Sari la conținut
Forum Roportal
Desamagita

In Romania se fac bani usor

Postări Recomandate

Nu-l mai rdicati atata pe Ceasca in lauri. Nu lipsa lui este pricina ca exista atata coruptie in Romania.

Comunismul, ca intr-o tara mica, a rezistat mai mult si dupa ce, la vedere- a decazut.

Radacinile, educatia si lipsa de caracter ii lasa greu pe romani sa se ridice. Pe cei care nu au avut parte de educatie si de baze morale in familie.

Eu cred in noua generatie. Ca se va trezi..dar in nici un caz ca sa trezeasca un alt Ceasca la putere.

Adica, noi am ajuns in halul in car sa alegem mai putin raul?

Nu putem spera la mai mult?

 

Cine naiba v-a taiat la toti aripile?

 

Eu as baga la activ controalele fulger. As implica si armata in asa...dar nicidecum de capul ei!

Hotul fura pentru ca poate.

Hotul fura pentru ca nu e prins si sanctionat serios.

 

In primul rand, chimbarea s eface in ecrcuri mici. Nu mai mintiti..nu mai furati doar penrtu ca o fac si altii..nu mai apelati la pile cand vreti sa va angajati..nu mai copiati la examene..nu mai comentati la politist cand va da o amenda...nu mai folositi antirdar, nii chiar detector...nu mai va ganditi doar la pielea voastra..nu va mai pierdeti timpul cu acele critici neconstructive..nu mai acceptati sa fiti calcai in picioare de lasitate.

 

etc etc

si apoi, romanul se va destepta. Ca se va vedea pe el un om mai bun si va invata si e altul ce inseamn sa ai caracter. Altul care in familie a fost nevoit sa supravietuiasca tarelor morale, ...

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred in noua generatie. Ca se va trezi..dar in nici un caz ca sa trezeasca un alt Ceasca la putere.

In cine? In Ponta? Asta ne ingroapa de vii daca ajunge la guvernare cu impozitarea lui progresiva.

Editat de 你的朋友

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cine? In Ponta? Asta ne ingroapa de vii daca ajunge la guvernare cu impozitarea lor progresiva.

politica si grija fta de politica e ultima problema pe care o are Romaia de fapt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-l mai rdicati atata pe Ceasca in lauri. Nu lipsa lui este pricina ca exista atata coruptie in Romania.

Comunismul, ca intr-o tara mica, a rezistat mai mult si dupa ce, la vedere- a decazut.

Radacinile, educatia si lipsa de caracter ii lasa greu pe romani sa se ridice. Pe cei care nu au avut parte de educatie si de baze morale in familie.

Eu cred in noua generatie. Ca se va trezi..dar in nici un caz ca sa trezeasca un alt Ceasca la putere.

Adica, noi am ajuns in halul in car sa alegem mai putin raul?

Nu putem spera la mai mult?

 

Cine naiba v-a taiat la toti aripile?

 

Eu as baga la activ controalele fulger. As implica si armata in asa...dar nicidecum de capul ei!

Hotul fura pentru ca poate.

Hotul fura pentru ca nu e prins si sanctionat serios.

 

In primul rand, chimbarea s eface in ecrcuri mici. Nu mai mintiti..nu mai furati doar penrtu ca o fac si altii..nu mai apelati la pile cand vreti sa va angajati..nu mai copiati la examene..nu mai comentati la politist cand va da o amenda...nu mai folositi antirdar, nii chiar detector...nu mai va ganditi doar la pielea voastra..nu va mai pierdeti timpul cu acele critici neconstructive..nu mai acceptati sa fiti calcai in picioare de lasitate.

 

etc etc

si apoi, romanul se va destepta. Ca se va vedea pe el un om mai bun si va invata si e altul ce inseamn sa ai caracter. Altul care in familie a fost nevoit sa supravietuiasca tarelor morale, ...

Cei care sant acum la guvern sant mai,mai....decat domnul Ceausescu

Fura pentru ca nu au cine mai sus sai controleze pentru ca fura toti

Dar care e noua generatie? Daca cineva iese in piata sa zica ce nu-i sta bine .vie prins la manganelate

De ce alte tari au reusit sa inainteze!!! iar noi ne

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Radacinile, educatia si lipsa de caracter ii lasa greu pe romani sa se ridice. Pe cei care nu au avut parte de educatie si de baze morale in familie.

Afirmatie gresita!

Faptul ca unii au avut si altii nu au avut o educatie morala in familie, nu este decat 30% din problema!

 

Educatia nu se rezuma la cei 7 ani de asa asa cum aceasta parere este gresit intronata in Romania, ci incepe odata cu contactul cu societatea ...adica la gradinita si pe la scolile chiar si superioare ...si asta se cheama SOCIALIZARE !!!

Aceasta problema este EXTREM de IMPORTANTA in scolile occidentale, in care nu se pune baza pe olimpiada la romana si mate ... ci pe socializarea corecta a fiecarui elev!

 

Tocmai aceasta problema importanta care ne afecteaza tuturor viata sociala ...este ceva total necunoscut, subapreciat si neglijat in scoala romaneasca in care se formeaza 10 % valori si 90% RATATI si ABERATI adica asociali neadaptati la cerintele actuale ale uneu societati evoluate.

 

Asta cu socializarea in scoi de toate nivelurile reprezinta alti 30 % din marea problema a cancerului moral din Romania

 

Ceilalti 40% reprezinta EGUCATIA prin MUNCA .... pentru MUNCA SERIOASA RESPONSABILA SI COMPETITIVA! (tot o forma a socializarii dar tratata ca fiind de o deosebita importanta.

 

Eu cred in noua generatie. Ca se va trezi..dar in nici un caz ca sa trezeasca un alt Ceasca la putere.

Poti sa crezi si in biserica si ca acolo Atotputernicu te va abona la platouri zilnice cu rata la gril si fructe de mare!

Aici nu merge pe credinta ...ci pe stiinta!

 

So deocamdata realitatea ne arata ca nici cei mai mari profesori universitari sau Ministrii ai Educatiei...nu STIU asta ...ceea ce orice profesor din germania o stie si o si aplica!

 

Iata asta explica de ce Romania se afla in metastaza multilaeral dezvoltata care o face sa fie pe ultimul loc in UE ...adica rebutul Europei!

 

Da cui sa-i explici asta ? ...unor prostofesori atat de marginiti la bibilica incat cred ca Reforma Invatamantului inseamna salarii mari ...ca recompensa ptr ca distrug cu inconstienta viata a zeci de milioane de tineri ...si asta de zeci de ani

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu gasesc nici o postare care sa aiba legatura cu titlul topicului.Doream sa aflu cum se fac bani usor in Romania,ca sa fac si eu. In loc de asta ,am gasit subiectele la ordinea zilei discutate pe atatea si atatea topice de pe aria politica. Cred ca erau de ajuns acele topice, nu era nevoie de inca unul care nu aduce nimic nou. Asadar :

Topic inchis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×