Sari la conținut
Forum Roportal
lupini

Singularitatea tehnico-ştiinţifică

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oricine poate vedea ca tehnica se complica pina cind nu-si mai atinge scopul. Apoi urmeaza o simplificare, pastrind esentialul, si se ia de la capat. Sau se trece la o alta etapa. In care anteriorul este luat ca un intreg, gen macrocomanda.

In domeniul programelor e cel mai clar. Unele mai noi nici nu mai pot functiona. De complicate ce sint.

 

Acum tendinta va fi de liniarizare. Si nu va fi posibil asa. Vom intelege ca acest univers functioneaza cu cicluri....curentul alternativ a invins curentul continuu.

 

Apropo tehnica nu te anunta in somn ca s-a oprit curentul. Eventual sa feresti mincarea din frigider, vara. Pe mine, ma anunta altceva.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cartile acelea despre singularitate se spune cate ceva si despre pericole. La acestea as mai adauga cateva din repertoriu propiu. O sa va ingroziti si o sa va faceti probleme daca mai vreti sa prindeti singularitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cartile acelea despre singularitate se spune cate ceva si despre pericole. La acestea as mai adauga cateva din repertoriu propiu. O sa va ingroziti si o sa va faceti probleme daca mai vreti sa prindeti singularitatea.

 

 

Progresul niciodată nu are calea netedă. De asta e progres, pentru că se merge pe drumuri necunoscute, şi se pot întâlni pericole, care cu timpul sunt atenuate. Dacă s-ar fi luat după pericole, nimeni n-ar mai fi dorit să meargă pe Lună, în Iulie 1969, prin intermediul misiunii Apollo 11, după ce doar cu doi ani înainte, în Ianuarie 1967, prima misiune - Apollo 1 - s-a soldat cu explozia modulului care îi transporta pe cei trei astronauţi - "Gus" Grissom, Ed White, Roger Chaffee - aceştia murind instantaneu. Cu toate astea, program Apollo a continuat, fiind îmbunătăţit, şi încununându-se cu succes. Dar accidente au existat şi după aceea. (a se vedea Apollo 13)

 

Întotdeauna, pionierii progresului sunt în mare pericol. Abia apoi, urmaşii lor beneficiază de pe urma curajului înaintaşilor.

 

Eu sunt gata să înfrunt pericolele !

 

 

.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu un entuziast cam ca voi. Problema nu este in realizarea materiala a acelor...vise. Ci in faptul ca exista o limitare a spectrului electromagnetic. VITEZA. Si imposibilitatea actuala de atingere a infinitului....mic in miniaturizare.

Noi avem 2 motoare gigantice, de functionare si constructie. Sistemul genetic si structura creierului. neuronii sint un creier in miniatura. Au alte structuri uriase ca si complexitate. Structurile electronice nu au asa ceva.

In afara de asta exista o structura in afara creierului, invizibila. fara suport material de functionare. Deja aici se intra pe cunostinte neverificabile. Si structurile care le-am spus functioneaza in alte spectre energetice, ce nu au treaba cu electromagnetismul.

Si...mai departe, alte structuri.

Sintem structurati ptr....iesirea din univers. Materia si energia cunoscuta nu are aceasta caracteristica. Si chiar iesim fara sa ne dam seama.

Acel vis cu atingerea...infinitului, chiar se produce, dar rar.

Electronica nu poate fi absolutizata fiindca are limitarea cimpului electromagnetic.

Structurile bio, cele 2, exista fara efort in munca. Iar ce construim noi, ne ajuta ptr....evolutia bio. Nu este un scop in sine.

Mie nu mi-ar place sa traiesc ca si constiinta si simtaminte sufletesti in structuri electronice, care nu se refac singure, sau oricum nu sint vii.

