Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

De ce oamenii au incredere in Dumnezeu..?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oamenii au incredere in Dumnezeu doar atunci cand vor ceva insemnat de la viata sau atunci cand se apropie ceva rau in viata lor...atunci se roaga la Cel de Sus sa le lumineze calea,sa ii ajute,sa nu ii lase....de ce majoritatea apeleza la rugaciune doar atunci cand se afla in impas?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii au incredere in Dumnezeu doar atunci cand vor ceva insemnat de la viata sau atunci cand se apropie ceva rau in viata lor...atunci se roaga la Cel de Sus sa le lumineze calea,sa ii ajute,sa nu ii lase....de ce majoritatea apeleza la rugaciune doar atunci cand se afla in impas?

 

Asa este!

 

Pentru unii,rugaciunea este volanul;pentru altii-roata de rezerva.(Corrie Ten Boom)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu is exact invers.... atunci cand am probleme, nu mai am incredere in El, pt ca simt ca m`a uitat, ca nu e drept ca mi se intampla, si ca El nu face nimic.

Dar cand lucrurile imi merg bine, nu uit sa zic un "mersi" (w00t)

nu stiu... asa is eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu is exact invers.... atunci cand am probleme, nu mai am incredere in El, pt ca simt ca m`a uitat, ca nu e drept ca mi se intampla, si ca El nu face nimic.

Dar cand lucrurile imi merg bine, nu uit sa zic un "mersi" wink.gif

nu stiu... asa is eu

 

Asa este ,nu numai cu tine se intampla asa, sunt foarte multi care ridica pumnul la El cand trec prin necazuri.

dar stii cum e proverbul:Prietenul la nevoie se cunoaste!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea oamenilor se incred in Dumnezeu doar atunci cand se aproprie necazul deoarece isi dau seama ca prin propriile forte nu mai pot face nimic. Ei cer ajutorul Domnului doar ca sa le rezolve o anumita problema de exemplu: un examen greu. Spun un Doamne ajuta, isi fac de trei ori cruce si isi scuipa in san ca poate Domnul ii va ajuta. De cele mai multe ori Dumnezeu nu se lasa inselat de asemenea "semirugaciuni" si fapte demne de o medalie. Imediat dupa ce examenul a fost luat cu brio, omul nostru va si uita de Dumnezeu.......

De fapt majoritatea oamenilor isi aduc aminte ca mai exista si Dumnezeu doar in situatii grele...fie pt a-i cere ajutorul...fie pentru ca(cred ei) merita o injuratura zdravana..

Cel mai bine ar fi sa ne incredem in El tot timpul---parerea mea. Poate altcineva crede ca n-are nevoie de nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suntem de multe ori superficiali in gandire ....ne gandim ca daca spunem 3 rugaciuni si ne inchinam,problema e rezolvata....Dumnezeu nu intarzie sa ne ajute,dar o face atunci cand uitam sa credem,tocmai pentru a ne demonstra ca El exista....pacat ca noi stim sa pretuim asta prea putin sau prea tarziu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Andruta am gasit ceva interesant postat de tine pe forum.

 

Exista cele 7 porti,asa cum se specifica si in Biblie,porti prin care trece sufletul fiecaruia....pentru judecata de Apoi....

 

Ai citit tu asa ceva?unde ?sunt curios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Andruta am gasit ceva interesant postat de tine pe forum.

 

Exista cele 7 porti,asa cum se specifica si in Biblie,porti prin care trece sufletul fiecaruia....pentru judecata de Apoi....

 

Ai citit tu asa ceva?unde ?sunt curios.

Da,in Biblie....pe la sfarsit....citeste si tu si vei afla...era ceva si in Coran...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,in Biblie....pe la sfarsit....citeste si tu si vei afla...era ceva si in Coran

 

Nu vreau sa te contrazic andruta, dar studiez biblia de mai bine de zece ani si nu am gasit asa ceva, poate ai incurcat ceva, pe la sfarsitul bibliei se vorbeste de sapte biserici, de sapte peceti, de sapte plagi, dar de sapte porti nu, cetatea sfanta Noul Ierusalim are 12 porti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,in Biblie....pe la sfarsit....citeste si tu si vei afla...era ceva si in Coran

 

Nu vreau sa te contrazic andruta, dar studiez biblia de mai bine de zece ani si nu am gasit asa ceva, poate ai incurcat ceva, pe la sfarsitul bibliei se vorbeste de sapte biserici, de sapte peceti, de sapte plagi, dar de sapte porti nu, cetatea sfanta Noul Ierusalim are 12 porti.

Este adevarat si ce spui tu,dar daca spui ca studiezi Biblia de mai bine de 10 ani,nu ai cum sa fi trecut peste pasajul in care scrie de cele 7 porti....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×