Sari la conținut
Forum Roportal
Ramster

Corupere de minori

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci, in multe tari mai nou e moda sa fie legal ca un adult sa fie intr-o relatie cu un minor de 16 ani, nu 18.

Problema e ca la varsta de 16 ani, multi sunt extrem de PROSTI si nu ar trebuii sa decide.

Fetele pot fi prostite de acesti baieti mari de 20, 22 ani. Trist. De aicea am avut si eu in liceu 3 fete gravide. si inca mai am un an...

O fost o fata de 16 ani care a facut sex cu un baiat de 19 ani, si deoarece parintii erau foarte religiosi, si fata nu putea decide pentru ea... acuma are un copil. Si face liceul la seral. Uite 3 vieti distruse.

Si daca e corupere de minori, sa nu fie pana la 16 ani. Vi se pare normal ca legea sa lase un barbat de 35 de ani sa faca sex cu o fata de 16 ani?

 

 

Pe scurt, legea ar trebuii pusa inapoi la 18 ani. Simplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai stiu exact, dar mi se pare ca in Romania invatamintul minim obligatoriu nu e de 12 clase. Cit este? 8 sau 10 clase? Deci daca vor sa faca copii si nu sa studieze mai departe, asta este.

Problema e lipsa de educatie sexuala la scoala sau acasa, de aia ramin gravide.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vi se pare normal ca legea sa lase un barbat de 35 de ani sa faca sex cu o fata de 16 ani?

Binenteles.

Ca nu se poate sa te f** si sa nu platesti, fara sa fii responsabil.

Legea nu ar trebui sa aibe ceva pro sau contra unor relatii intime, care se intampla intre doua persoane in mod benevol.

 

Singura actiune sanctionabila este violul, din motive evidente.

 

Nu mai stiu exact, dar mi se pare ca in Romania invatamintul minim obligatoriu nu e de 12 clase.

Nu.

Invatamantul obligatoriu este de 12+3+licenta+MBA.

Altfel cum iti explici ca 50% din populatie a facut ASE si 50% Dreptul?

Editat de bydy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si la 18 sunt destepti, pot decide?

Pai unii ar trebui sa intre sub incidenta coruperii de majori si sa ii apere cineva, ca ei saracii, e oligofreni.

 

Io nu.

Atunci tu faci parte din alti 50% carora le place artele si filolololilolulologia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci, in multe tari mai nou e moda sa fie legal ca un adult sa fie intr-o relatie cu un minor de 16 ani, nu 18.

Problema e ca la varsta de 16 ani, multi sunt extrem de PROSTI si nu ar trebuii sa decide.

 

Si la 18 sunt destepti, pot decide?

 

Altfel cum iti explici ca 50% din populatie a facut ASE si 50% Dreptul?

 

Io nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Judecand dupa ce am vazut in jurul meu, 16 ani nu mi se pare o varsta prea mica pentru o relatie, daca e una serioasa. 16 ani e varsta legala pentru a te casatori. Eu imi doream un copil si o casatorie de la 15. Dar intr-adevar, educatia trebuie sa existe, pentru ca fetele sa isi dea seama cine vrea sa profite si cine e serios. Un om de 35 cu o fata de 16, intr-adevar este exagerat, mai mult decat sex e imposibil sa fie, diferenta de e 2 ori mai mare + 3 ani.

Deci pentru relatii sexuale in afara unei relatii care e in mod clar serioasa, cred intr-adevar ca e devreme. Ca maturitate psihica, unele persoane sunt suficient de mature, altele nu.

Pe mine ma ingrijoreaza mai mult fetele de 12-13 ani care au inceput sa "se dedulceasca" la anumite lucruri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, invatamantul obligatoriu e de 10 clase, de ceva vreme.

Eu zic ca cu cat mai mult timp asteapta pana la sex, cu atat mai mult timp este timp de informare.

Dar aicea e idea de lege. Da, relatii intime benevole?

Tu cand aveai 5 ani stiai ce vroiai? Daca cineva te pacalea cumva, nu ai zice acelasi lucru. La 18 ani poti decide ce sa faci, la fel la 18 ani ai putea sa decizi numai daca vrei sa faci sex. De fapt, in mod legal, parintii daca pot, au dreptul sa te opreasca din orice tampenie, ca sunt tutori si ce spun ei e "lege". Da, este putin sensibil cu lipsa de libertate, dar nu ar ajunge nicaieri, trust me. Ce, copilul da in judecata parintii? Si daca se ajunge la judecata, fac pariu ca parintii primesc dreptate.

Si in plus, la 16 ani te poti casatorii. CU acordul AMBILOR parinti.

Sa fim sinceri, daca ne gandim la cum eram la 16 ani, ce conceptii aveam si ce planuri si vise aveam... ne putem considera tampiti. Nu inteleg DE CE s-a schimbat legea, de la 18 la 16 ani. Eu cunosc o fata de 14 ani care umbla cu unul de 22 ani. E proasta, si cica il iubeste si face orice pentru el. Serios, lumea asta se schimba prea mult, prea repede, intr-o lume unde copii de 12 ani sunt parinti, si legea incepe sa cedeze, in loc sa incerce sa opreasca asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×