Sari la conținut
Forum Roportal
QUEEN ANNE

Cati useri Desenatori.ro au studii in domeniu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nicolae Tonitza =w=""..am intrat acum in clasa a 9-a,este liceu de arte,si am studiat si pictura si creionul[/grafica] acum 4 ani,dupa 2 ani mam oprit din cauza unor probleme de familie si mam reapucat acum un an pentru a intra la liceu :)...e destul de greu si de obositor cei drept,sa stai 5-6[sau mai mult] ore non-stop pentru a termina un simplu desen:)..dar merita,si mie una imi face placere [exceptand acum faptul ca incepe sc urm saptaman si imi vine sa ma sinucid caci imi va fi foarte greu si daca imi cer aia `imaginatie` eu nu am de unde sa le dau momentan:))..]

..Succes la orice realizari ai avea de gand in acest domeniu`:)[si in altele de asemenea =w=']

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei bine... eu nu am făcut niciun curs de desen, iar la liceu de arte nu sunt. Acum trec clasa a 9-a, dar sunt la un liceu normal, profil real. Mi-am dorit prin clasa a 5-a să merg la liceul de arte Lipatti [ din Piteşti ], dar mama nu a fost de acord, aşa că am renunţat.

Momentan mi-ar plăcea arhitectura, dar nu sunt foarte sigură în legătură cu acest lucru. Cred că, în situaţia în care nu voi urma ceva legat de desen, acesta va rămâne doar o pasiune.

Editat de iullia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nicolae Tonitza =w=""..am intrat acum in clasa a 9-a,este liceu de arte,si am studiat si pictura si creionul[/grafica] acum 4 ani,dupa 2 ani mam oprit din cauza unor probleme de familie si mam reapucat acum un an pentru a intra la liceu :)...e destul de greu si de obositor cei drept,sa stai 5-6[sau mai mult] ore non-stop pentru a termina un simplu desen:)..dar merita,si mie una imi face placere [exceptand acum faptul ca incepe sc urm saptaman si imi vine sa ma sinucid caci imi va fi foarte greu si daca imi cer aia `imaginatie` eu nu am de unde sa le dau momentan:))..]

..Succes la orice realizari ai avea de gand in acest domeniu`:)[si in altele de asemenea =w=']

 

 

Daca ti-ai ales calea artelor si studiezi desen,pictura etc,nu te plange de ore si oboseala.Inca nu stii ce inseamna a fi artist si a crea si-ti castiga existenta din arta si cat de greu vei vedea cum e ,atunci ai sa privesti viata de la Tonitza drept o gluma.

Multi se pierd pe drum pt. ca nu toti au talent si ceva de spus prin arta lor...dar daca esti serioasa si VREI sa devii artista ce crezi ca poti fi,atunci te sfatuiesc sa muncesti in prostie si oricand si pana cazi pe jos de reala oboseala sa ajungi sa fii acea artista care sa-i lase pe toti cu gura cascata!!!

 

Imaginatia te sperie?? Ea este arta!!!!fara ea nu exista nimic pe lume.Lumea toata este produsul imaginatiei iar pt. un artist este exact mediul lui de existenta.

 

Good luck

Peace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ti-ai ales calea artelor si studiezi desen,pictura etc,nu te plange de ore si oboseala.Inca nu stii ce inseamna a fi artist si a crea si-ti castiga existenta din arta si cat de greu vei vedea cum e ,atunci ai sa privesti viata de la Tonitza drept o gluma.

Multi se pierd pe drum pt. ca nu toti au talent si ceva de spus prin arta lor...dar daca esti serioasa si VREI sa devii artista ce crezi ca poti fi,atunci te sfatuiesc sa muncesti in prostie si oricand si pana cazi pe jos de reala oboseala sa ajungi sa fii acea artista care sa-i lase pe toti cu gura cascata!!!

 

Imaginatia te sperie?? Ea este arta!!!!fara ea nu exista nimic pe lume.Lumea toata este produsul imaginatiei iar pt. un artist este exact mediul lui de existenta.

 

Good luck

Peace

Nu mam plans TTwTT""..Mie una chiar imi face palcere sa stau atata timp,chiar nam nici o problema cu asta..Oricum,multumesc de sfaturi,asa voi face,voi lucra cat de mult pot :)..And yeah,stiu ca trebuie sami lucrez imaginatie,chiar incerc sa fac asta,vom vedea in viitor ce se va mai intampla:)..Oricum..am apucat sa merg pe un drum,pe acela voi ramane..Chiar daca o voi mai lua pe cotitura,ca de,oricine mai face idiotenii in viatza,tot cu si pe asta voi ramane:)

Multumesc din nou,pentru incurajare si sfaturi,ma voi tine de ele:)

