Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Statutul de femeie - biologic vs. dobandit

Evaluează acest topic

Trans-sexuali = femei?  

20 membri au votat

  1. 1. Cati dintre voi ati face sex cu un trans-sexual?

    • Nu as face asta, fundul nu e vagin, barbatul nu e femeie
      5
    • As face asta daca arata bine, desi stiu ca e de fapt barbat
      1
    • Da, sunt femei in toata regula
      1
    • Gandul imi provoaca repulsie
      16
  2. 2. Crezi ca trans-sexualii ar trebui considerati femei?

    • Nu si imi sustin parerea orice ar spune altii
      15
    • Da, dar nu de catre mine
      3
    • Da, si ii acuz pe altii de intoleranta din principiu, desi eu nu vreau relatii cu asemenea persoane
      2
    • Le sustin drepturile din convingere, in teorie si practica
      1
  3. 3. Trans-sexualii au cu adevarat un comportmanet tipic feminin?

    • Da, asa se poarta femeile
      3
    • Consider ca sunt cam exuberanti in manifestari
      7
    • Se imbraca si se poarta ca niste prostituate
      5
    • Nu stiu
      7


Postări Recomandate

Mi se pare trist ca sunt si femei care isi simt amenintat statutul de femeie de catre un/o transexual/a.Sau ca vor sa isi dovedeasca pretinsa superioritate (morala,biologica,rasiala) fata de cineva,pentru a se simti ok cu ele insele,ca femei. :luck:

 

Asta ai inteles tu? Ca imi ameninta cineva statutul de femeie? :P

Mi se pare haios ca unii chiar au impresia asta.

Si daca o dam in cine moare de grija altuia, as putea spune acelasi lucru despre tine si cei care cred in Dumnezeu; cam pierzi orele de somn de grija lor, la cate topice ai deschis despre religie. Asa ca hai sa fim seriosi :P .

 

Adevarul curat e ca multi vorbesc despre intoleranta dar nu privesc trans-sexualii ca pe femei 100%, altfel nu ar avea nici o problema in a isi alege unul drept partener. I-as intreba de ce le sar altora la gat in cazul asta, cand aud pareri din astea "intolerante". Daca iti place teoria, ar trebui sa iti placa si practica, nu sa spui ca da, SUNT femei, dar nu m-as culca niciodata cu una. Pai cum asa? Iti displace faptul ca a fost barbat? Pai atunci o discriminezi. Nu vrei sa fii cunoscut ca un om care spune, chiar si ca principiu, ca ar face sex cu o asemenea persoana? Pai de ce, ti-e rusine? De ce ar trebui sa iti fie rusine, daca aceste femei sunt perfect normale? Vreau sa-l aud si eu pe ala care zice "as face sex cu unul", dupa ce a tinut morala egalitatii o jumatate de ora.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Harry Benjamin wrote, "Summarizing my impression, I would like to repeat here what I said in my first lecture on the subject more than 10 years ago: Our genetic and endocrine equipment constitutes either an unresponsive [or] fertile soil on which the wrong conditional and a psychic trauma can grow and develop into such a basic conflict that subsequently a deviation like transsexualism can result."

 

Harry Benjamin a scris:"Rezumand impresia mea, as vrea sa repet aici ce am pus in prima mea prelegere pe aceasta tema acum mai mult de 10 ani: Echipamentele noastre genetice si endocrine constituie un "teren nefertil sau fertil" care conditionat gresit si cu o trauma psihica poate sa duca la dezvoltarea unui conflict de baza din care, ulterior, poate sa rezulte o deviata ca transexualism."

 

Mi se pare de ajuns in privinta cauzelor(trebuie sursa? e wikipedia).

 

Acum, depinde cum privesti lucrurile, omul de ce e atras? daca transexualul are operatiile facute atat de bine incat sa nu poti sa-ti dai seama oare ai fi atras de el/ea? da, asa ca e ciudat sa zici ca omul e atras de fapt de un anumit sex, el e atras de anumite caracteristice specifice acelui gen, daca e hetero e atras de carac. de sex opus, daca e homo e atras de carac. de acelasi sex, din punctul meu de vedere subiectul e ciudat, in special ca intervin si alte lucruri, ce am zis eu e doar de atractie sexuala, dar trebuie sa ai potential sa nasti ca sa fi femeie? menstruatie? menopauza? ce defineste o femeie? daca ne luam dupa sensul general acceptat femeie e o persoana sex feminin, deci asa nascuta si dezvoltata, deci un transexual care s-a nascut barbat si s-a dezvotat asa e barbat si nu conteaza daca a facut operatii si si-a bagat in el diferiti hormoni, nu e femeie, invers la fel.

 

Daca imi tai penisul, imi fac cateva operatii si invat sa dau din cur ca o femeie devin una? lol nu, raman barbat, mai bine accept ce a zis Harry Benjamin, care a studiat mult fenomenul, si clasific asta ca o deviatie din cauza unei traume psihice.

Punct

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum, depinde cum privesti lucrurile, omul de ce e atras? daca transexualul are operatiile facute atat de bine incat sa nu poti sa-ti dai seama oare ai fi atras de el/ea?

 

Nu se poate sa nu iti dai seama. In plus, nu vorbeam de cineva care face asta nefiind in cunostinta de cauza, ci care stie ca respectivul este de fapt un barbat care a suferit niste transformari.

