Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Statutul de femeie - biologic vs. dobandit

Evaluează acest topic

Trans-sexuali = femei?  

20 membri au votat

  1. 1. Cati dintre voi ati face sex cu un trans-sexual?

    • Nu as face asta, fundul nu e vagin, barbatul nu e femeie
      5
    • As face asta daca arata bine, desi stiu ca e de fapt barbat
      1
    • Da, sunt femei in toata regula
      1
    • Gandul imi provoaca repulsie
      16
  2. 2. Crezi ca trans-sexualii ar trebui considerati femei?

    • Nu si imi sustin parerea orice ar spune altii
      15
    • Da, dar nu de catre mine
      3
    • Da, si ii acuz pe altii de intoleranta din principiu, desi eu nu vreau relatii cu asemenea persoane
      2
    • Le sustin drepturile din convingere, in teorie si practica
      1
  3. 3. Trans-sexualii au cu adevarat un comportmanet tipic feminin?

    • Da, asa se poarta femeile
      3
    • Consider ca sunt cam exuberanti in manifestari
      7
    • Se imbraca si se poarta ca niste prostituate
      5
    • Nu stiu
      7


Postări Recomandate

Un banc on-topic pentru a mai detensiona atmosfera:

 

Dupa o noapte de sex torid cu o tipa super agatata intr-un bar . Barbatul se reface in timp ce ea ii mangaie indelung testicolele...

- Iti plac atit de mult "bijuteriile" mele ?- o intreaba el.

- Nu , ......mi-e dor de ale mele - raspunde ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam deunazi ce s-ar fi facut persoanele care vor sa se transforme in altceva fara operatiile care se fac astazi.

Intr-adevar acum trans-sexualii pot fi mai mult decat niste travestiti, prin acele operatii.

Insa daca stam sa ne gandim bine, asta e o gaselnita a ultimelor decenii. Daca aceasta orientare sexuala este normala, atunci pesemne ca a existat dintotdeauna, nu? Iar pe vremea cand nu se faceau aceste operatii, asa incat barbatii sa poata parea femei si viceversa, acesti oameni perfect normali erau doar niste travestiti, adica barbati cu peruca si eventual machiaj, si haine de femeie. Conform unora, pretinsa moralitate a tolerantei fata de orice i-ar fi obligat pe oameni sa accepte acele persoane ca femei in toata regula, desi faceau pipi din picioare. Nu stiu cati ar mai numi astazi femeie un simplu travestit, cu organele din dotare. Dar ce sa-i faci, fiecare este ce vrea sa fie, nu? Si daca putem sa cosmetizam un pic printr-o operatie, atunci garantat ne vom transforma in ceea ce vrem sa fim. Ca exemplele de mai jos - omul-pisica, omul-soparla, femeia-tigru si Wolverine-wannabe.

 

Femeie sau nu?

 

post-198465-1285871630_thumb.jpg

post-198465-1285871644_thumb.jpg

post-198465-1285872023_thumb.jpg

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un documentar despre copiii trans-sexuali.Fara rautati si misto-uri...doar oameni care incearca sa inteleaga si sa explice.

Ma intreb voi ce ati fi facut daca ar fi fost copiii vostri...mai ales cei care cred ca le stiu pe toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pare convingator in sensul ca schimbarea e una pozitiva, insa ma intreb daca la 8 ani un copil chiar stie ce vrea de la viata si nu vor aparea complicatii mai tarziu. Sper ca nu, fireste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi lucru se intreaba si doctorii...si parintii...doar ca nu au de ales.Daca nu incep tratamentul hormonal din timp,atunci copiii vor intra in adolescenta ca baieti,si evident ca vor arata ca niste baieti...

Trebuie sa ia deiczii inainte chiar de intrarea in pubertate,si pentru asta trebuie sa renunte la orice speranta ca prin vreun miracol copilul lor va deveni "normal"...sa-l accepte exact asa cum este...

CE ar putea sa faca? -daca copilul nu stie...ei nu stiu nici atat...nu pot sa-i distruga viata doar pentru ca "stiu mai bine".

