Sari la conținut
Forum Roportal
Gregory1992

Tulburare de personalitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu am fost serios cand am intrebat cee ace am intrebat.de ce e nevoie de mistocareli sauraspunsuri in doi peri?aici e un mediu in care nu ar trebui sa existe asemenea lucruri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca tulburarea de personalitate multipla (sau tulburarea de identitate) e de fapt o comutare rapida si evidenta la nivel tranzactional.

Cu totii comutam rapid intre Copil Adaptat, Copil Rebel, Copil Seducator, Parinte Grijuliu, Parinte Critic, Adult. Doar ca la noi e aproape insesizabil. Doar un expert in analiza tranzactionala s-ar prinde (sau un pasionat avertizat de asta).

 

In ultimul timp sunt foarte atent la mine cand comut, si la altii cand comuta. Acum vad clar cu cine vorbesc cand vorbesc cu cineva : cu copilul? cu adultul? cu parintele? si care anume dintre ei.

E ft interesant/

 

La cei cu tulburari de personalitate imi pare ca aceasta comutare e brusca si prea evidenta, fara tranzitii, atat de socanta incat e clar pt oricine. Dupa ce am vazut niste filme cu personalitate multipla facute dupa cazuri reale (united states of tara, three faces of eve, sybil, etc) am recunoscut in comutarile acestor persoane exact copilul rebel, copilul seducator, copilul adaptat, etc, care isi scoteau capul la lumina. In acele cazuri, ei par in conflict, ca si cum ar vrea sa puna stapanire pe constiinta, sa preia tabloul de comanda al trupului. S-ar putea ca si cazurile de posedare sau unele de schizofrenie sa aiba de a face cu asta.

Recomand pt studiu suplimentar cartea psiholoagei Dorothy Lewis, Vinovati de dementa (cu un caz real de personalitate multipla)

 

P.S. M-am uitat in spate si am vazut ca Steinbrenner a vb. de Eul Mobil de la Berne. Asta era termenul tehnic, il uitasem. Sunt de acord cu el.

Editat de Kosmotro
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca tulburarea de personalitate multipla (sau tulburarea de identitate) e de fapt o comutare rapida si evidenta la nivel tranzactional.

Cu totii comutam rapid intre Copil Adaptat, Copil Rebel, Copil Seducator, Parinte Grijuliu, Parinte Critic, Adult. Doar ca la noi e aproape insesizabil. Doar un expert in analiza tranzactionala s-ar prinde (sau un pasionat avertizat de asta).

 

 

Tulburarea de personalitate poate fi de mai multe feluri Borderline, narcisica, schizoida, antisociala, dependenta etc si poate sa se incadreze intr-una din ariile: emotionala, relationala, cognitiva sau comportamentala (ma refer mai ales la impulsuri aici).

 

Ceea ce spui de comutarea la nivel tranzactional e interesant :o: dar trebuie sa tinem cont de faptul ca in viata de zi cu zi aceasta trecere nu este considerata o tulburare. Daca ar fi sa analizez ceea ce ai spus chiar imi pune niste semne de intrebare, Thx :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca nu e considerata o tulburare, daca nu esti constient de ce faci intr-o anumita stare a eului(Parinte Grijuliu negativ, Parinte critic negativ, Copil adaptat, Seducator etc.) atunci ai probleme, dar noi suntem constienti de cum ne comportam, nu uitam ceva facut in starea de Parinte, sau in alta stare, dar o persoana cu tulburare de personalitate nu e constient de asta, adica nu tine minte ce a facut intr-o alta stare a eului sau.

Cel putin asa inteleg eu asta.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

pot spune ca mi se pare un punct de vedere interesant asupra caruia ar trebui sa imi "arunc" atentia mai mult, dar pana in momentul acela nu pot spune ca toate tulburarile sunt intalnite in acest du-te vino al Eului.

 

Luand de exemplu schizofrenia sau psihoza? Aici nu cred ca se poate face referire la plimbarea eului ci mai degraba a o scadere foarte mare a granitelor inconstientului. Scaderea granitelor duce la manifestari atipice pentru un individ... ma refer aici la delir mai ales.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma refer la tulburarile de personalitate,excluzand psihozele .poate cineva sa afirme cu tarie ca nu are absolut nici o tulburare de personalitate?intreb de curiozitate. si mai intreb si pentru ca criteriile dupa crae se stabilesc aceste tulburari sunt foarte largi,,practic includ pe toti oamenii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma refer la tulburarile de personalitate,excluzand psihozele .poate cineva sa afirme cu tarie ca nu are absolut nici o tulburare de personalitate?intreb de curiozitate. si mai intreb si pentru ca criteriile dupa crae se stabilesc aceste tulburari sunt foarte largi,,practic includ pe toti oamenii

 

daca e sa o luam logic :airkiss: fiecare din noi are inclinatii spre, un fond de ceva, dar este latent, deci suntem in regula atata timp cat nu este declansat de nimic. Ai observat bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×