Sari la conținut
Forum Roportal
ticoloco

Configuratie laptop

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oameni buni, eu ma aflu prin U.S. si intentionez sa-mi iau un laptop... Am tot studiat ofertele astora si, sincer sa fiu, nu prea am putut sa ma hotarasc. In primul rand este chestiunea procesorului...AMD sau Intel? Stiu, cei de aici mi-ar zice Intel, dar am mai studiat si eu pe net si am observat ca balanta inclina din ce in ce mai mult catre AMD. E drept ca nu am nici prea multe de ales, caci Dell-ul de ex. nici nu are procesoare AMD in oferta(dar are totusi cele mai mici preturi la Intel). Din cate stiu, intre primele trei clasate se mai afla HP si Compaq, care au introdus si AMD-uri... Si acum ...intrebari...

 

HP, aceeasi configuratie(aproximativa, 512 RAM(2x256), HDD 40Gb, CDRW/DVD combo, ecran 15" ) , procesoare diferite

1. AMD Sempron 3300+ (2.0GHz/128KB L2 Cache) - 754$

2. Intel® Celeron® M 370 (1.5 GHz) - 729$

3. Intel® Celeron® M 380 (1.6 GHz) - 754$

4. Intel® Pentium® M Processor 725A (1.60 GHz) - 829$

 

HP, aceeasi configuratie(aproximativa, 512 RAM(2x256), HDD 40Gb, CDRW/DVD combo, ecran 15,4" ) , procesoare diferite

1. AMD Sempron 3200+ (1.8GHz/256KB L2 Cache) - 729$

2. AMD Athlon 64 3200+ (2.0GHz/512KB L2 Cache) - 779$

3. AMD Athlon 64 3500+ (2.2GHz/512KB L2 Cache) - 829$

4. AMD Turion 64 ML-32 (1.8GHz/512KB L2 Cache) - 829$

5. Intel® Celeron® M 360 (1.4 GHz) - 799$

6. Intel® Celeron® M 380 (1.6 GHz) - 824$

 

COMPAQ, aceeasi configuratie(aproximativa, 512 RAM(2x256), HDD 40Gb, CDRW/DVD combo, ecran 15" ) , procesoare diferite

1. AMD Sempron 3000+ (1.8GHz/128KB L2 Cache) - 649$

2. AMD Sempron 3300+ (2.0GHz/128KB L2 Cache) - 664$

3. AMD Turion 64 ML-32 (1.8GHz/512KB L2 Cache) - 719$

4. AMD Turion 64 ML-34 (1.8GHz/1MB L2 Cache) - 744$

 

COMPAQ, aceeasi configuratie(aproximativa, 512 RAM(2x256), HDD 40Gb, CDRW/DVD combo, ecran 15,4" ) , procesoare diferite

1. AMD Sempron 3200+ (1.8GHz/256KB L2 Cache) - 704$, cu upgrade free WLAN

2. AMD Athlon 64 3200+ (2.0GHz/512KB L2 Cache) - 754$, cu upgrade free WLAN

3. AMD Athlon 64 3500+ (2.2GHz/512KB L2 Cache) - 804$, cu upgrade free WLAN

4. AMD Turion 64 ML-32 (1.8GHz/512KB L2 Cache) - 794$

5. Intel® Celeron® M 360 (1.4 GHz) - 849$, cu upgrade free WLAN

 

DELL, aceeasi configuratie(aproximativa, 512 RAM(2x256), HDD 40Gb, CDRW/DVD combo, ecran 15,4" ) , procesoare diferite

1. Intel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca procesor ... Turion... este un Athlon 64 gandit pentru laptop-uri... consum mai mic => autonomie mai mare. Si daca gasesti Turion din seria MT in loc de ML atunci e si mai economic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca procesor ... Turion... este un Athlon 64 gandit pentru laptop-uri... consum mai mic => autonomie mai mare. Si daca gasesti Turion din seria MT in loc de ML atunci e si mai economic...

