Sari la conținut
Forum Roportal
_cata

Cele 7 minuni ale lumii... vor fi schimbate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate stiati, poate nu - am aflat o veste interesanta pe care o impartasesc si cu voi : cele 7 minuni ale lumii vor fi schimbate , in mare parte si datorita faptului ca majoritatea dintre ele ... nu mai exista. Printre noile propuneri din intrare in categoria celor 7 minuni se afla si turnul Eiffel din Franta , Colosseum-ul din Roma, Marele zid chinezesc sau Statuia Libertatii din SUA. Pe site-ul oficial , http://www.new7wonders.com , puteti afla toate detaliile despre aceasta campanie extrem de interesanta . Din pacate , votarea noilor propuneri este posibila doar prin intermediul telefonului. Ce parere aveti ? Voi ce ati ales, sau ati alege ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm..daca ar fii sa aleg careva din ele,cred ca as alege Colosseum-ul din Roma,Acropolis Athens, Greece si..Pyramids of Giza Egypt si inca Stonehenge Amesbury, United Kingdom,trebuie sa fie 7?sau..asa doar din mare!!in orice caz,cam astea ar fii alegerile mele!!si..cred ca este o idee buna,sa le realeaga,din cauza ca unele chiar nu mai exista!!dar..asta sa nu insemne uitarea celor care au fost candva numite cele 7 minuni ale lumii!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hm..cam greu. iata ce-as alege eu...desi nu m-am hotarat inca asupra 7:

1. Pyramids of Giza

2. Stonehenge

3. Great Wall

4. Colosseum

5. Acropolis

 

si poate Statue of Liberty, ma mai gandesc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si inca ceva: fara a dori sa diminuez importanta turnului Eiffel sau a operei din Sydney... nu inteleg de ce sunt propuse ca minuni ale lumii.

trebuie totusi sa ne gandim ca intr-adevar, sunt constructii impresionante, simboluri pentru tarile in care se afla, insa sunt "doar constructii", realizate in vremuri in care tehnicile si materialele folosite la construirea lor nu mai sunt un secret sau mister.

sau poate vad eu lucrurile gresit, o fi defect profesional... domeniul constructiilor :tongue:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"doar constructii", realizate in vremuri in care tehnicile si materialele folosite la construirea lor nu mai sunt un secret sau mister.

asa e!

Eu consider ca trebuie sa ramana ca pana acum... pentru ca acele constructii au fost si sunt minuni

Acei istorici care au catalogat demult, cele 7 minuni... erau destepti si nu se compara cu un necunoscator in cauza, care sa schimbe aceste lucruri

 

ahh...ce tarziu e nici nu mai vad....am inceput sa debitez...numai... :tongue:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si pe langa faptul ca nu este un mister contruirea uneia din cele 7 minuni moderne, dar sa fim seriosi, vor rezista ele 2000 de ani? sau peste 20 de ani cand se vor mai construi nu stiu ce constructii, le vor schimba din nou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa ma gandesc la minuni existente - majoritatea s-au mentionat deja:

 

Piramidele

Marele Zid Chinezesc

Stonehenge

Machu Picchu

Desenele de la Nazca

Templul de la Angkor Wat

 

si... daca tot e sa fie 7... sa nu discrimam intre greci si romani... hmmmm...

Poate statuile din Insula Pastelui :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu vad ce sens are sa schimbi cele 7 minuni ale lumii.

Sa schimbam si Atlantida atunci ca tot nu mai exista. Sa schimbam si istoria. Sa schimbam ceva doar de dragul schimbarii.

Mi se pare penibil sa faci asa ceva.

Cat despre Statuia Libertatii - sa fim seriosi. Nu este si nici nu va fi vreodata o minune, eventual minunata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×