Sari la conținut
Forum Roportal
Alin-Lee

PC slab sau mai trebuie optimizat ceva la el ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut ! As vrea un sfat de la cineva care se pricepe si care este amabil sa ma ajute. Calculatorul meu se misca in reluare, de exemplu in CS-Source am doar 30 de FPS. PC-ul(din 2006) este acesta:

 

Placa de baza: ASUS P5L-1394

Sursa: 450 W

Placa video: NVIDIA GeForce GT 220 - 512 Mb/128 Bit DDR2 - suporta DirectX 10

Procesor: Intel Pentium D 925 Presler - 65nm Technology

Cooler Procesor: Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev. 2

RAM: 2X1 GB Kingmax Single-Channel DDR2 @ 334MHz

Hard: 320 GB - SAMSUNG HD321KJ

SO: Windows XP Professional 32-bit SP3

 

Temperaturile normale sunt cele din atasament, iar maxime sunt cu aproximativ cu 12 grade mai mari, la procesor si placa video, in timpul unui joc.

 

Multumesc !

post-306857-1285655120_thumb.jpg

Editat de Alin-Lee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut ! As vrea un sfat de la cineva care se pricepe si care este amabil sa ma ajute. Calculatorul meu se misca in reluare, de exemplu in CS-Source am doar 30 de FPS. PC-ul(din 2006) este acesta:

 

Placa de baza: ASUS P5L-1394

Sursa: 450 W

Placa video: NVIDIA GeForce GT 220 - 512 Mb/128 Bit DDR2 - suporta DirectX 10

Procesor: Intel Pentium D 925 Presler - 65nm Technology

Cooler Procesor: Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev. 2

RAM: 2X1 GB Kingmax Single-Channel DDR2 @ 334MHz

Hard: 320 GB - SAMSUNG HD321KJ

SO: Windows XP Professional 32-bit SP3

 

Temperaturile normale sunt cele din atasament, iar maxime sunt cu aproximativ cu 12 grade mai mari, la procesor si placa video, in timpul unui joc.

 

Multumesc !

Placa video e jenanta. Ar fi o idee sa zici si la ce rezolutie joci CS...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1024X768 si daca dau totul pe Low sa zic ca se observa o diferenta de max. 5 FPS...dar nu numai la Counter m-i se intampla. :)

Editat de Alin-Lee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine mama ma-sii te-a imbiligat sa iei jena aia de placa video? Vad ca si memoria iti ruleaza la o frecventa rusinoasa... procesorul totusi e destul de capabil, mai ales pentru vechituri gen CS, fie el si Source. In alta ordine de idei, cred ca e o problema si cu softurile instalate, posibil ceva cu memorii-proc-placa de baza, fiindca GT220-ul ar trebui sa duca lejer CS Source la 1024X768 si low settings. Ce mama ma-sii, totusi e o placa din 2009, si CS Source pe low la 1024 joci si cu un FX5200 sau ceva de genul!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ai dreptate, memoriile si placa de baza(care nu suporta RAM la frecvente mai mari)... in rest totul pare acceptabil pt. jocurile astea mai vechi pe care le joc.

Acum am reinstalat windows-ul(XP Corporate SP 2) , fara sa-l mai incarc cu multe programe si jocuri si vad ca si-a dat drumul... am jucat CS-S cu min. 50 FPS si max. 110.

Multumesc pt. ajutor ! Daca mai ai vre-o parere spune-mi... sa nu cumva sa imi mai faca figura, ca de cand l-am luat n-am stiut cum sa-l configurez. :)

Placa video am ales-o dupa buzunar. :)

Editat de Alin-Lee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da - ia-ti un Core2Duo. Si schimba placa aia video. Ia-ti un 9600. Si niste memorii PC3200. Placa de baza ar fi bine sa aiba cel putin chipset i965, asa ca schimb-o si p-aia. Felicitari, tre sa schimbi tot in afara de HDD si sursa :)

 

In general RAM-ul mai mult rezolva cea mai mare parte din problemele unui calculator vechi.

Ca sa joci Source schimba GT-u' ala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca ai dreptate, memoriile si placa de baza(care nu suporta RAM la frecvente mai mari)... in rest totul pare acceptabil pt. jocurile astea mai vechi pe care le joc.

Acum am reinstalat windows-ul(XP Corporate SP 2) , fara sa-l mai incarc cu multe programe si jocuri si vad ca si-a dat drumul... am jucat CS-S cu min. 50 FPS si max. 110.

Multumesc pt. ajutor ! Daca mai ai vre-o parere spune-mi... sa nu cumva sa imi mai faca figura, ca de cand l-am luat n-am stiut cum sa-l configurez. :)

Placa video am ales-o dupa buzunar. :)

Dupa buzunar puteai sa ieu in HD4670 care era peste 220 in orice test posibil.

 

@Wanderer: exagerezi. 2GB de memorie sint arhisuficienti. Eu cu 2GB de RAM (840Mhz, 4-4-4-11 CR2), X2 4000+ impins la 2.5GHz si HD 4770 (512DDR5, 128 biti) joc Crysis la 1280X1024 cu totul la maxim, 4XAA/8XAF, FLUENT, plus cam orice joc posibil la detalii high/max (cind e sa am probleme, e din cauza procesorului, deja un pic depasit, de cele mai multe ori). Bine, "jucam", ca nu am mai practicat de ceva vreme Crysis...

 

Oricum, din orice test posibil de pe net reiese clar ca GT220 e o placa low-low-end care numai pentru joace nu-i facuta, asta daca specificatiile nu spun destule. Totusi, dupa cum zice omu', dupa reinstall ii merge mai mult decit OK jocul, deci problema nu era neaparat la hardware (pana mea, eu cind am pus mina pe CS:Source aveam un Radeon 9200 64MB/128 de biti si Athlon XP 1700+@2000+ cu 512MB de ram si mergea acceptabil, desi se cam inneca cu detaliile pe med/high, insa la 1280X1024).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tre' sa schimb tot ! :roll: Multumesc ! Cand voi avea bani de ceva mai bun, am sa intreb tot asa pe cineva care stie, ca PC-ul asta e luat de la o firma gen ALTEX.

Editat de Alin-Lee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×