Sari la conținut
Forum Roportal
Lifecaredorina

Fructe miraculoase

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da...

Depinde de caz.

Anul trecut dupa o gripa si pneumonie mi-am pierdut vocea si "medicii" din Ro m-au suspectat de cancer la tiroida. E drept, eram intr-o stare daramata din cauza noptilor pierdute din ultimii ani si alimentatiei nesanatoase, sau de multe ori lipsa ei... aveam niste dureri in picioare, ma opream tot la 10 pasi si prefeream sa nici nu ies din casa.

In vara am stat cu logodnicul meu 3 luni, am mancat toate fructele din lume ce exista. Chiar toate le-am incercat si le zdrobeam prin blender sa bem dimineata nectarul pe stomacul gol. Nicio schimbare la mine. Picioarele ma dureau in continuare.

M-am intors in Ro si am reluat umblatul la medici care nu m-au ajutat deloc, ba chiar nici punctia n-au reusit sa mi-o faca pt ca acolo nu se foloseste anestezie si doctorita a renuntat sa ma mai chinuie. In decembrie am venit inapoi la familia mea, si aici intradevar posibilitatile sunt diferite. Dupa nunta si luna de miere am incercat o dieta. Fara carbohidrati, adica minim carbohidrati, fructe deloc, legume sanatoase, pt ca si alea se clasifica, mananc de 6 ori putin. Respect regulile dietei si dupa ani de zile de dureri in picioare la doar doua zile de dieta nu ma mai durea nimic si ma simt tot mai bine.

Mania persecutiei? Daca astea sunt simptomele, le am.

Si daca va scriu numele dietei ce fac,nu va va ajuta pt ca aceste alimente nu le va gasi nimeni in Ro.

Cam asta ma irita si la "doamna" trei-semne-de-exclamare. Vine cu sfaturi si idei care nu sunt aplicabile de marea majoritate a cititorilor.

Ca concluzie, fructele nu sunt sanatoase pt toata lumea. In caz de circulatie proasta si viata sedentara, cum era la mine, fac mai rau decat bine. Contin prea mult zahar si carbohidrati si greutatea se poate mari miraculos.

Intradevar sunt miraculoase in aceste sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate fructele si legumele sunt alimentul natural a oamenilor si este bine sa faca parte din alimentele care le mananca.

 

:ok: Asa este! In plus, conteaza mult ca aceste alimente sa fie cat mai naturale, adica nemodificate genetic, necrescute cu ingrasaminte chimice si nestropite cu pesticide, deoarece toate acestea se vor regasi, intr-o oarecare masura si in respectivele fructe si legume. Bineinteles ca acesta este idealul si cum arareori ne putem apropia de el, ne multumim si cu ceea ce gasim pe piata... Oricum, fructele si legumele, de oricare ar fi ele, contribuie la mentinerea starii de sanatate a organismului si chiar daca nu vindeca, macar previn imbolnavirile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:ok: Oricum, fructele si legumele, de oricare ar fi ele, contribuie la mentinerea starii de sanatate a organismului si chiar daca nu vindeca, macar previn imbolnavirile.

 

Felicitari!

Am incercat sa aduc exemplu clar, sa scriu cazul meu dar nu prea conteaza... nu?

 

Da pesticide....

 

Vara ar trebui sa fie cel mai "sanatos" anotimp cu putinta, caci poti consuma o multime de fructe si legume, care ar trebui sa fie alimente-medicament, datorita numerosilor nutrienti continuti.

Totusi, multe dintre ele sunt pline de pesticide si chimicale care otravesc treptat organismul, conform Rodale. De aceea este bine sa consumi cat poti de multe produse bio, care sunt crescute fara aceste "ajutoare". Iata ce pericole prezinta fiecare in parte:

 

Strugurii: au mai multe pesticide decat oricare alte fructe, peste 64 de tipuri.

Capsunele: o singura mostra de capsune a aratat ca acestea contineau 13 tipuri de pesticide.

Prune: cele mai multe asemenea fructe aduse din strainatate contin iprodion, care este cotat ca fiind cancerigen.

Perele: 92% dintre mostrele de pere analizate s-au dovedit a fi pozitive in ceea ce priveste pesticidele, mai mult de 5 tipuri la numar.

