Sari la conținut
Forum Roportal
Lifecaredorina

Fructe miraculoase

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hai mai ca sunt bune, singurul lor pacat e ca nu-s produse in Israel, ca daca ar fi fost le-ai fi vorbit numai de bine ;)

 

Hai ma ca eu nu-s roman.Nu fac aci publicitate si reclama. Sincer,vreau numai sa ajut pe altii cat pot cum fac pe inca alte forumuri nu romanesti.

Vezi dumneata,in loc sa-ma bestelesti ai fii trebuit sa-mi zici multumesc in numele celor care sunt in nevoie si le ajut cu explicatile mele.

 

Ultima data cand am fost in Romania ,am cumparat 1.5 kg de goji la Oradea ca nevasta a promis la prietenile ei sa le aduca. Pretul a fost,dupa tocmeala 80 lei kilogramul.

 

Goji creste numai in China. In Israel se crestepepeni fara samburi,rosii de zeci de feluri,morcovi vineti si tot felul de legume si fructe una mai traznita decat alta. De exemplu ceva care ne place foarte mult, varza care creste in forma conica.Este foarte fina si gustoasa mai mult decat salata.

 

Legume exotice desvoltate in parte in Israel

 

Editat de Blues
Reparat link.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi dumneata,in loc sa-ma bestelesti ai fii trebuit sa-mi zici multumesc in numele celor care sunt in nevoie si le ajut cu explicatile mele.

 

Nu pot sa-ti spun multumesc deoarece, n-ai ajutat pe nimeni spunand ca fructele de Goji nu sunt bune! Pentru ca intr-adevar sunt bune, nu miraculoase, dar bune. Le-am verificat chiar pe

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma ca eu nu-s roman.

Nici eu. Si nici eu nu mai stau acolo. Si tot mi se pare deplasata faleala sa scriu zilnic despre tot felul de berry, zucchini, etc ca sa provoc invidie si sa ma umflu in pene. A mai fost un user aici care in fiecare a doua fraza aducea New York-ul, indienii si tot ce nu avea loc in tema. Se pare ca nu se duce lipsa nici acum, are inlocuitori.

Ultima data cand am fost in Romania ,am cumparat 1.5 kg de goji la Oradea ca nevasta a promis la prietenile ei sa le aduca. Pretul a fost,dupa tocmeala 80 lei kilogramul.

Si cine nu-si permite? Nu le merita... nu?

Goji creste numai in China. In Israel se crestepepeni fara samburi,rosii de zeci de feluri,morcovi vineti si tot felul de legume si fructe una mai traznita decat alta. De exemplu ceva care ne place foarte mult, varza care creste in forma conica.Este foarte fina si gustoasa mai mult decat salata.

Multumim pt informatii. Sper sa fie de mare ajutor bolnavilor.

Scuze pentru

:offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii tu ? Se zice ca cine mananca mere padurete pana la 100 de ani,o sa traiasca cel putin 100 de ani. Tu ai mancat Goji doua saptamani si la urma ai carat o locomotiva pe umar....

 

Cel mai usor dar si cel mai salbatic este sa promiti unui bolnav un remediu care costa mult si ajuta foarte putin sanatatii. Numai excrocii fac asa.

 

Uite ce contine Goji.Fii atent ca toate componentele astea se gasesc in cateva alte fructe si legume impreuna cu un pret infim;

 

Micronutrients and phytochemicals

 

Wolfberries contain many nutrients and phytochemicals including

11 essential and 22 trace dietary minerals

18 amino acids

6 essential vitamins

8 polysaccharides and 6 monosaccharides

5 unsaturated fatty acids, including the essential fatty acids, linoleic acid and alpha-linolenic acid

beta-sitosterol and other phytosterols

5 carotenoids, including beta-carotene and zeaxanthin (below), lutein, lycopene and cryptoxanthin, a xanthophyll

numerous phenolic pigments (phenols) associated with antioxidant properties

 

Select examples given below are for 100 grams of dried berries.

