Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
dyaboliq001

ce fel de supapa?

Rate this topic

Recommended Posts

Ce fel de supapa as putea folosi pentru evacuarea unei cantitati de 300-400 ml apa, care se acumuleaza intr-un recipient prin picurare intr-un interval de 24 h?

Ma intereseaza sa evacuez aceasta cantitate dintr-o data, o data pe zi, ci nu prin picurare.

M-am gandit ca cu o astfel de supapa e cea mai simpla rezolvare(sa deschida la acumularea cantitatii, apoi sa se inchida pana la reacumularea acesteia). Cum as putea-o confectiona?

Iti trebuie un sifon (vezi in atasament) nu o supapa. Nivelul superior al sifonului trebuie sa ajunga la nivelul maxim care il doresti pt acumulare - evacuare. Este f simplu inaltimea "carjei" sifonului regleaza volumul acumulat si evacuat. Succes la mesterit !

Sifon.doc

foloseste un flotor de vas de WC..

actionarea o poate face un alt balon plutitor ( diferit de cel existent la flotor ) care la un nivel prestabilit de tine...ridica supapa de eliberare...

Va multumesc frumos domnilor pentru idei. O sa incep sa pun in practica ideea lui outlander pentru ca imi e mai potrivita pentru un novice, desi nu stiu cum o sa reusesc sa amosez sifonul ala daca mie mi se umple vasul cu picatura.

Sa aleg un diametru mic ( 1 - 2 mm ) pe refulare?

Daca reusesc pun poze. Va salut!