Sari la conținut
Forum Roportal
Davi_

Topic pentru donatii.

Postări Recomandate

De ceva timp am vrut sa fac topicul asta, dar tot amanam.

Astazi, citind topicul unde un user spunea ca are nevoie de hainute, mi-am dat seama ca nu mai trebuie amanat.

 

Despre ce este vorba: Cred ca fiecare avem pe acasa lucruri care nu ne mai folosesc, care stau uitate prin debarale sau garaje, sau care umplu aiurea dulapuri.

Chiar daca noua nu ne mai sunt utile anumite lucruri, ma gandesc ca sunt oameni care le simt lipsa, si de aceea propun ca pe acest topic sa anuntam ce avem de donat.

 

O haina, o masa, o caciula... orice. Chiar si un tv stricat, poate avea in el o piesa care foloseste cuiva.

O piesa de masina, o carte, o jucarie.. Pt orice cred ca exista cineva care sa se bucure.

Merg pe ideea ca un lucru curat si pastrat in bune conditii, chiar daca este mai vechi, poate fi folositor cuiva care il doreste.

 

Propun sa facem asa: "Eu" spun ce am de donat [ eventual pun si o poza cu lucrul respectiv], iar cine are nenoie de el, posteaza si spune ca il vrea. Iar daca nu vrea sa spuna public, il poate contacta pe donator pe PM.

 

La destinatar poate ajunge personal [ daca este din acelasi oras cu cel care doneaza], sau prin posta / curierat.

Taxele postale, se platesc in functie de cum se intelege expeditorul cu destinatarul.

 

E buna ideea ? Va astept cu imbunatatiri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu prefer un pm cu o cerere directa... pot sa donez doar bani, asa ca nu stiu cum as decide aici decat daca infiintati o fundatie sau un cont direct...

altfel, lucrurile mele nu prea sunt, le donez periodic......

Editat de bydy
Scos citat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai.. doneaza si aici. :think:

 

acum pot dona doar hainele de vara... ceva pantaloni, camasi cu maneca scurta, etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bune si alea. Ce, nu mai vine vara? :doh:

 

Chiar imi doresc sa mearga topicul asta, sa facem si ceva util. M-am saturat de polemici inutile.

Acum vedem marinimia Roportalistilor! :think:

 

Pt inceput, am de donat o pereche de cizme. Marimea 39, negre, din piele intoarsa cu blana la spate.

Incerc sa pun maine o poza cu ele.

 

eu cred ca daca s-ar face o fundatie a roportalienilor, cu donatii fiecare dupa puteri si prestatii fiecare cum poate, ar fi si mai indicat...

plus ca finantarea ar fi, majoritatea roportalienilor ar putea dona in primavara o multime, prin fisele alea de 2%... bani pe care oricum ii platesc din salarii etc, sau din firme, numai ca nu prea ii directioneaza toti unde trebuie...

si am fi organizti pe celule de voluntariat pentru a face ceva concret...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ne aruncam prea 'sus'.

Nu este foarte usor sa faci o fundatie... Nu este rea ideea ta, dar hai sa ne concentram pe ce avem si pe ce putem face in mometul asta.

 

Un clik, o descriere, o poza si un curier. Hai ca nu e greu.

sigur ca nu e greu... nu e greu nici sa faci o fundatie... amica mea a facut una acum cateva zile pentru un club de tenis, sa poata primi sponsorizari...

trebuie 3 membri - presedinte, secretar si vicepresedinte (nume serioase, asa) si un sediu (poate fi declarat un sediu virtual, sunt acuma oficii virtuale in tara la noi cu secretariat de corespondenta inclus)

un site fac eu, fondurile pentru infiintare se strang imediat (cam 4 - 500 de euro), apoi trebuie sa se faca o schema de functionare, un regulament, o organigrama functionala si una organizationala, etc...

ma pot ocupa de multe eu, am fff mult timp liber...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apreciez, dar suntem offtopic.

 

Poti propune asta pe alt topic. Cu conditia sa nu devin chat sau sursa de glume proste.

 

n-as vrea sa propun eu, pentru a nu incepe carcotasii sa macane... prefer sa fie oficial... gandeste-te ca suntem 100 000 pe-aici, si daca si facem ceva vizibil, majoritatea vor scrie despre aia 2% la fundatie... adica am avea 50 000 x 100 lei cam 5 000 000 lei/an... tot sa se merite sa faci acte de caritate...

 

asa ca, un comitet e tot ce trebuie... eu ma ofer sa duc la capat orice sarcina primesc...

 

pe de alta parte, gandeste-te la efectul benefia al fundatiei asupra forumului...

Editat de Leonking

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Excelent bai.

 

Ce am eu de donat, am cui.

 

Insa ma ofer sa primesc o patura pentru o persoana (nu stiu daca barbat sau femeie, deci nu conteaza culoarea) pe care o vad de cateva zile ca doarme in parc, cu o sacosa de rafie sub cap.

Sau...ce se doneaza in situatiile astea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×