Sari la conținut
Forum Roportal
brigittealitta

Tuica fiarta sau nefiarta mai tare sau nu

Postări Recomandate

Păi da, pentru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Logic ca cea fiarta este mai slaba. Chiar daca nu te pricepi, fa o comparatie. Bea un paharel de tuica nefiarta, iar mai incolo unul de tuica fiarta. Si ai sa vezi diferenta. :blink:

şi dacă nu sesizezi diferenţa de prima dată, repetă experimentul ! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nush io tot vinul il prefer ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai tin eu bine minte, apa are punctul de fierbere la 100 de grade, cind incepe sa se evapore, iar alcoolul doar la 60 de grade, cind de asemenea incepe sa se evapore.

Deci daca incalziti tuica la o temperatura de peste 60 de grade, alcoolul incepe deja sa se evapore, deci va fi mai putin alcool.

Daca o incalziti sub 60 de grade, concentratia de alcool ramine la fel ca in tuica nefiarta.

 

Ptr. vin fiert e la fel.

 

Uneori ma minunez si eu ce destept sint! :o:

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca mai tin eu bine minte, apa are punctul de fierbere la 100 de grade, cind incepe sa se evapore, iar alcoolul doar la 60 de grade, cind de asemenea incepe sa se evapore.

Deci daca incalziti tuica la o temperatura de peste 60 de grade, alcoolul incepe deja sa se evapore, deci va fi mai putin alcool.

Daca o incalziti sub 60 de grade, concentratia de alcool ramine la fel ca in tuica nefiarta.

 

Ptr. vin fiert e la fel.

 

Uneori ma minunez si eu ce destept sint! :tease:

Pai nu prea mai tii bine minte.

Punctul de fierbere este temperatura la care evaporarea se produce in toata masa lichidului, nu doar la suprafata.

Evaporarea apei, ca si a alcoolului se produce la suprafata la orice temperatura, viteza procesului fiind dependenta de temperatura lichidului, saturatia substantei ce se evapora in mediul gazos adiacent etc.

Asta din ce-mi mai aduc si eu aminte ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu prea mai tii bine minte.

Punctul de fierbere este temperatura la care evaporarea se produce in toata masa lichidului, nu doar la suprafata.

Evaporarea apei, ca si a alcoolului se produce la suprafata la orice temperatura, viteza procesului fiind dependenta de temperatura lichidului, saturatia substantei ce se evapora in mediul gazos adiacent etc.

Asta din ce-mi mai aduc si eu aminte ...

 

Alcoolul fierbe si se evapora la 78 grade,fata de apa care fierbe la 100.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca alcoolul fierbe la 78 de grade! :tease: Nu ma mai mir ce destept sint! :(

 

Oricum ideea e ca alcoolul se elimina sub forma de vapori mai repede decit apa, care fierbe la 100 de grade, deci va fi mai putin alcool in produsul final.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×