Sari la conținut
Forum Roportal
DiaDara

Ce joburi se cauta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Angajat in administratie e pentru oameni comozi, eventual doctor de familie. De multe ori ai mai mult stres in IT decit medicii de pe salvare sau personalul SMURD.

 

P.S. Aia 700 EUR/incepator sint un mit, chiar si inainte de asa-zisa "criza". Ideea e ca, fie design, fie arhitectura, daca ajungi sa excelezi la ceea ce faci, nu ai nevoie sa te agiti ca nu o sa ai din ce trai (poate doar daca tragi pe nas si vrei sa conduci Veyron, dar asta e alta poveste). In alta ordine de idei, multi dintre cei ce se ocupa de design se apuca si invata singurei de la 10-12 ani. Tu ce ai facut pina acum? (nu aiurez aici, am cunoscut la un moment dat un pusti care, la 16 ani, facea proiecte freelance in 3D Max si cistiga de 2-3 ori mai mult decit ambii parinti, iar parintii nu erau maturatori cu juma' de norma...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe joburi IT related. Cu meseria asta nu poti muri de foame.

Poti lucra ca salesman la Future shop or Tiger direct.

Or poti deveni instalator de internet/home phone/tv la unul din marii provideri publici.

Ca instalator totdeauna sunt joburi.

 

 

Am vazut ca sunt destule job-uri de sales pe partea de software IT in strainatate, poate prinzi de alea (pe grupuri pe linkedin) :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Angajat in administratie e pentru oameni comozi, eventual doctor de familie. De multe ori ai mai mult stres in IT decit medicii de pe salvare sau personalul SMURD.

 

P.S. Aia 700 EUR/incepator sint un mit, chiar si inainte de asa-zisa "criza". Ideea e ca, fie design, fie arhitectura, daca ajungi sa excelezi la ceea ce faci, nu ai nevoie sa te agiti ca nu o sa ai din ce trai (poate doar daca tragi pe nas si vrei sa conduci Veyron, dar asta e alta poveste). In alta ordine de idei, multi dintre cei ce se ocupa de design se apuca si invata singurei de la 10-12 ani. Tu ce ai facut pina acum? (nu aiurez aici, am cunoscut la un moment dat un pusti care, la 16 ani, facea proiecte freelance in 3D Max si cistiga de 2-3 ori mai mult decit ambii parinti, iar parintii nu erau maturatori cu juma' de norma...)

 

Sincera sa fiu n.am facut niciun curs ca lumea -doar ce mai desenam si pictam acasa sau pentru scoala-, voiam sa incep de pe acum ca si ceilalti colegi care mai vor la arhitectura/design. Mai cam speriatcu pustiul de 16 ani, dar anul asta voi face si eu un curs de 3D max oricum O:)

 

Sunt multe joburi IT related. Cu meseria asta nu poti muri de foame.

Poti lucra ca salesman la Future shop or Tiger direct.

Or poti deveni instalator de internet/home phone/tv la unul din marii provideri publici.

Ca instalator totdeauna sunt joburi.

 

 

Am vazut ca sunt destule job-uri de sales pe partea de software IT in strainatate, poate prinzi de alea (pe grupuri pe linkedin) :cheer:

 

 

Is la profilul mate-info, dar sincera sa fiu cred ca ar fi trebuit sa merg la filo, ca informatica nu.mi prea place, in schimb limbile, istoria, desenul...;)<

Editat de DiaDara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai cam speriatcu pustiul de 16 ani, dar anul asta voi face si eu un curs de 3D max oricum :cheer:

Baietii astia sunt foarte rari. Astia au fost nascuti pentru asta,sau au fost impisi de mici de la spate.

Cauta un program care iti place si invata-l!

 

 

Unde faci cursul 3d max?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la scoala o s.al fac.

 

Daca nu iti place informatica iti pierzi timpuri cu cursuri gen 3d max sau photoshop. Eu in timpul facultatii m-am intretinut singur lucrand ca freelancer in photoshop. Dar chestiile astea nu se invata intr-un curs. Trebuie sa iti pierzi ani din viata in fata calculatorului daca vrei sa excelezi in asa ceva si trebuie sa fi si pasionat. Daca tu mergi la un curs doar ca acolo se fac bani, dar tie nu iti place informatica, atunci mergi degeaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Baietii astia sunt foarte rari. Astia au fost nascuti pentru asta,sau au fost impisi de mici de la spate.

Cauta un program care iti place si invata-l!

 

 

Unde faci cursul 3d max?

 

la scoala o s.al fac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[quote name=' Daca tu mergi la un curs doar ca acolo se fac bani, dar tie nu iti place informatica, atunci mergi degeaba.