Piersicile: pesticidele folosite in cazul acestora sunt sistemice, fiind pulverizate pe pom inainte sa se formeze fructele. Totusi, acestea ajung si in fruct, neexistand vreo posibiliatate de a fi indepartate.

Ciresele contin carbaril, un pesticid care este suspectat ca ar fi cancerigen si care creste riscul aparitiei bolii Parkinson si a defectelor din nastere, atunci cand fructele sunt consumate de femeile insarcinate.

Merele sunt considerate cele mai sanatoase fructe, dar atunci cand ele nu sunt crescute in mod natural, contin substante care duc la dezechilibre hormonale.

 

sursa: http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/fructe/ce-chimicale-contin-cele-mai-sanatoase-fructe-1183607

 

Mult succes la cautarea fructelor bio!

 

Iata mai jos o lista cu cateva fructe folosite des in alimentatie, si cu continutul lor caloric raportat la greutate:

 

Banane: 105 Kcal/bucata (118 g)

Caise: 17 Kcal/fruct (35 g)

Caise uscate fara samburi: 16 Kcal/fruct (7g)

Cirese: 32 Kcal/100 g

Grapefruit: 41 Kcal/fruct mediu (125 g)

Mere: 95 Kcal/fruct mediu (182 g)

Pere: 103 Kcal/bucata (178g)

Pepene galben: 34 Kcal/100 g

Piesici: 59 Kcal/fruct mediu (150 g)

Prune: 30 Kcal/fruct (66 g)

Prune uscate fara samburi: 23 Kcal/fruct (9.5 g)

Stafide: 302 Kcal/100 g

 

sursa: http://www.culturism.ro/alimentatie/ce-fructe-mancam-si-cate-calorii-contin.html

 

 

 

Cred ca-mi pierd timpul degeaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca-mi pierd timpul degeaba.

 

Nu inteleg de ce esti atat de conflictuala, ca zau asa, nu are nimeni nimic cu tine! Fiecare ne spunem parerea, uneori avem dreptate, alteori mai gresim, ca na, nu le stie nimeni chiar pe toate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce esti atat de conflictuala, ca zau asa, nu are nimeni nimic cu tine! Fiecare ne spunem parerea, uneori avem dreptate, alteori mai gresim, ca na, nu le stie nimeni chiar pe toate...

 

In ultimii doi ani am incercat sa iau sanatatea in serios. Aici e vorba de sanatate... ca ne paruim in alte parti, nu cred ca conteaza.

Incercam sa dau sfaturi utile. Macar cei care vor sa-si puna "soarta" pe tratamentele astea atat de "sanatoase", sa consulte niste medici. Cand mie mi-a recomandat endocrinologul sa nu mananc fructe deloc, m-am gandit ca e idiot.

Apoi n-aveam ce mai incerca...

Cum am mai spus, poate totusi ce are nea Gica in pivnita pus de iarna, e mai sanatos fiind bio sau organic decat fructele mai sus pomenite atat de miraculoase.

Multa sanatate si voua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:ok: Asa este! In plus, conteaza mult ca aceste alimente sa fie cat mai naturale, adica nemodificate genetic, necrescute cu ingrasaminte chimice si nestropite cu pesticide, deoarece toate acestea se vor regasi, intr-o oarecare masura si in respectivele fructe si legume. Bineinteles ca acesta este idealul si cum arareori ne putem apropia de el, ne multumim si cu ceea ce gasim pe piata... Oricum, fructele si legumele, de oricare ar fi ele, contribuie la mentinerea starii de sanatate a organismului si chiar daca nu vindeca, macar previn imbolnavirile.

 

Cam amesteci oalele. Fructe fara pesticide? Desigur. Fara ingrasaminte inclusiv chimice? Pai i-mi pare rau, dumneata nu ai habar de agricultura. Despre nemodificate genetic ? Pai inca o data,scuza-ma dar nu stii materia dumneata.

