Sari la conținut
Forum Roportal
dyaboliq001

ce fel de supapa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce fel de supapa as putea folosi pentru evacuarea unei cantitati de 300-400 ml apa, care se acumuleaza intr-un recipient prin picurare intr-un interval de 24 h?

 

Ma intereseaza sa evacuez aceasta cantitate dintr-o data, o data pe zi, ci nu prin picurare.

 

M-am gandit ca cu o astfel de supapa e cea mai simpla rezolvare(sa deschida la acumularea cantitatii, apoi sa se inchida pana la reacumularea acesteia). Cum as putea-o confectiona?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie un sifon (vezi in atasament) nu o supapa. Nivelul superior al sifonului trebuie sa ajunga la nivelul maxim care il doresti pt acumulare - evacuare. Este f simplu inaltimea "carjei" sifonului regleaza volumul acumulat si evacuat. Succes la mesterit !

Sifon.doc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foloseste un flotor de vas de WC..

actionarea o poate face un alt balon plutitor ( diferit de cel existent la flotor ) care la un nivel prestabilit de tine...ridica supapa de eliberare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc frumos domnilor pentru idei. O sa incep sa pun in practica ideea lui outlander pentru ca imi e mai potrivita pentru un novice, desi nu stiu cum o sa reusesc sa amosez sifonul ala daca mie mi se umple vasul cu picatura.

Sa aleg un diametru mic ( 1 - 2 mm ) pe refulare?

Daca reusesc pun poze. Va salut!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×