Sari la conținut
Forum Roportal
TIoan1607

Processoare Socket 478

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, am un Procesor Intel Pentium 4 2.00GHz, Socket 478 si intentionez sa cumpar unul de 3GHz, tot socket 478, L-am gasit la 80RON. Acum intrebarea este: sa cumpar cel de 3GHz sau sa caut unul Dual-Core? Care ar fi echivalentul celui de 3GHz in Dual core?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna, am un Procesor Intel Pentium 4 2.00GHz, Socket 478 si intentionez sa cumpar unul de 3GHz, tot socket 478, L-am gasit la 80RON. Acum intrebarea este: sa cumpar cel de 3GHz sau sa caut unul Dual-Core? Care ar fi echivalentul celui de 3GHz in Dual core?

 

nu stiu sa fie ceva echivalent, si imi pare foarte putin probabil sa fie

cel de 3Ghz pe 478 , ai sa vezi pe pielea ta, n-o sa fie mai nicio diferenta

nu doar viteza in Ghz conteaza , ci si altele...arhitectura interna a procesorului

mai rabda daca te tine si ia unul dual core

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda, dar ideea e ca nu prea exista procesoare dual-core pentru socket 478 din cauza ca placile de baza cu acest socket sunt vechi, zici sa iau o placa de baza noua cu socket 775?

 

cred ca se gasesc totusi, nu stiu de unde esti....

nu neaparat pe 775,

mi se pare chiar ca astea pe socket 775 au probleme mai grave la upgrade procesor

eu as lua o placa de baza cu tot cu procesor duo de vreo 2GHz

ceva la mana a doua...a noua, o poti testa inainte..iti dau eu cu ce la sigur

te-ar costa cam vreo 3 sute de lei..poate mai putin

eu sunt din craiova, aici astea mai vechi sunt destul de ieftine

nu stiu altceva sa-ti spun ..e o problema de bani.mama lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt din constanta, pai oricum nu vreau un upgrade la pc super hi-tech ca oricum in vara imi iau laptop, vreau macar sa suporte jocurile astea noi la minim(tin foarte mult cont de gameplay nu de grafica), sa ma uit la filme cu calitate mai mare....sa fac mai multe lucruri in acelasi timp....pe laptopul care il am acum(AMD Athlon Dual-Core 1.9GHz, ATI Radeon 3200HD 256MB, 4GB RAM) are cam ce imi place dar cand ma uit la un film de 720p sunetul o ia inainte si ventilatorul este turat la maxim.....si dupa un timp se stinge din cauza supraincingerii. Acum calculatorul are: Intel Pentium 4 2.00GHz, Nvidia A6200TD 128MB, 1GB RAM, ma gandeam sa il fac Intel Pentium 4 3.00GHz, o placa video macar de 512MB(mana a 2-a desigur) si 2GB RAM. Eu zic ca e de ajuns sa imi satisfaca cerintele pana la vara. Costul nu cred ca o sa fie mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sunt din constanta, pai oricum nu vreau un upgrade la pc super hi-tech ca oricum in vara imi iau laptop, vreau macar sa suporte jocurile astea noi la minim(tin foarte mult cont de gameplay nu de grafica), sa ma uit la filme cu calitate mai mare....sa fac mai multe lucruri in acelasi timp....pe laptopul care il am acum(AMD Athlon Dual-Core 1.9GHz, ATI Radeon 3200HD 256MB, 4GB RAM) are cam ce imi place dar cand ma uit la un film de 720p sunetul o ia inainte si ventilatorul este turat la maxim.....si dupa un timp se stinge din cauza supraincingerii. Acum calculatorul are: Intel Pentium 4 2.00GHz, Nvidia A6200TD 128MB, 1GB RAM, ma gandeam sa il fac Intel Pentium 4 3.00GHz, o placa video macar de 512MB(mana a 2-a desigur) si 2GB RAM. Eu zic ca e de ajuns sa imi satisfaca cerintele pana la vara. Costul nu cred ca o sa fie mare.

 

 

vezi bine, frunzele incep sa zboare, e toamna

mai e mult pana prindem alta vara,dac-o mai prindem

 

poti sa-l faci p4 dar garantat n-o sa-ti mearga mai bine jocurile noi

cu placa video si inca o o memorie ar fi o mica smecherie buna,

e pacat ca nu poti testa , sa vezi singur inainte...procesorul de 3

se rasuceste Hertz in groapa dupa el

 

si apoi, laptop...pentru ce, calatoresti asa de mult?

daca nu ai destui bani sa iei un calculator bun, nu lua un laptop si mai prost

of.

mai vorbim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai calculator pot sa imi fac si singur cu max 1500 ron(unul performant), dar ideea e ca daca il fac mult prea performant ma iau cu jocurile si o sa-mi pierd interesul pentru celelalte activitati( ca scoala de exemplu) :yes: si asa cu laptopul te mai duci la gagica, va mai uitati la un film,:doh: va strangeti mai multi la unu' care are wireless si jucati ceva in retea...etc....si laptopul asta care il am are displayul spart...asa ca mai intai sa il repar si ma ocup de calculator dup-aia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu cred cati trebuie procesor de 3 ghz e de ajuns si ala de 2 iati o placa video buna si 2 gb ram.

Em pe pc un procesor de 2,6ghz intel celeron si 2,5 ram si placa video de 512 si mere ca ce vrea eu pe el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai calculator pot sa imi fac si singur cu max 1500 ron(unul performant), dar ideea e ca daca il fac mult prea performant ma iau cu jocurile si o sa-mi pierd interesul pentru celelalte activitati( ca scoala de exemplu) :yes: si asa cu laptopul te mai duci la gagica, va mai uitati la un film,:doh: va strangeti mai multi la unu' care are wireless si jucati ceva in retea...etc....si laptopul asta care il am are displayul spart...asa ca mai intai sa il repar si ma ocup de calculator dup-aia

 

 

am inteles, ai avut chef de vorba

nu inteleg dependenta de ..eu am 3 calculatoare tari de tot si nu joc niciun joc

chiar nu ma nicunul, ca nu am timp de ele.

cand am putin timp liber,beau ceva..vermut cu vodca si intru pe roportal..serios chiar asta fac

of.

ramane asa , faci cum vrei

si ca mai vorbim, evident

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu cred cati trebuie procesor de 3 ghz e de ajuns si ala de 2 iati o placa video buna si 2 gb ram.

Em pe pc un procesor de 2,6ghz intel celeron si 2,5 ram si placa video de 512 si mere ca ce vrea eu pe el.

 

fa-mi asa o idee cam ce iti merge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×