 

Ce inseamna modificari genetice in agricultura? Fiecare planta este sumisa la schimbari care se fac natural in ADN-ul ei.Asta dintr-un fenomen natural care are ca scop sa potriveasca planta la imprejurimile in care traieste. Ca sa-ti explic mai clar : O planta cu flori galbene este atacata de o insecta care vede foarte bine culoarea galbena dar nu culoarea rosie. In ADN-ul plantei sunt natural incontinu tot felul de anomali. Una din anomali faca ca planta sa fie mai inalta,alta ca planta sa aiba frunze de alta forma decat alte plante ca ea si o planta se iveste din intamplare cu flori rosii. Insecta omoara toate plantele cu flori galbene dar nu se ating de planta cu flori rosii.

La o crescatorie de pepeni,din zeci de mii de plante a crescut una care pepenii ei nu au seminte. In natura,aceasta planta nu are succesori ca nu are seminte. Vine omul,agronomul si ia de la aceasta planta celule de la varful de crestere a ei,si le pune in farfurioare petris,la incubator si din fiecare cateva celule iese un rasad care este identic cu planta initiala care da pepeni fara samburi.

 

Chestia este sa se descopere la timp acele plante in care s-au facut schimbari naturale genetice care sunt utile la oameni ca majoritatea schimbarilor nu au nici un interes la oameni.

 

Se fac si alte schimbari genetice cand se pune polen anumit pe o planta de alt soi .Aceste schimbari se fac in mediu strict steril.

ADN-ul plantelor nu poate afecta ADN-ul oamenilor cum un caine nu poate ferilita o planta.

 

Fructe si legume noi si neobisnuite? Daca sunt gustoase,faptul ca sunt desvoltate genetic nu are nici un efect nociv la sanatatea oamenilor .

Ignoranta oamenilor are tocmai efect nociv la sanatatea lor.

 

Nu inteleg de ce esti atat de conflictuala, ca zau asa, nu are nimeni nimic cu tine! Fiecare ne spunem parerea, uneori avem dreptate, alteori mai gresim, ca na, nu le stie nimeni chiar pe toate...

 

Internetul este o inventie colosala dar are si el problemele lui. Daca vrei sa cauti pe Internet informatii,daca nu compui intrebarea cum trebuie,primesti raspunsuri nu cum trebuie. De exemplu,daca cauti pesticide in fructe si legume,o sa primesti tot ce se refera la pesticide in fructe si legume nu despre fructele si legumele care nu sufera de prea multe pesticide.

 

Ce o sa caut pe internet voi gasi. De exemplu "oaie cu cinci picioare". Am primit: http://www.newspad.ro/OAIA-CU-5-PICIOARE,11798.html

 

 

Asa ca este important cum cauti ceva ca sa primesti raspuns obiectiv.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fructe Goji uscate au multiple proprietati benefice, avand efect impotriva a numeroase afectiuni. Ajuta la controlul apetitului, cresc vitalitatea, combat senzatia de oboseala, cresc rezistenta organismului. Informatii suplimentare www.ekilibrium.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, din cate am cautat si am citit si m-am informat, pot spune, cu mana pe inima ca fructele miracol sunt fructele de padure. Sunt o importanta sursa de sanatate. Zmeura, de exemplu, conţine un procent foarte mare de antioxidanţi, de 50 de ori mai mult decât căpşunile, de trei ori mai mult decât kiwi şi de zece ori mai mult decât roşiile si are proprietăţi anticancerigene şi antimicrobiene şi este o sursă importantă de vitamina C, magneziu, cupru şi calciu, conţinând 50% din doza zilnică de vitamina C, 4% din vitamina A şi fier şi 2% din doza zilnică de calciu. Nici murele si nici coacazele nu sunt mai prejos, acestea putand preveni anumite forme de cancer.

Daca vreti sa va informati mai mult cu privire la acestea va las aici un link cu un blog destul de interesant despre aceste fructe minune. Va doresc multa sanatate tuturor! http://zmeuromania.wordpress.com/

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fructele sunt foarte bune pentru sanatatea noastra atat timp cat sunt crescute natural 

Din pacate 90% din fructele din piete si 99,99% din fructele din marile supermaketuri sunt coapte fortat, "ceruite", colorate si ce dumnezeu le mai fac

Concluzia: ... decideti voi ce sa mancati

Editat de Mihaelamih

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×