Have A Good Day:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mam plans TTwTT""..Mie una chiar imi face palcere sa stau atata timp,chiar nam nici o problema cu asta..Oricum,multumesc de sfaturi,asa voi face,voi lucra cat de mult pot :)..And yeah,stiu ca trebuie sami lucrez imaginatie,chiar incerc sa fac asta,vom vedea in viitor ce se va mai intampla:)..Oricum..am apucat sa merg pe un drum,pe acela voi ramane..Chiar daca o voi mai lua pe cotitura,ca de,oricine mai face idiotenii in viatza,tot cu si pe asta voi ramane:)

Multumesc din nou,pentru incurajare si sfaturi,ma voi tine de ele:)

Have A Good Day:)

 

 

Asa trebuie sa fii.La Tonitza am avut un prof. de pictura care mereu ma critica si ma punea la zid in fata clasei urland la mine cum ca ar trebui sa ma duc la industrial caci nu ma pot numi artist...dar apoi imi dadea numai 9 si 10!!!!

peste multi multi ani revenind in RO m-am intalnit cu el si l-am intrebat de ce-mi zicea astea.A spus ca numai asa ma putea face ambitios sa lupt si sa-mi cultiv talentul si sa nu ma las niciodata batut indiferent de ce zice lumea!

mereu i-a placut de mine si de arta mea...interesant dar este si asta o educatie in arta.

 

Poate azi arta in RO este la pamant si gandesc ca e greu sa-ti faci un drum,dar nu stii niciodata ce-ti va rezerva viitorul.Important e sa fii onesta cu tine insuti si sa lupti sa faci tot ce poti sa fii nu cea mai buna ci cea mai buna din cei mai buni!!!!!!

Nu te lasa numai pe studiile predate la scoala de prof.Sa stii ca ei au tendinta sa nu te invete prea multe pt. ca le e teama ca le vei putea lua locul candva...studiaza singura acasa dupa marii maestri caci numai de la morti inveti totul!!!

Incearca sa intelegi cum au lucrat,de ce si cata munca au depus.

 

mai intai invata sa desenezi fff bine orice!! Apoi picteaza orice si sa stii ca baza in arta e desenul!Trebuie sa te separi de rest.Intr-o clasa cu colegi mediocri nu inveti nimic pt. ca ei te trag in jos!Doar cand ai un real challenge si esti inconjurata de reale talente poti sa te ridici si sa iti dezvolti talentul.Sa fii mai buna decat orice profesori ai.

Nu uita ce-a spus Leonardo:" Putin inzestrat este elevul ce nu-si depaseste maestrul."

 

Peace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elk,cuvintele tale imi dau atata curaj *o* :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La Tonitza am avut un prof. de pictura care mereu ma critica si ma punea la zid in fata clasei urland la mine cum ca ar trebui sa ma duc la industrial caci nu ma pot numi artist...dar apoi imi dadea numai 9 si 10!!!!

peste multi multi ani revenind in RO m-am intalnit cu el si l-am intrebat de ce-mi zicea astea.A spus ca numai asa ma putea face ambitios sa lupt si sa-mi cultiv talentul si sa nu ma las niciodata batut indiferent de ce zice lumea!

 

OO""..Seamana cu fostul meu meditator(de acum cativa ani)..La fel,mereu ma critica si ma facea sa ma simt prost,pe motiv ca nu ma straduiesc destul(-pe atunci cam asa era,recunosc-),si pana la urma ajungeam sami pun ambitia la treaba si sai demonstrez ca pot..Asta dupa ce ma lega cu o sfoara de pantaloni(-cand ma tragea de ea sa lucrez-) sau cand imi zicea maimuta , gandac,si chestii-trestii :-"..Si pana la urma chiar am ajuns sa ii fiu recunoscatoare pentru tot ce mia facut:)..Din nefericire cand am vrut sa ma reintorc la cei doi(-erau 2,dansul si cu o doamna,a ramas doamna si dansul a plecat si nu stiam cum as putea da de el-) a plecat si nam mai continuat la ea..

Oricum,cand voi fi cu un picior in groapa or things like this voi reveni cu siguranta si voi reciti tot ce ai scris,chiar imi va da mult curaj:)..Spre ex. acm k abia astept sa (re)incep scoala .. Multumesc din nou,pentru sfaturi si tot,poate voi avea onoarea(-si norocul-) ca peste ani si ani sa reusesc sa va arat `arta` pe care am pututo crea pe parcursul anilor..Poate ne mai revedem tot pe roportal,hei,viitoru` e prin de surprize TTwTT"""

Ciaossu` and a good day:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei bine... eu nu am făcut niciun curs de desen, iar la liceu de arte nu sunt. Acum trec clasa a 9-a, dar sunt la un liceu normal, profil real. Mi-am dorit prin clasa a 5-a să merg la liceul de arte Lipatti [ din Piteşti ], dar mama nu a fost de acord, aşa că am renunţat.

Momentan mi-ar plăcea arhitectura, dar nu sunt foarte sigură

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×