 

 

da, asa ca e ciudat sa zici ca omul e atras de fapt de un anumit sex, el e atras de anumite caracteristice specifice acelui gen, daca e hetero e atras de carac. de sex opus, daca e homo e atras de carac. de acelasi sex, din punctul meu de vedere subiectul e ciudat, in special ca intervin si alte lucruri, ce am zis eu e doar de atractie sexuala, dar trebuie sa ai potential sa nasti ca sa fi femeie? menstruatie? menopauza? ce defineste o femeie?

 

Cat despre potentialul de a naste, este extrem de important in masura in care barbatul vrea o femeie pentru a forma o familie. Nu e vorba numai de atractie sexuala intre femeie si barbat.

 

Daca imi tai penisul, imi fac cateva operatii si invat sa dau din cur ca o femeie devin una? lol nu, raman barbat, mai bine accept ce a zis Harry Benjamin, care a studiat mult fenomenul, si clasific asta ca o deviatie din cauza unei traume psihice.

Punct

 

Asta zic si eu. In plus, nu asta inseamna sa fii femeie, adica sa dai din cur, sa te vaiti si sa te inzoronezi. Esti femeie sau nu. Punct :P .

 

Pentru unii, asta inseamna sa fii femeie:

 

 

 

 

 

 

 

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 3 explicatii posibile pentru care nu se prea infige lumea la subiectul asta, si anume:

 

1 E complet neinteresant - greu de crezut deoarece este un subiect controversat.

2 Majoritatea userilor nu au nici o parere - chiar sa fie asa... :jester: ?

3 Multi nu au curajul sa spuna ceea ce cred, pentru ca ar trebui sa dea cartile pe fata, si nu vor sa fie stigmatizati cu eticheta intolerantei. Cred ca am pus o intrebare destul de dificila "avocatilor" trans-sexualitatii, si anume daca ar avea relatii sexuale cu o asemenea persoana. Asa, din principiu, nu cu o persoana anume. Dar este greu si din principiu sa spui "nu exclud ideea de a avea relatii cu un trans-sexual sau travestit", desi multi militeaza pentru "drepturile" lor. Si mai greu este sa justifici de ce nu poti spune treaba asta, daca tot ii consideri femei in toata regula. Ceea ce au fost ar trebui sa te deranjeze la fel de putin cum ai pretentia sa ii deranjeze pe altii, deci sa nu observi, sa nu tii cont de asta.

Si totusi...poti? :P

Cam asta ar fi. :pash:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un trans-sexual si-a facut operatie de sex, ca sa se poata juca altfel.

In viata, in pat..whatever.

 

Ce mai atata tura vura?

Daca el zice ca e mai feminin ca tine..sa zica.

Pana la urma feminitatea se vede de la o posta, ca orice fenomen care nu trebuie subliniat. E pur si simplu.

Unii poseda sau au pretentia de a poseda o..feminitate mai groteasca.

Deh, e si asta o 'arta'.

 

 

Atata timp cat nu incalca drepturile altora si nu bazaie linistea altora..si (am sa mi-o iau, dar mi-am mai luat-o) - nu au pretentia de a infia un copil ..fine by me.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar cati dintre voi ati merge pana la capat si ati face sex cu un trans-sexual, chiar cu unul care a devenit femeie prin operatie?

La modul in care ai formulat chestionarul si primul post un raspuns pe masura ar fi: "Da, daca as iubi-o/ l-as iubi".

 

Toleranta nu inseamna tavaleala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce pot sti ei despre cum e sa fii o femeie si ce aspiratii ai?

Nu stiu. Percep..adica , au impresia.

Copiaza, ce sa faca si ei, daca nu se 'regasesc in corpul de la nastere'.

Li se pare. Is ametiti.

Care-i baiul..oricum nu e cum zic ei..e cum e.

 

..de fapt si de drept sunt ca si copiii. Nu le place ce au..din diferite motive..si experimenteaza. Si na, cand e iluzia mai reala decat atunci cand strigi in gura mare ca e asa..asa cum vrei tu sa fie. Ca vrei tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca el zice ca e mai feminin ca tine..sa zica.

Atata timp cat nu incalca drepturile altora si nu bazaie linistea altora..si (am sa mi-o iau, dar mi-am mai luat-o) - nu au pretentia de a infia un copil ..fine by me.

 

LOL, nu e vorba de asta, am mai auzist si altii spunand ca pot fi mai feminini decat femeile.

Eu vreau sa inteleg cum vine asta, cu feminitatea. Ce inseamna asta de fapt? Vaicareala? Pisiceala? Cercei, farduri? Asa, putem dresa si o maimuta sa se imbrace la modul respectiv, sa se machieze si sa aiba gestica necesara, si ar fi si ea mai femeinina decat o femeie.

Ce pot sti ei despre cum e sa fii o femeie si ce aspiratii ai?

Femeia e programata biologic sa vrea copii si de aceea are anumite tendinte si se comporta intr-o anumita maniera. Ei ce pot sa stie despre treaba asta?

 

La modul in care ai formulat chestionarul si primul post un raspuns pe masura ar fi: "Da, daca as iubi-o/ l-as iubi".

 

Toleranta nu inseamna tavaleala.

 

Un raspuns onest. Multumesc.

Nu am spus ca toleranta inseamna tavaleala, ci ca cei care scot ochii altora pentru intoleranta ar trebui sa isi asume ceea ce spun. M-am referit la relatiile sexuale sub orice forma, intr-o relatie sau nu, cu iubire sau nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa mi se pare si mie. Si totusi unii sunt de parere ca trebuie luati in serios, poate chiar sa aiba dreptul de a adopta copii, desi se vede bine ca multi sunt varza la cap.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×