Sari la conținut
Forum Roportal
Lifecaredorina

Fructe miraculoase

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu cresc. Cel mai apropiat compozitional si ca efecte de goji este catina. Eu zic ca la fel de buna si mult mai ieftina :crazy:

 

Nici catina n-am vazut pe aici doar arbusti de comandat la o pepiniera ... dar apreciez ca m-ai informat de pretul goji, n-am stiut ca se gasesc fructe asa departe de casa. Intrebarea este totusi daca este usor de platit asta de populatie, daca nu e prea scump??? ca eu cu asta nu sint la curent niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici catina n-am vazut pe aici doar arbusti de comandat la o pepiniera ... dar apreciez ca m-ai informat de pretul goji, n-am stiut ca se gasesc fructe asa departe de casa. Intrebarea este totusi daca este usor de platit asta de populatie, daca nu e prea scump??? ca eu cu asta nu sint la curent niciodata.

 

Sunt foarte scumpe pentru omul obisnuit , Olga. Gandeste-te ca salariul mediu net este de cca 1400 lei pe luna iar pensia de cca 750 de lei/luna dar marea majoritate a oamenilor castiga sub aceste valori

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salariul mediu net este de cca 1400 lei iar pensia de cca 750 de lei/luna

 

Atita stiu doar ca multi s-au dus acasa sa-si faca dosar de pensie si primesc cam $100 pe luna aici in State, insa n-am stiut de aceste sume de castig ca sora mea incepe sa-mi spuna in milioane si nu inteleg nimic. Ii cer in $$$ sumele sa stiu la ce sa ma gandesc.

Eu-i trimiteam in pachet Cranberry, sint ca si stafidele si-i plac foarte mult, este si ieftin si sanatos, acrisor si usor de trimis in pachete de peste 1 kg sigilate si costa in jur de $10 la Costco. A slabit ca-si cauta de lucru prin curte :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atita stiu doar ca multi s-au dus acasa sa-si faca dosar de pensie si primesc cam $100 pe luna aici in State, insa n-am stiut de aceste sume de castig ca sora mea incepe sa-mi spuna in milioane si nu inteleg nimic. Ii cer in $$$ sumele sa stiu la ce sa ma gandesc.

Eu-i trimiteam in pachet Cranberry, sint ca si stafidele si-i plac foarte mult, este si ieftin si sanatos, acrisor si usor de trimis in pachete de peste 1 kg sigilate si costa in jur de $10 la Costco. A slabit ca-si cauta de lucru prin curte :crazy:

 

Cranberry sunt afine in romana?

Milioanele sunt reminiscente de dinainte de 2007 , ca sa transformi in lei actuali(ron) imparti la 10.000 . Un milion este egal cu 100 de lei actuali si echivaleaza cu mai putin de 30 de dolari

Editat de VEMANS
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai ca sunt bune

mie imi aduc la gust cu polenul

 

Cranberry sunt afine in romana?

 

Parca merisoare :stars:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cranberry sunt afine in romana?

 

Merisoare se cheama, am verificat pe Wikipedia insa acolo se scrie si de alte soiuri, altfel nu ma pricep ca in Arizona nu creste. In State doar in coltul de nord-est este prielnic pentru aceasta cultura de oprire al eroziunii solului. Creste in emisfera nordica peste tot am vazut o harta interesanta si are o buna intrebuintare, ar trebui sa fie mai popular pe planeta ca exista locuri unde ar trebui oprit eroziunea dar cui pasa de asta si se recomanda celor care sufera cu ficatul, deci ar mai fi clienti sa-l consume!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merisoare se cheama, am verificat pe Wikipedia insa acolo se scrie si de alte soiuri, altfel nu ma pricep ca in Arizona nu creste.

Sunt comercializate si in Romania , nu stiu daca sunt productie autohtona. Eu le folosessc in amestec de cereale cu lactate

Editat de VEMANS
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt comercializate si in Romania, nu stiu daca sunt productie autohtona. Eu le folosessc in amestec de cereale cu lactate

 

Arata ca niste stafide rosu la culoare dar mai mici, insa nu marunti ca si stafidele Corintiene care sint mici in comparatie cu stafidele si sint negre si dulci.

Merisoarele americane sint acrisoare dar au deja un adaos de zahar sau ceva indulcitor ca natur sint cam prea salbatice la gust, sint procesate deci ca sa fie bune pentru comert.

Se pun aici si in chec si clatite, la marinat carne, se preface in gem dar se si amesteca cu alte fructe pentru gem, si acel sos traditional pentru masa de Thanksgiving care nu lipseste de pe rafturile alimantarelor americane.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg...

Unele, sau mai bine zis multe din produsele ce se vand in Lumea Noua, nu prea se pot procura in Ro. Cel putin in orasul unde traiam eu nu gaseai nici dovlecei de calitate, care sa merite cumparate in timpul iernii. Si-atunci de ce tot pomeniti pe un forum romanesc de fructe, legume, etc care omul de rand nu le poate folosi. Mai util ar fi poate ceva ce se consuma in anotimpul rece si exista si la nea Gica in pivnita, macar pus de iarna, asa... serios.

Pai pana saracii oameni ar putea face rost de niste fructe miraculoase ce se consuma in State de TG, daca se bazeaza pe alea, poa'sa moara...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai util ar fi poate ceva ce se consuma in anotimpul rece si exista si la nea Gica in pivnita, macar pus de iarna, asa... serios.

 

Morcovul, face bine la vedere, dar nu numai. Conteaza si cum il folosesti ;)

 

Pai pana saracii oameni ar putea face rost de niste fructe miraculoase ce se consuma in State de TG, daca se bazeaza pe alea, poa'sa moara...

 

Goji se gasesc si in Ro, chiar la pret bun, in magazinele care comercializeaza produse naturiste. Daca ai sa mananci cativa morcovi din pivnita lui nea Gica sunt convins ca ai sa vezi si fructele de goji :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×