 

Si ca un final, dupa toate datele actuale, structurile materiale se opresc in...nimic. Nu exista materia in acceptul actual. Deci infinitul mic poate fi atins...energetic. Dupa toate datele subiective, cele bio se duc in aceasta directie. Sau structurile bio vizibile de noi, pot biostructura aceasta energie, continuu.

Sau invers, cele energetice structureaza pe cele bio vizibile. :D

 

Si nu am baut decit suc de citrice azi. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu un entuziast cam ca voi.

 

 

Eu sunt entuziast şi în prezent. Nici nu am cum să nu fiu având în vedere viteza progresului actual, în special cel din domeniul informaţional. Nu peste mulţi ani se va ajunge la apariţia unei noi entităţi inteligente: Inteligenţa Artificială. În acest fel, pe Terra vor două entităţi gânditoare: Homo sapiens şi A.I. care fie vor colabora, fie se vor duşmăni. Şi de asemenea, pe Terra vor exista două realităţi: realitatea...reală, în care trăim în prezent, şi în care ne desfăşurăm activitatea, şi o doua, care va fi, realitatea virtuală: noosfera. Aceasta deja a apărut sub forma Internetului, care va evolua, aşa cum a făcut orice tehnologie din istoria culturii umane, şi va ajunge un spaţiu de sine stătător, în care se va putea pătrunde direct cu gândul fără a mai fi nevoie de tot felul de echipamente, cum sunt calculatorele, monitoarele, tastaturile, telefoanele, iPad-urile...etc. Aceste echipamente vor fi atunci piese de muzeu, la fel cum în prezent piese de muzeu sunt gramofoanele sau telefoanele acelea vechi, cu furcă.

 

Noosfera va fi susţinută de calculatoare cuantice, capabile să reproducă structura creierului uman. De fapt, toată ştiinţa în viitor se va baza pe simulări. Şi în prezent se fac astfel de simulări, dar e nevoie de ani de zile pentru a obţine rezultate, din cauza calculatoarelor clasice foarte lente. Viitoarele structuri neuronale cuantice, vor activa precum serverele actuale, care vor stoca structurile de personalitate ale omului, şi astfel, se va intra în reţeaua mondială, direct cu gândul. Posibilităţile vor fi uriaşe.

 

.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Vom apuca noi cei din generatia noastra (sa zicem cei sub 40 ani in 2011) sansa nemuririi tehnologice?

 

2. Transferul personalitatii nu inseamna crearea unei copii si stergerea originalului? Adica am creat o fiinta noua si am omorat-o pe cea veche.

 

3. Ce curaj am eu ma umplu cu nano-cipuri cand el sunt fabricate de corporatii? Cine imi garanteaza ca producatorii de cipuri nu ma fac sclav, cu atat mai mult cu cat nano-cipurile comunica wireless si sunt conectate la internet.

 

4. Nu mai exista pericolul bolilor de natura biologica dar orice hacker poate instala troieni in sistemul meu de personalitate.

 

5. Am vazut odata o filmare la o ferma de vulpi cum erau jupuite de vii pentru blana. Blana iese mai usor cand animalul este cald. Daca voi intalni pe viitor o inteligenta supra-umana psihopata?

 

6. Cu Google Earth o sa fii vazut in baie, poate chiar si la 100m la subsol, la fel de clar ca si cum ai fi filmat de la 1m. In plus ti se pot detecta undele alpha si oricine poate afla starea ta de spirit, stres sau depresie. Ti se poate inregistra toate activitatea pe mai multe zile, prin satelit si stocata pe servere;

 

7. Oricine poate fabrica bombe nucleare si biologice cu materiale cumparate prin internet. S-au le poate obtine cu ajutorul nano-fabricilor moleculare, in sufragerie la pret scazut. E nevoie doar de soft;

 

8. Scenariul iadului: nano-roboti autoreplicanti, scapati de sub control, devoreaza eco-sistemul in numai doua saptamani (crestere exponentiala);

 

9. Inteligenta artificiala neprietenoasa este de mii de ori mai inteligenta decat cea umana;

 

10. Personalitatile umane, stocate pe servere, sunt captive companiilor proprietare. Nu au nici o posibilitate de aparare.

