Sari la conținut
Forum Roportal
tisepare

Cariera cu Photoshop ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aveti idee ce joburi iti ofera cunostiintele in Photoshop? Ce poti sa faci ca sa castigi bani lucrand in Photoshop? Un job constant? O cariera? Sau macar proiecte? nu mai stiu ce sa mai caut pe google ... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aveti idee ce joburi iti ofera cunostiintele in Photoshop? Ce poti sa faci ca sa castigi bani lucrand in Photoshop? Un job constant? O cariera? Sau macar proiecte? nu mai stiu ce sa mai caut pe google ... :flowers:

Media-Advertising, Bannere web, tipografii,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti incerca diverse colaborari cu sitemakers individuali, sau sa-ti oferi serviciile firmelor de webdesign... intotdeauna se va gasi ceva, foarte bine platit in domeniu...

nu cauta proiecte individuale, sau unitare, de regula sunt cele mai dificil de dus la bun sfarsit...

pentru bannere de regula trebuie sa colaboresi cu cineva care stie flash, adica sa integreze imaginea grafica a ta in bannerul respectiv...

si mai incearca si la gamemakers, unii isi fac adevarate echipe in sensul asta... numai bun/buna sa fii in domeniu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Freelance all the way! Desi ideal ar fi sa inveti si ceva HTML/CSS/PHP/Java... (pot sa iti dau ceva ponturi azi-miine cit mai sint pe linga calculator, da-mi un pm daca te intereseaza)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aveti idee ce joburi iti ofera cunostiintele in Photoshop? Ce poti sa faci ca sa castigi bani lucrand in Photoshop? Un job constant? O cariera? Sau macar proiecte? nu mai stiu ce sa mai caut pe google ... :)

Depinde ce stii sa faci in Photoshop :o: sunt multe site-uri unde iti poti vinde lucrarile, fie ca e vorba de web-design, logo-uri, grafica vectoriala etc. Poate te ajuta adresa aceasta: http://mashable.com/2009/02/28/sell-designs-online/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde ce stii sa faci in Photoshop :) sunt multe site-uri unde iti poti vinde lucrarile, fie ca e vorba de web-design, logo-uri, grafica vectoriala etc. Poate te ajuta adresa aceasta: http://mashable.com/2009/02/28/sell-designs-online/

Ideea cu site-urile astea e buna, dar concurenta e foarte mare si preturile sint cam de cacao. Ca idee ce inseamna munca serioasa, ginditi-va la desenarea de seatmap-uri pentru avioane (nimic pretentios, ceva de genul asta) pentru ~2000-2500EUR/luna, poate chiar dublu (pretul la bucata, job de care se ocupa un prieten, eu am treaba cu research/content editing la site-ul respectiv). La fel, logo design/branding facut direct pentru un client poate sterge pe jos cu toti banii pe care i-ai putea cistiga incercind sa vinzi template-uri.

 

Evident, la inceput va trebui sa ai pretentii mai mici intotdeauna...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea cu site-urile astea e buna, dar concurenta e foarte mare si preturile sint cam de cacao. Ca idee ce inseamna munca serioasa, ginditi-va la desenarea de seatmap-uri pentru avioane (nimic pretentios, ceva de genul asta) pentru ~2000-2500EUR/luna, poate chiar dublu (pretul la bucata, job de care se ocupa un prieten, eu am treaba cu research/content editing la site-ul respectiv). La fel, logo design/branding facut direct pentru un client poate sterge pe jos cu toti banii pe care i-ai putea cistiga incercind sa vinzi template-uri.

 

Evident, la inceput va trebui sa ai pretentii mai mici intotdeauna...

Da, castigurile sunt destul de mici, dar pentru inceput este bine sa ai unde sa-ti vinzi lucrarile. Cu timpul poti sa faci un site, o firma ceva si sa le vinzi direct clientului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa mai precizez o chestie : DOAR Photoshop. My bad! N-am specificat de la inceput.

bannere ....majoritatea se fac in Flash, mai nou. Gresesc?

tipografii... adica grafica DTP care inseamna si Corel si inca ceva...

web-design...nu-mi place idea de "scriere" a site-urilor, chestie pe care o face tot cel care creaza layoutul site-ului.

 

Vreau doar sa stiu daca exista ceva ce poti sa faci doar cu photoshop si sa castigi si bani...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa mai precizez o chestie : DOAR Photoshop. My bad! N-am specificat de la inceput.

bannere ....majoritatea se fac in Flash, mai nou. Gresesc?

tipografii... adica grafica DTP care inseamna si Corel si inca ceva...

web-design...nu-mi place idea de "scriere" a site-urilor, chestie pe care o face tot cel care creaza layoutul site-ului.

 

Vreau doar sa stiu daca exista ceva ce poti sa faci doar cu photoshop si sa castigi si bani...

Photo retouch, batch processing (la un moment dat procesam batchuri mari de poze pentru un site de webcams cu niste actiuni Photoshop facute de mine pentru resize/color retouch/web save)... sint FOARTE MULTE CHESTII. Iar legat de web design, tu poti face doar psd-ul cu layoutul, il slice-uiesti frumos, si altcineva se ocupa de psd to html si content editing.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa mai precizez o chestie : DOAR Photoshop. My bad! N-am specificat de la inceput.

bannere ....majoritatea se fac in Flash, mai nou. Gresesc?

tipografii... adica grafica DTP care inseamna si Corel si inca ceva...

web-design...nu-mi place idea de "scriere" a site-urilor, chestie pe care o face tot cel care creaza layoutul site-ului.

 

Vreau doar sa stiu daca exista ceva ce poti sa faci doar cu photoshop si sa castigi si bani...

Da, pentru bannere trebuie sa folosesti flash, dar nu trebuie sa te sperie ideea ;) cea mai importanta parte se face tot cu photoshop, iar cateva animatii flash sunt usor de facut. E putin mai complicat la acele bannere tip joc, de ganul impusti 3 rate si esti redirection catre un alt site 8) Pentru acelea trebuie sa stii putin Action Script. Oricum era si un program pentru designeri, mai usor de folosit decat flash, dar nu mai stiu sigur cum se numeste. Cred ca Flash Builder sau Flex, sper sa nu gresesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×