Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Psihogenealogia (terapia transgenerationala)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Interesant topicul , am constientizat ceva citindu-l .

Teoria morfogenica fiind la baza , transspatialitatea si transtemporalitatea sunt coordonatele .

 

Personal am constientizat ca obiceiurile , fobiile , viciile vin nu din mosi-stramosi (cum se pare a sugera pe topic) ci chiar de la parinti in primul rand . Si nu neaparat in progresie/continuare ci chiar concomitent (inconstient telepatic) !

Si in ambele sensuri... Adica daca eu continui ceva (ce mi-a fost insuflat morfogenic) alimentez mai departe focul egregorului care stapaneste deja parintii , bunicii , prietenii etc si astfel se manifesta si in ei concomitent... mult mai accentuat - pentru ca ei sunt sursa .

 

 

Concluzia mea e ca nu poti scapa de razele egregorului decat prin autoDISCIPLINA ! si luciditate bineinteles . Dar disciplina construieste tot...

 

 

Tot in ideea teoriei morfogenice mi-am amintit o povestire ce m-a pus pe ganduri . Conversatii cu un suflet din viitor... Si incepea asa : am ajuns , in visul meu , in mijlocul soarelui si acolo am gasit sufletul sau intrebandu-l cine esti tu ?... Eu , sunt tu ! cu 5000 de ani mai mare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Script de analiza tranzactionala ?

Poate , nu stiu . Am vrut doar sa subliniez ca 'inconstientul familial' nu e doar un depozit static , ci e un egregor viu . De aia se repeta obiceiurile , traumele , fobiile si viciile... pentru ca se face presing morfic .

 

Iti trebuie constientizare si disciplina sa iesi din raza egregorului . In schimb daca il alimentezi , ii faci pe plac ii observi influenta si la ceilalalti membrii ai familiei exact in aceeasi perioada de timp... Te face sa te intrebi ca si in cazul unui gand telepatic intr-un cerc de prieteni (gen mi-ai luat vorba din gura) e din cauza mea sau din cauza celorlalti . Nu ! E din cauza egregorului , vointa/influenta sa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Personal am constientizat ca obiceiurile , fobiile , viciile vin nu din mosi-stramosi (cum se pare a sugera pe topic) ci chiar de la parinti in primul rand . Si nu neaparat in progresie/continuare ci chiar concomitent (inconstient telepatic) !

Si in ambele sensuri... Adica daca eu continui ceva (ce mi-a fost insuflat morfogenic) alimentez mai departe focul egregorului care stapaneste deja parintii , bunicii , prietenii etc si astfel se manifesta si in ei concomitent... mult mai accentuat - pentru ca ei sunt sursa .

 

Ceea ce spui despre obiceiuri, fobii sau vicii are legatura exact asa cum ai spus cu parintii. Practic in copilarie noi invatam comportamentele parintilor asemeni unor robotei si usor usor aceste comportamente devin automatisme realizate usor si repede. Continui ceva ce mi-a fost "dat de parinti dar doar din anumite puncte de vedere.

 

acum imi cer scuze daca voi repeta ce s-a spus pe aici, nu am citit chiar tot...

Psihologia trasgenerationala se refera pe de o parte la tot ceea ce am mostenit de la parinti dar totodata se refera si la ceea ce ni s-a transmis de mai departe. De ex poate ca o femeie nu poate avea copil, isi doreste aceste lucru, chiar foarte mult, se simte pregatita, dar nici una din sarcini nu e dusa la bun sfarsit... asta poate avea ca sursa(de ex) sentimentul de vina pe care l-a avut bunica pentru ca a facut avort.

 

Sentimente, probleme si abilitati se transmit generational, dar e posibil sa nu treaca prin fiecare generatie ci sa mai fie sarita cate una. Si te trezesti la un moment dat ca nu intelegi de ce te impotmolesti intr-o anumita situatie, dar personajul care traieste acea situatie este un membru al familiei tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si te trezesti la un moment dat ca nu intelegi de ce te impotmolesti intr-o anumita situatie, dar personajul care traieste acea situatie este un membru al familiei tale.

Exact .

Asta vroiam sa zic si eu... prin ce am scris mai sus . :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in general cei care intra pe astfel de topicuri cred ca se inteleg destul de bine, chiar daca uneori se lasa loc de interpretari :lol2:

tot ce putem aduce in plus este o idee sau o interpretare sustinuta de vreo teorie nou intalnita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti trebuie constientizare si disciplina sa iesi din raza egregorului . In schimb daca il alimentezi ,

 

Daca alimentezi un obicei, o memorie, un tip de comportament, sau chiar scriptul tau, are o influenta din ce in ce mai mare asupra ta, daca vrei sa scapi de ceva din comportamentul tau trebuie sa nu mai persisti in acel lucru, orice o fi, memorie, obicei etc. . Desi unele lucruri sunt transmise prin script(sau chiar genetic, fizic, cum sustine teoria asta) poti sa iesi din cercul asta vicios.

 

Dar poate nu vrei sa faci asta, se pot transmite si lucruri folositoare, acum depinde de norocul tau.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca alimentezi un obicei, o memorie, un tip de comportament, sau chiar scriptul tau, are o influenta din ce in ce mai mare asupra ta, daca vrei sa scapi de ceva din comportamentul tau trebuie sa nu mai persisti in acel lucru, orice o fi, memorie, obicei etc. . Desi unele lucruri sunt transmise prin script(sau chiar genetic, fizic, cum sustine teoria asta) poti sa iesi din cercul asta vicios.

 

Dar poate nu vrei sa faci asta, se pot transmite si lucruri folositoare, acum depinde de norocul tau.

Nu merge prin ignorare.Ignorarea a produs problemele...si nu le vindeca.

Degeaba impingi in inconstient problemele...doar le agravezi in felul asta,si le pasezi mai departe,unora care vor abea chiar mai putin decat tine habar de ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am zis sa ignori, doar sa nu mai persisti in comportamentul respectiv.

Eu ca sa scap de comportamentul/gandirea eronat/a formata din cauza mediului familial si social imi constientizez problemele(de obicei asta se intampla in momentul in care fac/gandesc lucrul respectiv) si nu mai fac lucrul respectiv, nu simt deloc ca reprim ceva, doar nu mai persist sa fac acel lucru care imi dauneaza psihic.

 

Poate pentru unii va fi necesar de multa energie psihica doar pentru a constientiza unele lucruri, asa e cand persisti mult in comportamentul respectiv, la unele lucruri trebuie sa lucrezi mai mult, constient fiind de asta, bineinteles. E nevoie si de munca, nu e chiar asa simplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar poate nu vrei sa faci asta, se pot transmite si lucruri folositoare, acum depinde de norocul tau.

 

in mare parrte acest "nu vreau" apare sub forma lui "nu pot", dar in realitate este "nu vreau sa renunt pentru ca am beneficii"

In aparenta aceste beneficii sunt destul de putin sesizabile, dar sunt si sunt chiar mari. Nu vreau sa plec de langa o persoana agresiva cu mine pentru ca imi permite sa fiu slaba si imi permite sa fiu compatimita de altii, imi place sa stiu ca ma pot plange, imi place sa pot fi in centrul atentiei. Nu imi place modul in care primesc aceasta atentie dar este singurul pe care il stiu in momentul asta asa ca ma folosesc de el.

 

Nu merge prin ignorare.Ignorarea a produs problemele...si nu le vindeca.

trebuie sa schimbi comportamentul si nu sa refulezi ceea ce te apasa si ceea ce iti displace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×