Sari la conținut
Forum Roportal
AdyO85

Need help ... Pereti de 4.5m inaltime!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

De curand m-am mutat intr-o casa batraneasca inalta de 4,5m. Instalatia sanitara de cea mai proasta calitate. Am gasit parchetul tot mucegait, covorul la fel (in bucatarie), un miros intepator in toata casa de efectiv nu puteai sta. Am inlaturat sursa mucegaiului (apometru spart), dat cu solutie antimucegai, dat jos totul pana la tencuiala, cu toate astea, legumele mucegaiesc, si parca orice din incapere prinde mucegai. Sa fi ramas porii de mucegai in aer? Cum se pot inlatura? In casa este foarte rece, posibil umezeala peste indicele normal? Ce se poate face?

Problema a doua. Tavane pt. a crea un plus de confort si de a reduce cheltuielile pe timpul rece. Cum? Izolate cu vata minerala? De care? Sau polistiren? La ce inaltime ma sfatuiti sa las incaperile? Alta problema, ar trebui tavanul prins cu tije? avand in vedere ca o sa aibe ceva greutate cu tot cu vata minerala sau polistiren. Alta metoda decat cea a tijelor stie cineva? Izolarea peretilor nu imi permit momentan, dar sunt destul de grosi, adica 60 cm caramida.

Va multumesc anticipat pt sfaturi, pareri, opinii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tavanul il poti cobora in jos cu rigips dar daca ai proble cu soricei nu te sfatuiesc sa faci asa ceva Oricum e cea mai ieftina solutie.Cu mucegaiul nu stiu ce poti sa faci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trebuie spalat TOTUL cu solutie antimucegai si indepartat orice mm de tencuiala si parchet putred.

 

p-orma reparat. e mai sanatos sa pui covoarele direct pe ciment decat pe lemn putred. asta daca n-ai bani de schimbat parchetu.

 

cu peretii e simplu. daca-s drepti, nu inteleg la ce le trebe rigips, iar tavanele false le poti face din polistiren simplu sau cu modele, pe o structura de lemn "impletita". nu costa ff mult, dar ai nevoie de un tamplar priceput.

 

n-ai nevoie urgent de izolatie, ci sa incalzesti si sa aerisesti foarte bine casa zi de zi.

 

 

aaaaaaa si ca sa n-ai probleme cu soarecii, cand montezi tavanele, pe partea montata pune grau otravit. MULT.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aaaaaaa si ca sa n-ai probleme cu soarecii, cand montezi tavanele, pe partea montata pune grau otravit. MULT.

Cea mai proasta idee cu graul.Daca mor soricei pe acolo va las pe voi sa va gandinti cei.Oricum am vazut o treaba de asta si a spart tavanu peste 6 luni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce e proasta ideea? poa sa lase un mic spatiu prin care sa-i dea jos.... :roll: :) :doh: :P 8)

 

sau sa se bazeze pe lipsa aerului, care va mumifica soareci.

 

so?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, multumesc pt raspunsuri.

Din cate stiu eu, nu am observat sa fie probleme cu soarecii, daca se pune tavan fals, singura intrare a lor ar fi prin tavan ... sau peretii laterali, dar nu am vazut sa fie nici cea mai mica crapatura. Din punctul meu de vedere soriceii sunt o problema rezolvata, sper sa nu gresesc si sa fie surprize mai tarziu. Problema este alta, am masurat sa vad pe unde ar veni tavanul, cam la 2,5 am zis eu, dar surpriza, peretele exterior are geamul pana la 3.2m, ar fi o posibilitate sa renunt la partea de sus a geamului, asta insemnand sa merg cu tavanul la 2.4m, sau cum sa fac sa fie cat mai estetic si functional, avand in vedere ca este destul de intunecoasa camera, sa cuprind tot geamul. Pun o schita a peretelui cu geamul, poate imi dati ceva idei, sper sa intelegeti schita, e facuta la graba si in paint, unicul disponibil pe calc. acesta.

Parchetul l-am scos pe tot afara, covorul, etc. am dat jos toata tencuiala cu mucegai, aplicat solutii anti, stop mucegai. Sa zicem ca partea cu mucegaiul e rezolvata. Am eliminat si sursa lui. In alta parte nu am mai dat de mucegai, dar inca se simte mirosul si parca au ramas porii in aer, nu stiu cum sa ma exprim. Daca nu am gasit mucegai si in alta parte, inseamna ca apometrul spart cu scurgerile de apa de rigoare au fost problema, nu? Ar trebui sa dau in toata casa cu stop mucegai? Apropo, mirosul a iesit f usor din mobilier, si casa cu apa cu otet, prima zi se simtea otetul de nu puteai sta, a doua zi .... aproape disparuse mirosul, acum se simte fff putin.

Revin totusi la marea dilema, tavanele ... izolatia cu vata minerala sau polistiren? care e cel mai bun izolator si sa fie pretabil pt interior? Idei de decor?

 

PS: M-am gandit sa dau lavabila pe peretele paralel intrarii in camera, un violet inchis, cu vreo 2,3 dungi orizontale de diferite marimi, violet ff deschis, restul peretilor violetul ff deschis. Ce parere aveti?

post-306295-1285224506_thumb.jpg

Editat de AdyO85

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tavane pt. a crea un plus de confort si de a reduce cheltuielile pe timpul rece. Cum? Izolate cu vata minerala? De care? Sau polistiren? La ce inaltime ma sfatuiti sa las incaperile? Alta problema, ar trebui tavanul prins cu tije? avand in vedere ca o sa aibe ceva greutate cu tot cu vata minerala sau polistiren. Alta metoda decat cea a tijelor stie cineva? Izolarea peretilor nu imi permit momentan, dar sunt destul de grosi, adica 60 cm caramida.

Va multumesc anticipat pt sfaturi, pareri, opinii!

 

cea mai buna solutie este costructia unor tavane din gips-carton izolate cu vata minerala cel putin 20 cm.de coborat eu as zice undeva la 3-3.5m sa te opresti dar asta implica mai multi factori

inaltimea usilor acum unde se opreste???

nici o camera cu inaltime prea mica nu ar fi buna :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PS: M-am gandit sa dau lavabila pe peretele paralel intrarii in camera, un violet inchis, cu vreo 2,3 dungi orizontale de diferite marimi, violet ff deschis, restul peretilor violetul ff deschis. Ce parere aveti?

 

te-ai gandit destul de rau.

 

cea mai benefica, pozitiva culoare pentru ochiul umn este VERDELE.

 

eu am dat cu lavabil ff gros bucati verzi combinate cu bej, nuanta lemnului de fag. tavanu e tot bej. a iesit ceva superb si foarte relaxant ca efect.

 

cel mai bun si mai ieftin material izolant e polistirenul simplu, de diferite grosimi sau cel extrudat.

 

e usor, se aplica extrem de simplu si are utilizare multipla.

 

in loc de otet puteai folosi o solutie dezinfectanta parfumata. bucolicule.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cel mai bun si mai ieftin material izolant e polistirenul simplu, de diferite grosimi sau cel extrudat.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×