Sari la conținut
Forum Roportal
DiaDara

Ce joburi se cauta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut, numele meu este Diana.

Sunt pe clasa a XI si trebuie sa ma hotarasc ce meserie vreau sa practic toata viata....in functie de ce aleg, parintii vor investi/sau nu in cursuri pregatitoare pentru facultate. Acum, eu as vrea sa sa ma orientez spre design ( de produs, ambiental, media sau grafic) dar nu stiu daca se cauta acest job (totusi nu vreau sa n.am din ce trai). Va rog puteti sa.mi spuneti daca se cauta sau ce joburi din domeniul arhitecturii se cauta? Ce alte meserii mai sunt la cautare?

 

Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa te gandesti foarte mult la ce iti place sau ce ti-ar place sa faci. Este destul de greu sa iti iei o meserie care nu o sa iti placa si sa o practici toata viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inginerii se cauta si se vor cauta mereu.

Arhitect, da, este o profesie cautata si foarte frumoasa.

 

O buna strategie are familia ta pentru viitoarele tale studii. Felicitari. Este absolut necesar ca meseria pentru care te pregatesti sa poata sa-ti asigure traiul.

Mult succes.

:luck:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, numele meu este Diana.

Sunt pe clasa a XI si trebuie sa ma hotarasc ce meserie vreau sa practic toata viata....in functie de ce aleg, parintii vor investi/sau nu in cursuri pregatitoare pentru facultate. Acum, eu as vrea sa sa ma orientez spre design ( de produs, ambiental, media sau grafic) dar nu stiu daca se cauta acest job (totusi nu vreau sa n.am din ce trai). Va rog puteti sa.mi spuneti daca se cauta sau ce joburi din domeniul arhitecturii se cauta? Ce alte meserii mai sunt la cautare?

 

Va multumesc

 

Arhitectura e o meserie frumoasa, dar exista o concurenta foarte mare. Daca te hotarasti sa continui in acest domeniu trebuie sa sti ca se poate castiga frumos de aici, dar o sa te chinui mult, mai ales la inceput.

 

Legat de intrebarea ta cu meseriile profitabile, de departe pe primul loc e domeniul IT, unde in orasele mari salariul unui incepator nu scade sub 700 de euro. Seniorii din acest domeniu au deja salarii de 2000-10.000 de euro pe luna. Un alt domeniu foarte cautat e ingineria, unde sunt tot mai putini oameni disponibili si cererea e mare. Alte domenii bine platite sunt cele care are legatura cu dreptul (avocat, judecator, procuror etc.), jurnalismul, medicina (mai ales ca medicii pleaca si salariile la spitalele private sunt in continua crestere) si multe alte domenii profitabile. Atat doar sa nu faci greseala sa mergi la sectii fantoma pentru care nu exista nici o cerere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca ar trebui sa te gandesti foarte mult la ce iti place sau ce ti-ar place sa faci. Este destul de greu sa iti iei o meserie care nu o sa iti placa si sa o practici toata viata.

 

tocmai de aceea vreau sa ma informez inainte. Sunt perfect constienta ca mai bine fac ceva ce imi place si poate nu primesc atatia bani decat sa fac veca ce nu imi place pentru mai mult, toata viata.

 

@Rodica/Lucica

 

mersi mult! cred ca o sa merg pe design la facultatea de Arta si Design de la Cluj si treb sa incep cursurile de desen...:luck:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legat de intrebarea ta cu meseriile profitabile, de departe pe primul loc e domeniul IT, unde in orasele mari salariul unui incepator nu scade sub 700 de euro. Seniorii din acest domeniu au deja salarii de 2000-10.000 de euro pe luna.

Asta era inainte de criza.

Multi IT-isti erau pe PFA-uri dar cu noua lege au trecut cu toti banii pe cartea de munca, deci salarii mai mici.

 

Nu da nimeni 700 eur pentru neexperimentat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Arhitectura e o meserie frumoasa, dar exista o concurenta foarte mare. Daca te hotarasti sa continui in acest domeniu trebuie sa sti ca se poate castiga frumos de aici, dar o sa te chinui mult, mai ales la inceput.

 

Legat de intrebarea ta cu meseriile profitabile, de departe pe primul loc e domeniul IT, unde in orasele mari salariul unui incepator nu scade sub 700 de euro. Seniorii din acest domeniu au deja salarii de 2000-10.000 de euro pe luna. Un alt domeniu foarte cautat e ingineria, unde sunt tot mai putini oameni disponibili si cererea e mare. Alte domenii bine platite sunt cele care are legatura cu dreptul (avocat, judecator, procuror etc.), jurnalismul, medicina (mai ales ca medicii pleaca si salariile la spitalele private sunt in continua crestere) si multe alte domenii profitabile. Atat doar sa nu faci greseala sa mergi la sectii fantoma pentru care nu exista nici o cerere.

 

multumesc mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum, eu as vrea sa sa ma orientez spre design ( de produs, ambiental, media sau grafic) dar nu stiu daca se cauta acest job (totusi nu vreau sa n.am din ce trai).

Afara, s-ar putea sa mearga bine design-ul. La noi, in zona crepusculara numita Romania, designul e ceva paranormal.

 

Videochat.

E la cautare, ce-i drept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru IT nu-ti trebuie neaparat facultate :luck: Pe mine m-a pasionat si mi-am dedicat o buna parte din timpul acestui lucru.Multe programe precum zbrush le-am invatat din placere :P Nu mi-a trebuit facultate !

E o meserie pentru oameni comozi,desi petreci o gramada timp in fata calculatorrului!

Editat de FNF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×