Sari la conținut
Forum Roportal
Pancho111

Izolare mansarda

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua,

 

am nevoie de un sfat din partea cunoscatorilor in domeniu.

Doresc sa cumpar un apartament intr-o vila , apartament care este in mansarda vilei.

Problema mea este izolarea termica a mansardei. Din cate am discutat cu proprietarul imobilului, acesta mi-a spus ca izolatia este facuta corespunzator si nu o sa am probleme cu frigul iarna si mai ales nu o sa am probleme cu caldura vara.

Acoperisul vilei este de tip Gerard , are folie anticondens si izolatia este facuta cu 2 straturi de vata minerala cu grosimea de 5cm. Bineinteles totul placat cu rigips.

Este suficienta aceasta izolatie pe timp de vara la temperaturile stiute de toti?

DAca nu, atunci ce masuri suplimentare asi putea sa iau pentru o izolare buna.

 

multumesc

Robert

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai 1. Pentru iarna este bun asa am si eu la un apartament de-al meu se simte la factura :D

2. Pentru vara este bun pentru ca este mai racoare... dar tot se simte caldura .. Singurul lucru pentru a avea racoare este sa iti pui aer conditionat dar nu in camera in care dormi... indicat ar fi sa il pui pe hol :)

Editat de GeorgeTeck

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu-i indeajunsa izolatia!...o fi buna in tarile unde nu-s extremele climaterice de la noi;aici insa nu-i suficient un strat de 10 cm de izolatie-e buna,insa insuficienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu-i indeajunsa izolatia!...o fi buna in tarile unde nu-s extremele climaterice de la noi;aici insa nu-i suficient un strat de 10 cm de izolatie-e buna,insa insuficienta.

Nush .. dar la mn la casa este buna :| (iarna)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nush .. dar la mn la casa este buna :| (iarna)

1.tu locuiesti la mansarda?

2.ai facut calculul ce consum/mc ai pt incalzit si racit ?

eu am la mansarda aprox 15 cm de izolatie,fata de restul casei care-i de aprox 20 de cm si se simte diferenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate am discutat cu proprietarul imobilului, acesta mi-a spus ca izolatia este facuta corespunzator si nu o sa am probleme cu frigul iarna si mai ales nu o sa am probleme cu caldura vara.

Pai depinde de cata incredere ai in om. :blink:

 

Eu cred ca un element foarte relevant este zona si orientarea mansardei. Adica... daca stai intr-o zona racoroasa a orasului (langa un parc mare) si este mansarda orientata spre nord. este una. Daca stai intr-o zona cu mult asfalt si fara verdeata, este altceva.

Daca mansarda este mica este una, daca este mare este altceva.

De ex. eu stau intr-o mansarda de 23.6 MP. Sa incalzesti asa un spatiu nu cere cine stie ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×