 

11. China comunista este stapana lumii, Securitatea intaureaza dictatura tehnologica.

 

etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Vom apuca noi cei din generatia noastra (sa zicem cei sub 40 ani in 2011) sansa nemuririi tehnologice?

 

2. Transferul personalitatii nu inseamna crearea unei copii si stergerea originalului? Adica am creat o fiinta noua si am omorat-o pe cea veche.

 

10. Personalitatile umane, stocate pe servere, sunt captive companiilor proprietare. Nu au nici o posibilitate de aparare.

 

 

Am luat punctele 1, 2 şi 10 pentru că aici am ceva de spus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu stiu daca legea lui Moore este suficienta. In primul rand neuronul are si capacitate de autoreparare (specifica materiei vii) ceea ce implica o complexitate in plus. La un numar de sute de miliarde de nano-cipuri cu o anumita rata de defectare per cip, vei avea zilnic cipuri scoase din functiune care trebuie reparate sau inlocuite automat. In al doilea rand poate in anul 2020 vom avea computere cu inteligenta supra-umana, dar este vorba de inteligenta artificiala pe supercomputere. Vor mai trece 20 de ani poate pana cand fiecare PC va avea inteligenta supra-umana. Dar una este inteligenta artificiala si alta transferul personalitatii de pe un creier biologic in calculator. Legea lui Moore nu ne poate spune cand vom fi capabili sa facem transferul.

 

2. Daca faci copia personalitatii fara sa stergi originalul, acela nu este transfer, este copiere. Iti poti face mii de copii perfecte pe internet iar tu sa mori odata cu trupul tau biologic. Daca in schimb iti copii gradual personalitatea pe computer si stergi concomitent (si gradual) originalul (copy-paste) acela este transfer dar ce te faci cand ai doua copii ale originalului? In care din ele esti tu? Unde te regasesti?

 

10. In lumea reala poti pleca oricand de la o firma chiar daca mori de foame sau te sinucizi. Poti duce chiar lupta de gherila impotriva guvernului si a magnatilor. Dar daca esti pe server in cadrul unei firme, esti softul proprietate al acelei companii. Prin urmare vei fi exploatat pentru profitul actionarilor. Chiar daca exista legi pentru drepturile omului, corporatiile controleaza politica interna si externa a unei tari (si acum la nivel global). Din realitatea virtula si din calculator nu poti evada si nu te poti sinucide fara acordul firmei.

Editat de Florian_L

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La un numar de sute de miliarde de nano-cipuri cu o anumita rata de defectare per cip, vei avea zilnic cipuri scoase din functiune care trebuie reparate sau inlocuite automat. In al doilea rand poate in anul 2020 vom avea computere cu inteligenta supra-umana, dar este vorba de inteligenta artificiala pe supercomputere. Vor mai trece 20 de ani poate pana cand fiecare PC va avea inteligenta supra-umana. Dar una este inteligenta artificiala si alta transferul personalitatii de pe un creier biologic in calculator. Legea lui Moore nu ne poate spune cand vom fi capabili sa facem transferul.

 

 

C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt entuziast şi în prezent. Nici nu am cum să nu fiu având în vedere viteza progresului actual, în special cel din domeniul informaţional. Nu peste mulţi se va ajunge la apariţia unei noi entităţi inteligente: Inteligenţa Artificială. În acest fel, pe Terra vor două entităţi gânditoare: omo sapiens şi A.I. care fie vor colabora, fie se vor duşmăni. Şi de asemenea, pe Terra vor exista două relaităţi: realitatea...reală, în care trăim în prezent, şi în care ne desfăşurăm activitatea, şi o doua, care va fi, realitatea virtuală: noosfera. Aceasta deja a apărut sub forma Intenetului, care va evolua, aşa cum a făcut orice tehnologie din istoria culturii umane, şi va ajunge un spaţiu de sine stătător, în care se va putea pătrunde direct cu gândul fără a mai fi nevoie de tot felul de echipamente, cum sunt calculatorele, monitoarele, tastaturile, telefoanele, iPad-urile...etc. Aceste echipamente vor fi atunci piese de muzeu, la fel cum în prezent piese de muzeu sunt gramofoanele sau telefoanele acelea vechi, cu furcă.