Calcium. Wolfberries contain 112 mg per 100 gram serving, providing about 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru replica.Observ ceva mania persecutii sau mi se pare?

 

Deci... am fost si eu bolnava o vreme destul de lunga si daca citeam astea, nu m-ar fi pus pe picioare pt ca pe vremea aceea nu le-as fi gasit in orasul unde stateam.

Asa ca nu e persecutie. E un dus rece celor care se umfla in pene... unele topicuri s-au format pt a ajuta oameni si nu sa fie dictionare de definitii sau enciclopedii botanice.

Cu placere pt replici, am terminat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam suna a fructe si legume modificate genetic... ca in forma lor naturala nu prea sunt asa!

 

Da, in parte sunt modificate genetic si ce ? Avem o rosie care se lumeste Rosie Lycopene. In ficare rosie se gaseste de cinci ori mai mult Lycopene decat in rosile obisnuite. Avem si rosii Chery Lycopene. http://en.wikipedia.org/wiki/Lycopene

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
singurul lor pacat e ca nu-s produse in Israel, ca daca ar fi fost le-ai fi vorbit numai de bine ;)

 

Da, in parte sunt modificate genetic si ce ? Avem o rosie care se lumeste Rosie Lycopene. In ficare rosie se gaseste de cinci ori mai mult Lycopene decat in rosile obisnuite. Avem si rosii Chery Lycopene.

 

:rot:

 

Se pare ca n-am gresit deloc cand am zis ce am zis ;)

 

Daca rosia Chery Lycopene crestea in Ro sau in alta parte, ai fi adus 100 de argumente ca nu-i buna si ca ceea ce se gaseste in ea se gaseste si in alte legume cu mult mai ieftine si mai eficiente :o:

Editat de Black velvet
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai pana saracii oameni ar putea face rost de niste fructe miraculoase ce se consuma in State de TG, daca se bazeaza pe alea, poa'sa moara...

 

Asta este un topic cu un titlu, nu un site unde vorbim despre omul de rand ce poate sa-si permite sa manince, ar trebui acordat putina atentie ca pe lumea asta se mai poate vorbi si despre altceva decat totul sa se priveasc prin prisma saraciei din romania. Sint destule topice pe forum precis unde ai putea trata ce tine nea Gica in pivnita la iarna. Asta este o mare problema cu multi romani ca mereu amesteca totul intr-o oala sa para interesante si cred ca s-a rezolvat prin asta situatia. Sa vorbim numai despre ceapa si mamaliga???

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta este o mare problema cu multi romani ca mereu amesteca totul intr-o oala sa para interesante si cred ca s-a rezolvat prin asta situatia. Sa vorbim numai despre ceapa si mamaliga???

Vad ca azi esti pusa pe scandal. Nu stiu cand ti se mai inchide gura dar jignesti o natie la greu... parca din nou, parerea mea.

 

Cat despre ce amesteci tu, vezi in oglinda. Scrii la educatie romaneasca despre nemti si arabi si toate-s alan-dala, important este ca sa fi admirata pt ca traiesti in America. Tot globul pamantesc e, nici tu nu stai in Rai. Mai termina, depasesti masura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact asa cum si eu am scris: (Blues)..." toate fructele sunt miraculoase, insotite de o dieta echilibrata/sanatoasa si multa miscare".

 

Cand si daca la o persoana care mananca cum trebuie se descopera o lipsa de vitamina mineral sau altceva,nu este sigur ca daca v-a manca fructe si legume care contin acele materii care lipsesc problema se v-a rezolva ca persoana mai mult ca probabil ca dintr-o anumita cauza nu absorba materia care lipseste prin aparatul digestiv a ei. In asa cazuri problema se rezolva prin adminustrarea materilor care lipsesc prin injectii sau infuzie.

Toate fructele si legumele sunt alimentul natural a oamenilor si este bine sa faca parte din alimentele care le mananca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×