E ciudat,pentru ca rareori un copil e in situatia sa ia atat de curand decizii care sa-i afecteze tot restul vietii...si parintii nu pot sa ia deciziile in locul lui...asa ca trebuie sa aiba incredere in el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg treaba asta insa e posibil ca insusi copilul sa treaca printr-o stare de confuzie.

Mie la opt ani mi se promitea ca daca mananc friptura imi vor creste aripi si voi putea zbura pe deasupra caselor. Ba chiar intrebam pe unii si pe altii daca nu se pot atasa prin operatie - asta pentru ca aveam un plan impreuna cu cativa copii de prin vecini sa infiintam o echipa de super-eroi. Intelegi unde bat...?

Poate generatiile astea (de fapt sigur) se maturizeaza mai repede, insa nu stiu cum o asemenea decizie care schimba cursul vietii sa fie lasata in mainile unui copil de numai 8 ani.

Daca incepe tratamentul cu hormoni, directia vietii este ireversibila, indiferent ce ar putea dori sau crede mai tarziu. femeie 100% nu va fi niciodata, desi acum arata ca o fata si nu se poate face diferenta. Structura corupului va fi alta, la fel si aparatul genital, nu va fi de femeie, si ca adult, se va face diferenta. Nu orice partener va accepta o femeie care a fost barbat. Deci nu e ca si cand cineva ar flutura o bagheta magica si gata, devine femeie. Daca incepe tratamentul cu hormoni, asemenea consecinte vor fi inevitabile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acelasi lucru se intreaba si doctorii...si parintii...doar ca nu au de ales.Daca nu incep tratamentul hormonal din timp,atunci copiii vor intra in adolescenta ca baieti,si evident ca vor arata ca niste baieti...

Trebuie sa ia deiczii inainte chiar de intrarea in pubertate,si pentru asta trebuie sa renunte la orice speranta ca prin vreun miracol copilul lor va deveni "normal"...sa-l accepte exact asa cum este...

CE ar putea sa faca? -daca copilul nu stie...ei nu stiu nici atat...nu pot sa-i distruga viata doar pentru ca "stiu mai bine".

E ciudat,pentru ca rareori un copil e in situatia sa ia atat de curand decizii care sa-i afecteze tot restul vietii...si parintii nu pot sa ia deciziile in locul lui...asa ca trebuie sa aiba incredere in el.

 

Este aberant să lași un copil să ia decizia de a se automutila.

Un copil nu are discernăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Homosexualitatea nu e o boala psihica,nu se poate trata,si nu e acelasi lucru cu trans-sexualitatea.Ai exprimat doar niste prejudecati care arata ca esti total dezinformat.

Si probabil ca nici macar nu ai urmarit acel documentar,dar "stii tu mai bine".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O problema interesanta este aceea ca poate unii copii au impresia ca daca le plac anumite jocuri sau activitati asociate cu sexul opus, ei chiar ar trebui sa aiba alt sex. Cand vorbim de a fi barbat sau femeie, cred ca exista mai multi factori de luat in considerare, de pilda atractia sexuala fata de un sex sau altul - ori copilul nu are alte criterii pe care isi bazeaza decizia, afara de cele nevinovate - cum ii place sa ii stea parul, ce activitati prefera etc. Nici copiii care nu au aceasta problema nu cresc neaparat practicand lucruri asociate cu sexul masculin sau feminin. O fata nu se naste femeie si un baiat nu se naste barbat, dpdv al maturitatii fizice si psihice, exista o evolutie a fiecarei persoane pe mai multe planuri. Ori in cazul acestor copii, evolutia fireasca este stopata si impinsa in alta directie, eliminand niste factori care ar putea schimba decizia copilului. Daca ar fi lasat sa treaca prin pubertatea normala, poate s-ar redescoperi ca fiind ceea ce natura a vrut ca el sa fie de la bun inceput. Pubertatea, adolescenta, sunt perioade de schimbari intense, ori acesti copii nu au ocazia de a trece prin ele fara sa fie indopati cu hormoni.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×