Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Oameni valorosi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un nou reportaj cu miscarea Lets do it Romania

 

Povestea persoanei care a avut curajul sa isi asume responsabilitatea de a spune DA initiativei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raluca Ioana van Staden, de la Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Electrochimie şi Materie Condensată Timişoara, care ar putea revolutiona tehnica medicala: un senzor care determina existenta cancerului in corpul uman, la nivel molecular, direct din sange, printr-o procedura simpla care ofera rezultatul in mai putin de 6 minute. Inventia a fost premiata in aprilie 2010 cu Trofeul de Aur al Organizatiei Mondiale pentru Proprietate Intelectuala pentru cea mai buna femeie inventator, in cadrul Salonului International de Inventii de la Geneva Salonul de la Geneva.

 

 

Turiştii care ajung pe Valea Vaserului au acum o modalitate unică de cazare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Genialul Lajos de la casa de copii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Che Guevara.

 

Inainte sa fie executat in cladirea unei scoli rurale din Bolivia, Che Guevara a cerut sa vorbeasca (,) cu invatatoarea, careia i-a spus ca respectiva scoala nu avea suficiente conditii pentru elevi si ca trebuiau imbunatatite. La asta i-a stat gandul desi stia ca foarte curand va fi omorat.

 

Ghandi, dupa ce a fost impuscat, se temea pentru soarta asasinului sau, caruia i-a spus sa fuga pentru a nu fi prins.

 

Unde ne-a dus mojicia asta, atat de departe incat gandirea acestor oameni sa ne para ciudata. Nu este. Anomaliile sunt cu totul altundeva.

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uca Marinescu a călătorit pe 5 continente, a traversat 3 oceane şi timp de 5 luni, a trecut prin Venezuela, Ecuador, Galapados, Brazilia, Amazon, Panama, Guatemala, Mexic, SUA, Canada, Japonia, China, Birmania, Bhutan, Cambodgia, Armenia, Georgia, Kazahstan, Azerbaidjan, Iran, Emiratele Arabe Unite, Kenya, Madagascar, Franţa şi România.

Este prima femeie din Romania care a ajuns in Antarctica si prima sexagenara din lume care a atins cei doi Poli, pe schiuri, intr-un singur an. Este o femeie curajoasa care ne face mandri ca suntem romani.

Inafara de faptul ca a calatorit mai mult decat majoritatea oamenilor vor avea vreodata posibilitatea sa o faca, ce anume altceva a mai facut, de merita sa fie numita o persoana valoroasa ?

Si eu daca maine castig cateva milioane de dolari la loterie, voi putea calatori literalmente pe tot globul, pentru tot restul vietii, ca asta este una din pasiunile mele, sa calatorec cand pot, daca pot. Dar m-a face asta valoroasa ? Nu.

Pana acum eu am calatorit pe 3 continente. Mai am 2 (Africa si Australia). Deci ce valoare am ? rolleyes.gif

 

ON: Bunica mea, a fost o persoana foarte valoroasa, in ciuda faptului ca nu a fost o celebritate, nu a inventat nimic, nu a schimbat lumea in general. In schimb a fost o influenta extraordinara in vietile celor din jurul ei, valoare care se va face resimtita in generatiile viitoare ale familiei ei.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce ar trebui sa aducem in discutie doar ingerii cu chip uman?

Intentiile unor oameni precum Vlad Tepes, Dimitrie Cantemir, Zelea-Codreanu, maresal Antonescu, Petru Groza au fost de asemenea bune, dar conjuncturile nu le-au dat castig de cauza. Ii consider oameni valorosi, insa inconjurati de non-valori.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pisici. Cate ar fi de discutat. Daca as fi treaza. Dar nu-s, evident. :) Asa ca, pe alta zi.

 

Ingerii cu chip uman, cei care s-au sacrificat. Intr-adevar.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×