Eu nu inteleg cum astia de la intel ii pot pacali pe unii oameni ca sa cumpere laptopuri Intel Pentium M...

Macar daca ar fi fost la 64 bits...da nici asa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In domeniul laptop-urilor inca Intel este suveran si se pare ca va mai fi o vreme buna. Eu iti recomand o platforma Dothan si incearca Acer...e un bun compromis pret calitate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In domeniul laptop-urilor inca Intel este suveran si se pare ca va mai fi o vreme buna. Eu iti recomand o platforma Dothan si incearca Acer...e un bun compromis pret calitate...

Ceea ce nu imi place la Acer este ca ti se duce repede ecranul...Multi care au avut Acer, dupa o luna ecranul a inceput sa palpaie...

Plus de asta Acer face mai mult laptop-uri cu procesor Intel, ceea ce este rau de tot...

Mie imi plac HP sau Compaq!

Editat de Mircea Constantinescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intel e suveran acolo pentru ca are o politica expansionista de nesimtire... pe un laptop cu procsor Intel trebuie folosita neaparat placa de retea Intel... aia e regula lor pentru integratorii de sisteme laptop... ceea ce mi se pare o nesimtire... La AMD poti folosi orice... culmea, poti folosi chiar si Intel :tongue: Asta ca sa beneficiezi de retelele "Centrino certified" ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intel e suveran acolo pentru ca are o politica expansionista de nesimtire... pe un laptop cu procsor Intel trebuie folosita neaparat placa de retea Intel... aia e regula lor pentru integratorii de sisteme laptop... ceea ce mi se pare o nesimtire... La AMD poti folosi orice... culmea, poti folosi chiar si Intel :santa2: Asta ca sa beneficiezi de retelele "Centrino certified" ...

 

Este adevarat ca pe AMD poti pune orice pt. ca .... AMD NU ARE NICI o platforma .... (w00t)

Ori asta o stii si tu FB. Asta este si motivul principal pt. care in sistemele care lucreaza in realtime, ma refer la industria aeronautica (radars and avionics) si unde exista un critical safety criteria, NU se folosec procesoare AMD...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este adevarat ca pe AMD poti pune orice pt. ca .... AMD NU ARE NICI o platforma .... (w00t)

Ori asta o stii si tu FB. Asta este si motivul principal pt. care in sistemele care lucreaza in realtime, ma refer la industria aeronautica (radars and avionics) si unde exista un critical safety criteria, NU se folosec procesoare AMD...

Nu se folosesc procesoare AMD, dar nici INTEL... :santa2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se folosesc procesoare AMD, dar nici INTEL... (w00t)

 

Dar ce procesoare se folosesc ? Poate imi spui de exemplu in sistemul ATM Eurocat2000 sau nu, spune-mi mai bine ala din ultimul system pe care l-a facut Alenia Marconi sau P1 folosit de nemti....

Sau spune-mi ce procesoare foloseste TCAS-ul de la bordul aeronavelor sau poate Mode-S receiver...sau ADS -B ...???? Si lista poate continua ...nu ma supar daca vorbesti despre FMS sau incearca alte aparate de bord...

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu inteleg cum astia de la intel ii pot pacali pe unii oameni ca sa cumpere laptopuri Intel Pentium M...

Macar daca ar fi fost la 64 bits...da nici asa...

 

Pe ce te bazezi cand spui asta? Suportul pe 64 de bits inca nu aduce nici un folos. Detaliaza si tu cu argumente (w00t)

 

 

Daca ai putin mai multi bani recomand pentru stabilitate si pachet oferit DOTHAN. Daca vrei o solutie mai ieftina si mai putin LONG TERM RELIABLE cumpara TURION. Dothan-ul este mai RECE ca si TURION-ul, componentele din platforma INTEL sunt concepute special pentru powersaving.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×