 

Nu merg la cursul acela pentru bani :O

merg pentru ca am auzit ca in arhitectura/design se folosesc si programe pentru proiectare. Daca ma duc la design produs o sami fie de folos acest curs, nu o fac ca e bine platit sau ce stiu, o fac pentru ca vreau o slujba care sa-mi placa. Ah si cand am spus ca numi place informatica ma refer sa fac programe dar sa lucrez cu anumite programe asta nu ma deranjeaza :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu iti place informatica iti pierzi timpuri cu cursuri gen 3d max sau photoshop. Eu in timpul facultatii m-am intretinut singur lucrand ca freelancer in photoshop. Dar chestiile astea nu se invata intr-un curs. Trebuie sa iti pierzi ani din viata in fata calculatorului daca vrei sa excelezi in asa ceva si trebuie sa fi si pasionat. Daca tu mergi la un curs doar ca acolo se fac bani, dar tie nu iti place informatica, atunci mergi degeaba.

Mare dreptate ai.

Nopti pierdute,rabdare, sacrificii. Meseria asta nu-i pentru toata lumea. Te mai trezesti cu cate un taran imputit care a tras pe plantatii in Spania sau Italia sa te faca "no lifer" sau "nu-ti traiesti viata"

Ce specializare ai, dingo?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, numele meu este Diana.

Sunt pe clasa a XI si trebuie sa ma hotarasc ce meserie vreau sa practic toata viata....in functie de ce aleg, parintii vor investi/sau nu in cursuri pregatitoare pentru facultate. Acum, eu as vrea sa sa ma orientez spre design ( de produs, ambiental, media sau grafic) dar nu stiu daca se cauta acest job (totusi nu vreau sa n.am din ce trai). Va rog puteti sa.mi spuneti daca se cauta sau ce joburi din domeniul arhitecturii se cauta? Ce alte meserii mai sunt la cautare?

 

Va multumesc

 

La varsta asta este putin probabil sa iti dai seama care iti este vocatia. Cel mai important acum, este sa iti alegi facultatea. Acum sunt avantaje si dezavantaje intre facultatile de profil si cele de ordin general. O facultate de profil te va limita dpdv al profesiei (Arhitectura, inginerie etc) dar avantajul este ca inveti o meserie si te specializezi pe ea iar o facultate cu studii spre exemplu in economie acopera un spectru larg de functii.

Ca sa iti raspund la prima intrebare, nivelul arhitecturii in Romania este foarte modest si foarte vulnerabil, si cand spun vulnerabil ma refer la faptul ca multe birouri de arhitectura au dat faliment sau si-au redus activitatea ca urmare a impactului care l-a avut criza din 2008. In conditiile actuale nu iti pot recomanda o cariera in acest domeniu, foarte frumos si stimulant, cand nu se cere performanta. Pe viitor, dumnezeu stie.

Ce alte meserii se cauta? Pai, tot ce tine de IT, alimentatie publica si management.

Marea majoritate a studentilor aleg ca in timpul facultatii sa munceasca cat sa se poate intretine si se duc catre joburi in alimentatie publica (ospatari, barmani) unde nu se cere facultate si castigurile sunt imediate si fara un efort intelectual major.

Ce profil are liceul care il urmezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La varsta asta este putin probabil sa iti dai seama care iti este vocatia. Cel mai important acum, este sa iti alegi facultatea. Acum sunt avantaje si dezavantaje intre facultatile de profil si cele de ordin general. O facultate de profil te va limita dpdv al profesiei (Arhitectura, inginerie etc) dar avantajul este ca inveti o meserie si te specializezi pe ea iar o facultate cu studii spre exemplu in economie acopera un spectru larg de functii.

Ca sa iti raspund la prima intrebare, nivelul arhitecturii in Romania este foarte modest si foarte vulnerabil, si cand spun vulnerabil ma refer la faptul ca multe birouri de arhitectura au dat faliment sau si-au redus activitatea ca urmare a impactului care l-a avut criza din 2008. In conditiile actuale nu iti pot recomanda o cariera in acest domeniu, foarte frumos si stimulant, cand nu se cere performanta. Pe viitor, dumnezeu stie.

Ce alte meserii se cauta? Pai, tot ce tine de IT, alimentatie publica si management.

Marea majoritate a studentilor aleg ca in timpul facultatii sa munceasca cat sa se poate intretine si se duc catre joburi in alimentatie publica (ospatari, barmani) unde nu se cere facultate si castigurile sunt imediate si fara un efort intelectual major.

Ce profil are liceul care il urmezi?

 

Pai sunt la un liceu german, la profilul mate-info :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×