Sari la conținut
Forum Roportal
Sakin1985

Numismatica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un hobby foarte interesant il reprezinta NUMISMATICA - colectionarea de monede sau bancnote. Eu unul sunt colectionar de monede avand o colectie cu peste 700 de piese, unele importante, alte neavand nici o valoare numismatica. Insa nu ma intereseaza valoarea in bani a acestei colectii, cat interesul pentru a imi alimenta 'bateriile' de fiecare data cand am timp sa le curat, sa le ordonez, sa le privesc etc.

Colectionatul monedelor poate fi o activitate foarte placuta in perioada copilariei si adolescentei, insa problemele de zi cu zi din viata de adult, ma fac sa pastrez colectia pentru batranete (daca o mai apuc:D)...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu colectionez in principal monede. Legat de bancnote, stiti ca seria de bancnote de 2000 de lei cu eclipsa din 1999 (sau erau 200?) e destul de pretuita ca piesa de colectie, asa ca la un moment dat aveam vreo 70 de bancnote. Culmea culmilor a fost ca am ramas fara bani de-a binelea, si am cheltuit cam toate bancnotele alea pentru a imi lua de mincare... acum cred ca mai am vreo 2. :|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu colectionez in principal monede. Legat de bancnote, stiti ca seria de bancnote de 2000 de lei cu eclipsa din 1999 (sau erau 200?) e destul de pretuita ca piesa de colectie, asa ca la un moment dat aveam vreo 70 de bancnote. Culmea culmilor a fost ca am ramas fara bani de-a binelea, si am cheltuit cam toate bancnotele alea pentru a imi lua de mincare... acum cred ca mai am vreo 2. :|

Da, bancnota era de 2000 lei, este putin mai rara dar nu e chiar asa de valoroasa, cam 10 RON cred ca valoreaza acum una in stare perfecta, necirculata 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreti sa va spun care e cea mai valoroasa moneda de dupa '90:D?!? Ma refer la monedele puse in circulatie, nu la cele de colectie, scoase de BNR;)!

Cred ca cea de 20 lei din 1996 8) sau una cu defecte ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va ajut cu aceasta informatie. Sunt monedele de 100 lei (din emisiunea 1991) care au cifrele de noua putin mai deosebite. In acel an au fost facute trei modele de moneda de 100 lei, iar singurele diferente stau in modul in care a fost 'batute' cifrele de noua;). Pacat ca nu am colectia in Iasi, ca as fi scanat cele 3 modele din acel an si ati fi vazut diferentele foarte mici dintre ele:). Unul din cele 3 modele a fost fabricat in vreo 5000 de exemplare, ceea ce inseamna foarte putin pentru o moneda asa recenta;). Daca vreti mai multe detalii... astept intrebarile;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ştiu că numismatica studiază monedele, nu bancnotele. Nu ştiu ca numismatica să cerceteze şi bancnotele.

Am şi eu c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numismatica studiaza monedele si medaliile (medalistica). Numismatica este o stiinta, insa eu aici vorbesc de colectionatul propriu-zis al monedelor. Insa, colectionarii de monede/bancnote se autonumesc 'numismati'8). Am avut o perioada cand umblam prin targuri de antichitati dupa monede si am avut ocazia sa discut cu unii din cei mai mari colectionari din Romania.

E foarte greu de exemplu sa te ocupi de colectionatul bancnotelor... iti dai seama ca daca faci o colectie ai fi nevoit sa ai bancnote de 500 ron in colectie:D. Sau bancnote de 500 euro:D. Oricum, cel mai bine e ca atunci cand vrei sa-ti formezi o colectie, sa incerci sa faci rost intai de monedele care au fost in circulatie in Romania. Cine se apuca o sa vada ca e foarte greu sa faci rost de toate monedele din toate emisiunile de dupa '90;).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×