Sari la conținut
Forum Roportal
Monika23

Am nevoie de niste sfaturi

Postări Recomandate

Ti-am dat un sfat foarte-foarte bun si sunt ferm convins ca nu vei face asa.

De aia ti-as si permis luxul sa-i dai un asemenea sfat. :goalie:

Anway, din cate am vazut eu aici, nu ai de ales. Iti iubesti copilul si ai realizat si tu cat de tare te-ar fi chinuit constiinta in cazul in care l-ai fi avortat.

Nu tre' sa depinzi tu de nimeni, de nici o hahalera de barbat. Ideea e ca mama ta iti e alaturi - dupa cum mi-ai spus ca te-a asigurat. Si de aici inainte, iti cauti si tu de lucru ..macar acolo 6 luni parca era minimul..iar daca nu gasesti si pace cat de repede, o sa aveti ajutor social o perioada+ ajutorul parintilor.

Ca doar un copil au si parinte esti pana mori, daca vrei sa iti vezi copilul fericit.

 

Eu te felicit pt curaj, si nu abandona in momente de cumpana. O viata avem...s-ar putea sa faci copilul si sa ajungi apoi pe drumuri...sau alte nenorociri..e atat de imprevizibila viata asta, incat sfatul meu e sa o iei in piept, nu sa te tragi tot mai spre colt de fiecare data cand nu iti ies socotelile dupa teorie.

 

Te miri?

Pai binenteles ca vor, pentru ca vor sa se integreze in randul oamenilor care 'au realizat ceva in viata'.

Doar ca diferenta intre acele persoane pe care le mentionezi tu si dintre fata aceasta- e ca intamplarea a facut. Nu si-a propus sa faca un copil de dragul sotzietatzii.

 

Oricum multumesc pentru sfaturi si critici dar lucrurile s`au aranjat eu mi`am gasit de lucru manager la un ABC asa ca de aici nu`mi doresc decat sa fie bebe sanatos

 

Bravo. Si uite ca se poate. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se taie greu aripile. E chiar foarte simplu. Poate ca asa e, a fost ajutata si acum nu mai are de ce sa isi faca griji, din moment ce n-o sa depinda de nimeni financiar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ce nu inteleg in societatea din ziua de azi, pe criza din ziua de azi..ca toata lumea, domnnule - gandeste pesimist. De ce?..sau , pentru ce?

 

Si eu sunt tanar..si eu mi-am luat inima in dinti departe de casa, si foarte departe de casa, ca sa ajung unde sunt. Si mi-e bine. Criza sau nu, mi-e chiar mai mult decat decent.

Da, maine poate fi mai rau. Nu-i nimic. Vedem maine ce va fi..cumva tot va fi daca nu ma dau batut.

Da, azi poate fi mai rau..important e sa dau o sansa zilei de maine.

 

Ca de nu, intru dracu' in depresii, inlatur din mintea mea toate motivatiile posibile, ma fac leguma, urmaresc ca dementul viata politica carageliana, beau de necaz..apoi beau sa uit ca beau de necaz...si din rau in mai rau.

Sau, renunt la copiii care vin 'neanintati'..si poate (desi ar fi exact pe dos in nota pesimista...) nu ma infrunt cu problema infertilitatii (or imi iau alta) si pot avea altadata, cine stie cand - copii. Da ma trezesc ca sunt parinte in varsta si parca nu mai pot lega o relatie asa faina cu pruncul meu...parca is 2 generatii in urma, nu una...si pana mea, la ce naiba sa mai traiesc daca tot aman?...si asta vand in vedere ca pot muri maine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ce nu inteleg in societatea din ziua de azi, pe criza din ziua de azi..ca toata lumea, domnnule - gandeste pesimist. De ce?..sau , pentru ce?

Cum de ce? Din cauza banilor, din cauza faptului ca tot mai multi oameni se ingroapa in datorii ca sa aiba ce pune pe masa. Si intr-o situatie de genul asta, cum poti sa mai fii optimist? Nu toti isi permit sa traiasca 'bine'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum de ce? Din cauza banilor, din cauza faptului ca tot mai multi oameni se ingroapa in datorii ca sa aiba ce pune pe masa. Si intr-o situatie de genul asta, cum poti sa mai fii optimist? Nu toti isi permit sa traiasca 'bine'.

 

eu cred ca banii sunt o falsa problema... nu lipsa lor ne pune in situatii delicate ci comoditatea, lipsa de ambitie si de vointa proprie... si poate si teroarea asta permanenta a consumismului... ca ne vor o natie de drogati obsedati de consum, nu alta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Leonking e vorba si de ambitie dar si de sansa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Leonking e vorba si de ambitie dar si de sansa

 

sansa nu exista... sansa e cum ti-o faci... o sa constati candva in viata ca drumurile ti se deschid functie de alegerile pe care tocmai le-ai luat... daca vrei sa ajungi intr-un punct al evolutiei, vei lua deciziile corecte sau incorecte si vei ajunge sau nu... sansa e confundata cu oportunitatile care ti se deschid DUPA o anumita decizie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si asta e corect . dar trebuie sa ai o sansa ca sa decizi corect

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cred ca banii sunt o falsa problema... nu lipsa lor ne pune in situatii delicate ci comoditatea, lipsa de ambitie si de vointa proprie... si poate si teroarea asta permanenta a consumismului... ca ne vor o natie de drogati obsedati de consum, nu alta...

Nu spun ca nu ai dreptate. Sunt o multime de oameni comozi care stiu doar sa se planga dar sunt si oameni care lupta, se zbat, se chinuie, incearca, si tot se afla in situatii delicate.

Editat de Pufa'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu spun ca nu ai dreptate. Sunt o multime de oameni comozi care stiu doar sa se planga dar sunt si oameni care lupta, se zbat, se chinuie, incearca, si tot se afla in situatii delicate.

eu abia astept sa vad cand merg la cumparaturi ca vad toti oamenii de la coada de carne ca isi cumpara 300 grame de pietp de vitel si nu un kg...

pentru ca maine sa isi cumpere 300 grame de pui... si nu un pui intreg...

abia astept ca oamenii sa-si invete consumul, si necesarul, si sa nu mai faca excese... abia atunci o sa discut despre lipsuri...

 

abia astept sa vad ca se lasa de fumat pentru ca dintr-un salariu de 1000 lei nu se merita sa dea 30% pe tigari...

si dupa aia sa planga...

abia astept...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×