Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Budapesta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

superbe poze, amicu. :doh:

Tu ai fost la Budapesta in duminica aia cand se inchide podul Erjebet si se pun aia cu tarabele acolo?

Acu` 2 ani? Se putea sa ne intalnim :cheer:

 

N-as vrea sa gresesc - dar am impresia ca toata vara in fiecare duminica se inchide podu si e talcioc

 

Am fost si eu :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-as vrea sa gresesc - dar am impresia ca toata vara in fiecare duminica se inchide podu si e talcioc

 

Am fost si eu :haha:

 

Talcioc? In nici un caz.

Poate piaţă. :cheer:

Toata vara?

Posibil. Nici eu n-as vrea sa gresesc.

Desi am fost de curand. Duminica am fost. Vara nu prea era. Podul inchis nu era.

 

Mister. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost acum 2 ani acolo. F frumos orasul. Mi-ar placea sa locuiesc acolo.

:flowers: acum o sa mor de pofta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poţi vizita zona Buda Castle, cu catacombele şi sunt magazine frumoase de suverinuri

dar să nu mergi cu maşina că parcarea acolo ustură (aprox. 60 de dolari / 2 ore)

 

mi-ar fi plăcut croazieră cu vaporaşul pe Dunăre, n-am prins niciodată

 

la Muzeul de artă modernă era la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors din scurta excursie prin meleagurile vecine. Din pacate, n-am prea avut timp liber la dispozitie, am ajuns in Budapesta vineri seara.. dupa o oprire de vreo doua ore prin Szeget. Frumusel oras, linistit si foarte curat.

Nu pot sa spun ca la ei nu exista gropi sau balti sau cosuri de gunoi rasturnate pe strada... dar... nu se compara.

 

Sunt absolut convinsa de frumusetile ce se ascund in tara asta minunata, dar avem un mare stil de a ne pune singuri cenusa in cap.. la capitolul promovare suntem zero. Si nepasarea generala... lasa un gust foarte amar.

 

Am vizitat foarte putin din oras pentru ca nu am mai dispus de timp. Ambele zile le-am avut ocupate cu invataturi.. si doar seara de sambata ne-am petrecut-o in oras.. Am vrut musai sa mergem cu vaporasul pe Dunare, sa admiram orasul seara. A fost superb.

 

M-a surprins foarte mult (placut) faptul ca aproape toti cei cu care am interactionat (dintre unguri) stiau engleza, astfel ca n-am avut nici cea mai mica problema sa ne descurcam.

 

Care aveti ocazia, mergeti. Nu o sa regretati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SUA și Ungaria colaborează pentru promovarea valorilor familiei tradiționale

Conferința a fost un bun prilej pentru semnarea unei declarații comune, care a fost susținută, pe lângă Statele Unite și Ungaria, și de Brazilia, Egipt, Indonezia și Uganda. Prin semnarea declarației comune țările care fac parte din coaliția numită Geneva Consensus sprijină includerea promovării valorilor familiei tradiționale în documentele ONU.

 

evz.ro/sua-si-ungaria-colaboreaza-pentru-promovarea-valorilor-familiei-traditionale.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat de un eveniment maghiar observat si in Ardeal, Ziua lui Sfantu' Marton pe 11 Noiembrie a fost acest an, ziua cand se termina munca agricola pe cam, un fel de Ziua Recoltei doar cu o traditie mai veche.   Este ziua gastelor, se mananca dasca sub mai multe forme, de la renumitul Pateu de ficat de gasca pana la copane fripte, pilafuri si fripturi ca se ocupa de cresterea gastelor ca sint ape destule.   Se organizeaza targuri cu toate bunatarile posibile, bal-uri ca fara un party nu exista sarbatoare si voie buna!!!  se sfinteste si vinul nou sa nu se acreasca, precis ca se bea destul vin si in Ungaria.    Este si o defilare pe intuneric cu lampi din dovleac ... tot feluri de activitati pentru mic-mare si se reclama precum este Thanksgiving in America, doar pasarea se schimba.   L-as schimba si eu dar nu se gaseste!!!   Lozinca lui Matron suna asa: - "Cine nu bea vin nou si nu mananca gasca in aceasta zi, va fa flamand si insetat tot anul"!!!   Nu-i gluma cand e vorba de traditie.

See the source image

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×