Sari la conținut
Forum Roportal
Jodelle

Cum poti scapa de entitati?

Postări Recomandate

Te referi la a nu cadea in depresie?

Pentru ca altfel, a intra in meditatie in timpul unui atac este, de regula, un lucru bun. Te ajuta sa te cureti, sa te repui pe picioare.

 

Preotul nu are cum sa greseasca decat daca isi asuma o responsabilitate prea mare. Nu el, prin puterea lui, proprie si personala, face "vindecarea".

Nu doar depresie, prin meditatie si tehnici speciale poti intr-adevar sa lupti si sa respingi atacul psihic, dar intrebarea este: esti destul de puternic sa faci asta ? Pentru ca ai toate sansele sa-ti agravezi foarte mult situatia daca nu esti suficient de bine pregatit.

Preotul nu face nici o "vindecare", trebuie sa intelegi ca un atac psihic nu are nici o legatura cu diavolul sau alte prostii de genul acesta si nu te poate apara nici apa sfintita, nici rugaciunile sau crucea..

 

Iti face o sfestanie sau mai multe si scapi de entitati. Preotul te ajuta mult dar nu toti au har mare, iar aceia trebuie cautati pe la manastiri.

Cu te ajuta sfestania ?? Oare Dumnezeu are nevoie de banii tai pentru a te ajuta ? Sau nu cunoaste problemele tale pana nu ii sunt transmise de un preot ? Asta este o prostie, cum erau indulgentele din evul mediu :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Initiatorul topicului intreaba cum sa scape de entitati.

Cel mai probabil, au facut spiritism. Asta nu inseamna atac energetic.

 

De entitatile chemate in acest fel se scapa ori prin diferite tehnici ori prin intermediul un Preot. Nu orice popa poate sa faca acest ritual cu rezultate.

 

Chiar si pentru o slujba de dezlegare, preotul trebuie sa se pregateasca in prealabil, nu o poate face asa.. ca i s-a sculat lu' Gigel.

 

Nu doar depresie, prin meditatie si tehnici speciale poti intr-adevar sa lupti si sa respingi atacul psihic, dar intrebarea este: esti destul de puternic sa faci asta ? Pentru ca ai toate sansele sa-ti agravezi foarte mult situatia daca nu esti suficient de bine pregatit.

Si de ce ii conditionezi?

 

Preotul nu face nici o "vindecare", trebuie sa intelegi ca un atac psihic nu are nici o legatura cu diavolul sau alte prostii de genul acesta si nu te poate apara nici apa sfintita, nici rugaciunile sau crucea..

Nici n-am zis asa ceva. :blink:

 

Pe de alta parte, procedand cum ai spus tu.. iti scazi foarte mult vibratia si esti o victima sigura. Diferenta o faci prin faptul ca nici nu stii ce te-a lovit, cand te-a lovit. Nu este o solutie.

 

Cu te ajuta sfestania ?? Oare Dumnezeu are nevoie de banii tai pentru a te ajuta ? Sau nu cunoaste problemele tale pana nu ii sunt transmise de un preot ? Asta este o prostie, cum erau indulgentele din evul mediu :blink:

Evident ca iti cunoaste problemele dinainte sa i le spui unui preot. Nu asta este ideea. Privesti lucrurile doar prin prisma popilor de la oras, care sunt prea ocupati sa faca totul "ca la carte".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe de alta parte, procedand cum ai spus tu.. iti scazi foarte mult vibratia si esti o victima sigura. Diferenta o faci prin faptul ca nici nu stii ce te-a lovit, cand te-a lovit. Nu este o solutie.

Evident ca iti cunoaste problemele dinainte sa i le spui unui preot. Nu asta este ideea. Privesti lucrurile doar prin prisma popilor de la oras, care sunt prea ocupati sa faca totul "ca la carte".

Nu, meditatia, postul, rugaciunea, toate iti deschid anumite "portite spirituale" daca pot sa le denumesc asa :blink: si in cazul unui atac, agrsorul se poate strecura cu usurinta prin acea portita. Prin tot ce am spus eu, hrana, distractie etc. iti inchizi acele portite si astfel esti mult mai protejat.

