Sari la conținut
Forum Roportal
Sakin1985

Cum au ajuns profesorii sa faca voluntariat

Evaluează acest topic

Sa fiu profesor sau somer?   

4 membri au votat

  1. 1. Ce ar trebui sa faca 'Gigel/Maricica'?

    • Sa intre in somaj
      1
    • Sa se considere norocosi:))
      1
    • Las' ca acum exista Goagal si pot invata si de acolo;)
      1
    • O alta varianta de raspuns... Care?
      1


Postări Recomandate

Am un prieten/a, sa-i spunem 'Gigel/Maricica', care lucreaza in invatamant, fiind profesor calificat la o scoala din mediul rural. Gigel/Maricica avea un salariu de 1000 ron/luna in anul scolar trecut, iar naveta, aproximativ 20 ron/zi, ii era decontata. Faptul ca in fiecare zi mergea aproximativ 160 km, pierzand 2 ore dus, 2 ore intors pe drum, faptul ca ploaie, vant, ninsoare, el/ea mergea mereu la munca, il/o transformasera intr-un/o temerar/a. Daca anul trecut ii era foarte greu, nici nu vreau sa ma gandesc cat de greu ii va fi anul acesta. Salariul redus cu 25% a fost prima lovitura, au urmat cresterea TVA cu 5 procente si urmeaza ca naveta sa nu mai fie decontata. Asta ar insemna o cheltuiala de vreo 400 ron/luna. Cati bani ii mai raman lui Gigel sa traiasca???

Ce ar fi daca Gigel si-ar da demisia? Ar ramane un loc liber ce va fi ocupat de un profesor necalificat ('fiul/fiica satului'), care fiind din localitate, nu are nevoie de naveta, iar salariu este minimul pe economie. Romania va avea de castigat, facandu-se economie cand Gigel/Maricica vor fi inlocuiti de 'fiul/fiica satului'. Insa ce se va alege de acei copii? Daca invatamantul romanesc este la pamant, oare cum va fi dupa acest an? Cati de'alde Gigel/Maricica sunt in Romania?!?

Eu pot sa dau exemplu scoala unde predau... suntem 6 profesori din 14 in aceasta situatie. Toti 6 ne gandim serios sa ne retragem din invatamant. Toti 6 ajungem sa traim cu aproximativ 350 ron/luna! Sunt sigur ca in Romania sunt mii de profesori in aceasta situatie. Oare cati vor rezita acest an?

Editat de Sakin1985

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa lase somajul pentru aia care nu vor sa munceasca. Gigel/Maricica ar trebui sa isi dea demisia si sa plece naibii afara, cam la fel cum fac multi doctori zilele astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar eu ma gandesc sa fiu somer si sa fac bani din alte chestii:D! Totusi, ca sa obtin somaj eu am platit niste taxe, impozite... vreau sa-mi recuperez aceasta 'investitie':haha:). De ce sa las acesti bani pentru tara si popor?!? Sa plateasca astia ajutoare sociale la toti coloratii astia care vorbesc franceza:))???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi profesori in Bucuresti si-au cautat si au inceput sa lucreze deja la un al doilea job. Asa ca vor mai trece pe la scoala doar ca sa se odihneasca. Cei care inca nu au facut asta, ori au un sot/sotie cu un venit mai consistent, ori s-au mai lipit de ceva meditatii, ori au cumva o alta sursa de venit (parinti, chirii etc). Rugati-va sa fie cati mai multi in aceasta a doua ipostaza, ca altfel o sa invete copii tabla inmultrii cu parintii, seara, inainte de culcare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multi profesori in Bucuresti si-au cautat si au inceput sa lucreze deja la un al doilea job. Asa ca vor mai trece pe la scoala doar ca sa se odihneasca. Cei care inca nu au facut asta, ori au un sot/sotie cu un venit mai consistent, ori s-au mai lipit de ceva meditatii, ori au cumva o alta sursa de venit (parinti, chirii etc). Rugati-va sa fie cati mai multi in aceasta a doua ipostaza, ca altfel o sa invete copii tabla inmultrii cu parintii, seara, inainte de culcare.

 

Tu ai dat exemplu Bucurestiul, dar gandeste-te ca toti copiii au dreptul la invatamant gratuit (prevazut in Constitutia Romaniei). Poate ca elevii din mediul urban au o scapare, inca mai sunt profesori care se pot duce la munca si in restul timpului sa mai faca un job. Insa acei profesori se duc foarte obositi la munca, iar in momentul in care lucrezi cu copii, trebuie sa fii odihnit 100%. Dar ce facem cu elevii din mediul rural, din comune aflate la distante apreciabile de orase? Cati profesori vor fi de acord sa se mute intr-o localitate pentru salariul asta imens?!? Drepturile copiilor, garantate de constitutie, se respecta numai cand vor nenorocitii de la guvern;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×