Sari la conținut
Forum Roportal
Monika23

Am nevoie de niste sfaturi

Postări Recomandate

Imi cer scuze daca nu am postat corect dar am nevoie de niste sfaturi....Eu am 23 de ani si sunt gravida, nu sunt maritata dar stau cu prietenul meu, in ultima vreme ne`am certat si eu stau la mama mea....ne`am certat pentru ca eu nu sunt sigura ca vreau acest copil. Eu am ramas de curand fara loc de munca iar el nu mai lucra de luni buni decat ocazional (este sofer) Daca fac avort el nu mai vrea sa fie cu mine iar daca nu fac... cum o sa cresc acest copil ? Am nevoie de un sfat va rog

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti doresti copilul, mergi mai departe.

Daca tu crezi ca nu iti vei reveni financiar, ca nu iti vei putea creste copilul si daca nu te simti pregatita pentru a fi mama, renunta si cand vei fi pregatita, vei putea sa faci si copilul.

 

Iti e teama ca el o sa se desparta de tine?

Editat de Pufa'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi`e teama si ca se desparte de mine...de fapt a facut`o deja cand i`am spus ca vreau sa fac avort. Nu sunt sigura ca am cum sa imi revin financiar pt ca nu gasesc un loc de munca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Monica,

 

risc sa-mi iau rosii in freza, totusi o sa-ti spun parerea mea.

 

In situatia in care esti tu acum, cand se va naste copilul nu vei avea niciun venit, in afara de 200ron cat e alocatia pana la 2 ani, mai apoi 40 de ron.

Nu stii daca cel cu care esti te va sustine financiar, nu bagi mana in foc ca va ramane cu tine in orice situatie.

E bine ca atunci cand nasti un copil, sa fi sigura ca-l porti creste SINGURA (pt orice eventualitate). Tu nu poti.

 

Concluziile...le tragi singura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aata a ajuns alocatia aia de copil/ 200? aia care se da pana la 2 ani? really?

 

parca asa stiu io.

 

200 alocatia la copil + 600 (minim) indemnizatia pt mame, dar cum ea nu are job...nu poate sa ia indemnizatie.

Editat de X.E.N.A.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca as fi in locul tau, as renunta la sarcina si as astepta momentul potrivit... treim mai multe vieti, nu una singura, poate alta data va fi mai bine. Acuma chiar nu e momentul, si e cazul sa te trezesti si sa realizezi asta. Nu mor copii de foame in tara asta, e adevarat, dar nici sa l condamni la o viata de privatiuni nu mi se pare corect. Poata alta data are sa fie altfel.

Editat de another_kind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi cer scuze daca nu am postat corect dar am nevoie de niste sfaturi....Eu am 23 de ani si sunt gravida, nu sunt maritata dar stau cu prietenul meu, in ultima vreme ne`am certat si eu stau la mama mea....ne`am certat pentru ca eu nu sunt sigura ca vreau acest copil. Eu am ramas de curand fara loc de munca iar el nu mai lucra de luni buni decat ocazional (este sofer) Daca fac avort el nu mai vrea sa fie cu mine iar daca nu fac... cum o sa cresc acest copil ? Am nevoie de un sfat va rog

 

 

Da' el e sigur ca vrea acest copil? te intreb asta pentru ca ai spus ca stati (cel putin pentru un timp) separat?

Stii ce implica crescutul unui bebe? Esti sigura ca relatia va continua?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×