Sari la conținut
Forum Roportal
Sakin1985

Cum va ramane Basescu & Co. in istorie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Statul nu poate taia pensiile pentru ca nu sunt banii lui.

Da' tu ai impresia că în România ai sau ai avut vreodată fond de pensii, ca în State? Eu aş zice să te trezeşti.

 

Pensiile sunt o mare mistificare în Ro, cei activi pe piaţa muncii sunt taxaţi şi din taxele respective (plus o contribuţie semnificativă de la bugetul de stat) se plătesc pensiile curente. Asta pentru că în urmă cu 30 de ani, prostimea construia comunismul fără să-şi facă griji pentru ziua de mâine. Comunismul a căzut, dar prostimea a continuat să furnizeze voturi, aşa că trebuia să primească şi pensie.

 

Cine fura din pensii trebuie judecat ca si hotii de cai.

Pensionarii sunt primii care fură din pensii. Ăia nu sunt banii lor, ăia sunt bani luaţi cu japca de către stat, de la cei care muncesc, în virtutea unei promisiuni sinistre: "lasă că o să luăm bani cu japca şi de la ăia care vor munci când veţi ieşi voi la pensie" :doh:

 

Ei, din ăia să-ţi dea ţie statul pensie, din ce-or reuşi ei să mai ia de la mine cu japca :o:

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, in Romania a fost Fond de Pensie pe vremuri, demult cand si eu am invatat despre asta in scoala.

Dacă ai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fond de pensii este acela unde ştii care sunt banii tăi şi ce sumă ai adunat.

 

 

A existat!!! Ca ce a devenit nu stiu. Insa ce este??? am invatat in cateva limbi in diferite tari :yes:

 

Aici in State avem renumitul sistem unde putem contribui si investi sumele acumulate in diferite stock-uri, putem imprumuta de acolo si sa marim suma la cat vrem si in anii de pensionar :cheer:

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crezi că peste 40-50 de ani o să-i pese cuiva că nişte cohorte nesfârşite de bugetari care ţineau statul captiv au avut salariile tăiate?

Chiar şi în prezent, după 80 de ani, se vorbeşte despre "curba de sacrificiu" care a însemnat tăirea salariilor în anul....1933, cam cu aceleaşi procente cu care a tăiat şi Băsescu ! Când i se ia omului banii "cu japca", asta rămâne în memoria colectivă vreme de generaţii. Şi cu asta va rămâne şi Băsescu: un personaj controversat care a avut succese personale, şi insuccese în ceea ce priveşte nivelul de trai al populaţiei.

Se aseamănă mult cu regele Carol al II-lea, care şi-a strâns în jurul lui o camarilă, a dorit reducerea puterii Parlamentului, a intrat în afaceri personale. O diferenţă între Carol şi Băsescu e că primul a iubit mai mult femei, iar al doilea...doar una...blondă ! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar şi în prezent, după 80 de ani, se vorbeşte despre "curba de sacrificiu" care a însemnat tăirea salariilor în anul....1933, cam cu aceleaşi procente cu care a tăiat şi Băsescu ! Când i se ia omului banii "cu japca", asta rămâne în memoria colectivă vreme de generaţii.

Da, exact "memorie colectivă" e aia! :doh:

 

"Curbele de sacrificiu" au fost prezentate până la saturaţie în presa comunistă, asta face parte din memoria colectivă, nu curbele de sacrificiu. Eşti conştient că cei care au trăit acele evenimente au astăzi peste 100 de ani? Am văzut un astfel de articol, cu un învăţător care avea 104 ani şi povestea despre asta mai degrabă amuzat, cum trimitea el petiţii la minister, iar de-acolo primea răspunsuri că statul va reîntregi salariile atunci când va avea şi el. Ceea ce s-a întâmplat prin 1939, dacă am reţinut bine.

 

Şi Cuza face parte din "memoria colectivă", nu-i aşa? :spiteful: În realitate, nici măcar Dej nu mai face parte din memoria colectivă, există oameni care îţi pot povesti propriile amintiri sau ce le-au povestit părinţii despre Ceauşescu, dar cam atât. Am unchi şi mătuşi care erau practic adulţi pe vremea lui Dej, dar tot nu sunt în stare să povestească mare lucru. Evenimentele din 1968, atitudinea lui Ceauşescu la invadarea Cehoslovaciei sunt cam primele lucruri din politică pe care şi le amintesc.

 

În urmă cu vreo 20 de ani, am discutat cu o bătrână din Basarabia care povestea despre armata română în '42, dar şi acea bătrână ar fi trebuit să aibă astăzi peste 100 de ani, dacă n-ar fi murit în 2005. Memorie colectivă e atunci când majoritatea oamenilor (7 din 10, de exemplu) ţin minte nişte lucru trăite sau măcar povestite la prima mână de cei care le-au trăit. Ce citeşti în ziare nu e memorie colectivă decât în forma asta, "pe vremea mea scriau ziarele că ...".

 

Se poate spune că "omului i se iau bani cu japca" atunci când e vorba de banii lui. De genul stabilizărilor monetare făcute de comunişti. Dar dacă tu ai impresia că reducerea salariului reprezintă un mod de "a ţi se lua bani cu japca", înseamnă că nu înţelegi ce este salariul. Au mai fost judecători care şi-au reîntregit salariile în instanţă pe baza "respectării dreptului de proprietate" :doh:

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare cum va fi vazut con Basescu peste 20 de ani???

 

dupa cum bine se stie nu a existat niciodata o singura istorie (si asta n-o spun eu, o spun cei in masura) tocmai pentru motivul ca aceeasi realitate naste mai multe interpretari.

cum va fi vazut basescu? depinde de cine va scrie cartile de istorie ;)

eu personal am un feeling ca va fi vazut foarte bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×