Sari la conținut
Forum Roportal
VEMANS

Recalculare pensie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am rugamintea de a fi ajutat cu informatii de cei care se pricep in urmatoarea problema:

Am iesit la pensie in 2000 la 52 de ani beneficiind de avantajul grupei I-a de munca . Pina in prezent am mai muncit cu forme legale la o firma particulara de la care vreau sa ma pensionez definitiv in curind . Am nevoie sa stiu de ce acte am nevoie pentru recalcularea pensiei luindu-se in calculare si perioada lucrata din 2000 pina in prezent.

Cei de la firma ma duc cu vorba si amina sa-mi elibereze cartea de munca mentionind ca nu am nevoie de ia la oficiul de pensii si ca ei mai doresc sa-mi continui activitatea la ei.Este vorba de o firma mica , cca 12 angajati cu mari dificultati financiare.

Multumesc anticipat pentru ajutor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am rugamintea de a fi ajutat cu informatii de cei care se pricep in urmatoarea problema:

Am iesit la pensie in 2000 la 52 de ani beneficiind de avantajul grupei I-a de munca . Pina in prezent am mai muncit cu forme legale la o firma particulara de la care vreau sa ma pensionez definitiv in curind . Am nevoie sa stiu de ce acte am nevoie pentru recalcularea pensiei luindu-se in calculare si perioada lucrata din 2000 pina in prezent.

Cei de la firma ma duc cu vorba si amina sa-mi elibereze cartea de munca mentionind ca nu am nevoie de ia la oficiul de pensii si ca ei mai doresc sa-mi continui activitatea la ei.Este vorba de o firma mica , cca 12 angajati cu mari dificultati financiare.

Multumesc anticipat pentru ajutor

In 2000 te-ai pensionat anticipat ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In 2000 te-ai pensionat anticipat ?

 

La cerere , banuiesc ca anticipat deoarece nu aveam decit 52 de ani dar cca 16 ani in grupa intiia de munca si un total de 37 ani luati in calcul ( efectiv din 1971 pina in 2000 ). Nu am decizia la mine , lucrez in alta localitate

Poate merita sa adaug ca am lucrat ca si ing.chimist in cercetare ; ulterior mi s-au adaugat la pensie si anii facultatii

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La cerere , banuiesc ca anticipat deoarece nu aveam decit 52 de ani dar cca 16 ani in grupa intiia de munca si un total de 37 ani luati in calcul ( efectiv din 1971 pina in 2000 ). Nu am decizia la mine , lucrez in alta localitate

Asa cred dar in cazul asta (pensionare anticipata ) din cate stiu eu nu poti lucra (cu acte in regula ) , asa am vazut pe o decizie de pensionare anticipata de curand chiar.Pe salarizare nu prea ma pricep eu dar intrebam maine pe Diela si vedem ce zice si ea :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa cred dar in cazul asta (pensionare anticipata ) din cate stiu eu nu poti lucra (cu acte in regula ) , asa am vazut pe o decizie de pensionare anticipata de curand chiar.Pe salarizare nu prea ma pricep eu dar intrebam maine pe Diela si vedem ce zice si ea :roll:

 

Multumesc mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vin cu urmatoarea completare , formulata pe decizia de pensionare:

decizia nr xxxxxxx din 20.12.1999 privind acordarea pensiei pentru munca depusa si limita de varsta cu vechime integrala cod 10 .......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pensionarul a decedat acum 1 an mostenitori pot beneficia de aceasta recalculare?va rog sa raspundeti!!!

 

 

Daca-l reanimati pana invie ,da.

Oare foamea de bani va ia mintile? :(

Editat de otilia*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×