Gandeste-te la o cetate asediata, alta comparatie nu imi trece prin cap acum :blink: Cat timp esti in interiorul cetatii esti protejat, cu cat rezisti mai mult atacatorul va deveni din ce in ce mai slab si in cele din urma va abandona. Daca iesi din cetate incercand sa-l infrunti ai sanse sa pierzi, in functie de puterea lui si a ta. La fel si in cazul unui atac psihic, pentru ca orice entitate, orice vraja etc actioneaza ca un atac psihic asupra ta. Orice om are o anumita protectie naturala impotriva acestor atacuri, ca si cetatea din comparatia mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine nu e tocmai buna comparatia.

Bine, nu pot sa zic ca e general valabil. Dar am experimentat pe mine beneficiile meditatiei in astfel de momente. Este foarte adevarat faptul ca tine de gradul de curatenie interioara. Asta iti da puterea necesara.

 

Pe de alta parte, am experimentat si viata asa cum sfatuiesti tu.. si crede-ma.. nu e fun deloc. Dupa o perioada timp traita asa, atragi fel de fel de "lucruri" neplacute.

 

Nu conteaza cat de groase si inalte ai zidurile cetatii, daca sufletul ei nu este curat. Parerea mea. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine nu e tocmai buna comparatia.

Bine, nu pot sa zic ca e general valabil. Dar am experimentat pe mine beneficiile meditatiei in astfel de momente. Este foarte adevarat faptul ca tine de gradul de curatenie interioara. Asta iti da puterea necesara.

Pe de alta parte, am experimentat si viata asa cum sfatuiesti tu.. si crede-ma.. nu e fun deloc. Dupa o perioada timp traita asa, atragi fel de fel de "lucruri" neplacute.

Nu conteaza cat de groase si inalte ai zidurile cetatii, daca sufletul ei nu este curat. Parerea mea. :blink:

Cred ca m-ai inteles gresit :blink: Meditatia este foarte buna si te ajuta foarte mult, dar nu este prea indicata atunci cand esti supus unor atacuri. Iar sfaturile mele sunt valabile dor pentru perioada in care esti atacat, in rest spiritualitatea este mult mai importanta decat viata materiala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu zic ca este buna si in acele momente, pentru ca iti poate oferi o alta perspectiva asupra lucrurilor. Pe langa asta, este mult mai usor sa te cureti si sa-ti faci protectie.

Incearca sa nu-i mai conditionezi pe cei din jur asa. Nu ii mai limita bagandu-le in cap idei de genul "esti destul de puternic sa intri in meditatie in timpul unui atac?" Lasa-i sa experimenteze.

 

Am inteles ce ai zis, dar nu sunt de acord. Pentru ca eu am exprerimentat fix pe dos.

 

Ajungem la un numitor comun? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai si eu zic ca este buna si in acele momente, pentru ca iti poate oferi o alta perspectiva asupra lucrurilor. Pe langa asta, este mult mai usor sa te cureti si sa-ti faci protectie.

Incearca sa nu-i mai conditionezi pe cei din jur asa. Nu ii mai limita bagandu-le in cap idei de genul "esti destul de puternic sa intri in meditatie in timpul unui atac?" Lasa-i sa experimenteze.

 

Am inteles ce ai zis, dar nu sunt de acord. Pentru ca eu am exprerimentat fix pe dos.

Eu nu conditionez pe nimeni, fiecare face ce crede ca este mai bine pentru el. Ce am spus este valabil pentru cei cara nu au cunostinte in acest domeniu si nu cred ca se pot apara intr-o confruntare directa. OK, ai experimentat si ai reusit, dar daca aveai de-a face cu o entitate mult mai puternica, ce se putea intampla ?

 

Ajungem la un numitor comun? :blink:

Mai negociem, la ce esti dispus/a sa renunti ? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-o luam pentru ca asa a fost sa fie. Nu fac o tragedie din asta pentru ca nu are sens. Pana cresti putin, iti mai iei si bobarnace. Asa-i viata doar, nu?

 

 

Mai negociem, la ce esti dispus/a sa renunti ?

La orice. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×