 

Noosfera va fi susţinută de calculatoare cuantice, capabile să reproducă structura creierului uman. De fapt, toată ştiinţa în viitor se va baza pe simulări. Şi în prezent se fac astfel de simulări, dar e nevoie de ani de zile pentru a obţine rezultate, din cauza calculatoarelor clasice foarte lente. Viitoarele structuri neuronale cuantice, vor activa precum serverele actuale, care vor stoca structurile de personalitate ale omului, şi astfel, se va intra în reţea mondială, direct cu gândul. Posibilităţile vor fi uriaşe

 

Sunt in acelasi asentiment cu tine, eu am impresia ca singura evolutie vizibila acum este in domeniul IT-interfete, adica din anii '80 de cand ma stiu, doar aceasta pare sa fi evoluat.

Pe viitor tot IT va schimba lumea, deoarece pare cea mai ieftina tehnologie si cu putere mare de raspandire, raspunzand in mod intim necesitatilor umane.

 

Eu nu cred ca e nevoie sa se imite creierul uman, ci doar softul acestuia, adica structurile personalitatii fiecarui om, cladite pe proprile experiente, lucru stiut bine in psihologie.

Calculatoarele au o memorie infinita fata de amaratul de creier, au motoare de cautare autonome, pe cand creierul merge pe incercate, lent si greseste adesea.

 

Asadar natura a pus inteligenta intr-o retea neurala ori invers, deoarece atat a putut face cu ce avea la indemana.

 

De asemenea cu cat calculatoarele se micsoreaza, lucreaza cu tensiuni tot mai mici, se incalzesc mai putin si deci se uzeaza mai greu. Citeam mai deunezi despre calculatoare reci care ar lucra direct cu informatie fotonica.

 

 

 

 

Dar una este inteligenta artificiala si alta transferul personalitatii de pe un creier biologic in calculator. Legea lui Moore nu ne poate spune cand vom fi capabili sa facem transferul.

 

2. Daca faci copia personalitatii fara sa stergi originalul, acela nu este transfer, este copiere. Iti poti face mii de copii perfecte pe internet iar tu sa mori odata cu trupul tau biologic. Daca in schimb iti copii gradual personalitatea pe computer si stergi concomitent (si gradual) originalul (copy-paste) acela este transfer dar ce te faci cand ai doua copii ale originalului? In care din ele esti tu? Unde te regasesti?

 

Vom fi capabili sa facem transferul personalitatii de pe un creier biologic in calculator, cand vom realiza un cablu USB intrare-iesire de tipul ochi-bionic-ANTIochi-bionic (adica proiector bionic de iesire din creier), un calculator traducator-convertor.

 

Calculatorul trebuie sa sa posede organe senzoriale video-audio, deoarece probabil realitatea virtuala nu va fi oferit suficiente lucruri inca.

 

Transferul se face doar gradual si prin asimilarea cortexului, astfel incat in momentul mortii organice, centrul constiintei noastre va fi fost deja mutat in partea sintetica, astfel ca partea organica va deveni din ce in ce mai putin utilizata in favoarea partii sintetice, ... cam la fel cum ar fi daca maine am renunta sa vorbim, sa scriem, sa utilizam mainile, gura, etc, arile corticale aferente ar degenera si s-ar dezactiva, precum un organ nefolosit.

Practic transferul inseamna retragerea stadiala din cortex. :flowers:

 

 

.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×