 4 colturi ale pamintului.

Asta dupa sfirsitul miilor de ani.

Invierea inca nu are loc .Abia dupa acest razboi in care sint implicate toate neamurilesi mai repe;CARE SINT IN CELE 4 COLTURI ALE PAMINTULUI.

aBIA DUPA ACEST EVENIMENT ARE LOC INVIEREA SI JUDECATA.

Ca tu citesti dupa cap 19,apoi am vazut.Da apoi a vazut o alta faza asa cum vezi un film pina la capat si apoi vezi alt film care poate fi inaintea celuilalt.Nu putea vedea doua evenimente in acelasi timp.

 

De unde scoti tu ca cele 7 trimbite sint dupa seceris?

De unde scoti tu ca cei inviati merg in cer?

Daca este scris ca acest Isus este dus la cer pina la implinirea tuturor lucrurilor.Atunci acest Isus va reveni.Sau ap Petru nu stia ce spune?

Nici un om nu are ce cauta la cer,care este scaunul de domnie a lui Dumnezeu iar pamintul a fost dat oamenilor ca sa l locuiasca.

Satan este deslegat cu un singur scop sa insele neamurilecare sint pe pamint.

Rezulta ca legarea lui a constat in impiedicarea inselarii neamurilor.

Nu ca sa pacatuiasca inseala Satan neamurile.Ca pacatul este in inima omului.Vezi Pilda lui Isus din MATEI CAP;15.Ci ca sa nu faca razboi,pina la o anumita vreme,aceasta a fost legarea lui Satan.

Dar cind i se implineste vremea el pleaca direct sa si duca planul la indeplinire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numai nu vrei sa iei seama la un verset si ti am spus de zeci de ori.

Satana se duce sa insele neamurile care sint in cele 4 colturi ale pamintului.

Asta dupa sfirsitul miilor de ani.

Neamurile care "sunt in cele 4 colturi" sunt cei rai, inviati dupa ce se sfarsesc cei 1000 de ani. Cf. cu versetul:"Ceilalti morti"[ adica cei nedrepti] "n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei 1000 de ani"(Apoc.20.5)Asta inseamna ca imediat dupa finalul pustietatii de 1000 de ani, cei rai sunt inviati. Si acest moment coincide cu "dezlegarea diavolului", pentru ca pe Pamant existand oameni rai numai buni de influentat spre mai rau, va avea de lucru si nu va mai fi un somer...

 

De unde scoti tu ca cele 7 trimbite sint dupa seceris?

De acolo de unde nu esti tu atent, in dorinta ta de a ma contrazice. :soc:

 

De unde scoti tu ca cei inviati merg in cer?

Citeste ce explica Pavel referitor la "rapirea celor credinciosi". Iti dau si bibliografie:1Tes.4.17 :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neamurile care "sunt in cele 4 colturi" sunt cei rai, inviati dupa ce se sfarsesc cei 1000 de ani. Cf. cu versetul:"Ceilalti morti"[ adica cei nedrepti] "n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei 1000 de ani"(Apoc.20.5)Asta inseamna ca imediat dupa finalul pustietatii de 1000 de ani, cei rai sunt inviati. Si acest moment coincide cu "dezlegarea diavolului", pentru ca pe Pamant existand oameni rai numai buni de influentat spre mai rau, va avea de lucru si nu va mai fi un somer...

 

 

De acolo de unde nu esti tu atent, in dorinta ta de a ma contrazice. :haha:

 

 

Citeste ce explica Pavel referitor la "rapirea celor credinciosi". Iti dau si bibliografie:1Tes.4.17 :crazy:

Hans,tu nu ai citit cu atentie nici ce explica Pavel si nici ce spune Isus in citeva texte asemanatoare.

 

Tu ai vazut o cioara sau un uliu cum rapeste un pui?

Il ia de jos il duce sus si pe urma coboara undeva ca sa l manince.

Asta nu are legatura dar vreau sa te fac sa intelegi ce inseamna rapire.

Pavel spune ca vom(sau vor)fi rapiti in nor in vazduh.

Dar nu vor raminea acolo.Ca sa te ajut iata ce zice Isus.

Si Pavel cred ca stia foarte bine ce spunea Isus.

Iata.In noaptea aceea doi barbati vor fi la cimp.

Unul luat altul lasat.Doua femei vor macina la moara,una luata alta lasata.

Doi vor fi intr un pat,unul luat altul lasat.

Unde Doamne?

Intraba ucenicii?

Ti ai pus vreodata intrebarea ce vroia sa spuna Isus cu aceasta luare?

Unde cind cine?Si de ce ?

Cine ramine ,la ce ,si de ce unii ramin si altii pleaca?

Si cum sint luati ?Te-ai intrebat vreodata?

Vrei sa ti spun un secret?

Eu am fost rapit in nori in vazduh,ca sa fiu cu Domnul.

Dar nu am ramas in vazduh.

Ehei ,cine ar fi putut explica aceste lycruri acum 500 de ani.Ele erau scrise pentru vremea cind avea sa se i plineasca si atunci sa se inteleaga.

Mai am o intrebare.Neamurile care sint in cele 4 colturi inviaza de 2 ori?

Ca dupa razboiul acela in care sint amagiti de Satan,si sint nimiciti imediat apare invierea.

Ai citit cu atentie?

Ce putin air trebui sa cotesti drumul ca as intelegi perfect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni eu am citit ce ati scris eu va zic ca ISUS nu a mers nicaieri pt ca asa cum zice biblia a ramas in mormant pana duminica dis de dimineatza inca era intuneric afara apoi isus a mers pana in cer sa vb cu tatal ceresc ca sa vada a primit jertfa care a dato pt intrega planeta si clar ca Dzeu a zis este inca prea mult jertfa pe care a dato si apoi a coborat napoi pe pamant si a aparut tot acolo unde era si sa intalnit cu Maria mama lui isus maria magdalena si mai o femeia erau 3 femei si femeiile acesta au mers la orasul und eerau ucenici si a zis ISUS ete viu apoi cu un ceas mai devreme deci ora 5 spre 6 dimineatza au zis femeile ISUS este viu si ucenici pe moment nu credeau si cu putin mai in urma vb ISus dragi ucenici eu sant ISUS .. deci isus nu a plecat nicaieri mai ales in ziua sabatului el a stat in mormat ca dupa legea divina care a dat tatal ceresc in cele 10 porunci porunca a 4 sa sfintesti ziua de odihna a saptea zi din saptamana adica sabatul saptamana incepe cu Duminica luni, marti ,miercuri,joi,vineri , sambata deci sant 7 zile cum, ziceam mai devreme ISUS a inplinit si legea si jertfa pecare o trebuia s-o dea intregului pamant ca sa fie salvati clar jertfa a primito Dzeu zi zic ISUS nu a plecat niacaieri deci a ramas acolo ca si un trup mort.. si dimineatza atunci ingerul a strigat catre cer TATAl tau te cheama ISUS ceva de genu nuh cum a strigat si a inviat ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×