Sari la conținut
Forum Roportal
flori de camp

Pregatiri de gradinita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Avand in vedere ca noi anul acesta ne pregatim de gradinita, ne-am lovit de problema analizelor necesare inscrierii. Si cum la gradinita noastra cere testul IDR am inceput sa ne interesam. In prinicpiu se face contra cost (cca 4 lei) la Spitalul Gh. Nasta de Ftiziologie (fostul Filaret) pentru Bucuresti. Dar conditiile m-au inspaimantat de-a dreptul. Intre orele 7.30 si 9 AM. Daca apuci sa-l faci.

Asa ca m-am interesat si am descoperit ca se poate face si la particular, cu recomandare de la un pediatru. Costa 10 lei. Dar le facem in conditii umane.

M-am gandit ca unora poate fi de folos aceasta informatie.

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:frusty:

 

Aici nu s-au pomenit analize medicale obligatorii pentru a da copilul la gradinita.

Am completat un formular, am aranjat un transfer bancar in fiecare luna si gata.

Ce fel de analize sunt astea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamneeee ce repede a crescut buburuza , parca mai ieri erai graviduta Flori :frusty: va doresc sa va acomodati repede :santa2:

 

Fin , aceste analize se cer pentru ca un copil cu o boala contagioasa sa nu mearga in colectivitate sa se imbolnaveasca si ceilalti.Daca o opream mai mult de 3 zile acasa imi cerea aviz de la medicul de familie , asa era pe vremea cand era fetita mea la gradinita :idea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:frusty:

 

Aici nu s-au pomenit analize medicale obligatorii pentru a da copilul la gradinita.

Am completat un formular, am aranjat un transfer bancar in fiecare luna si gata.

Ce fel de analize sunt astea?

aici suntem in Romania si..TBC-ul bantuie liber ca o albinuta..

 

Dupa vaccinarea antituberculoasa (BCG) pe care toti o facem in maternitate, copilul devine protejat fata de infectia tbc (cu rare exceptii de imunodepresie). Reactia idr confirma faptul ca organismul a fost in contact cu bacilii Koch atenuati din vaccin, si e normal sa fie pozitiva, aratand raspuns imun. Medicul pneumolog trebuie sa masoare zona de roseata de pe manuta si sa vada daca se incadreaza in parametrii standard. Daca nu apare roseata deloc, atunci nu e bine, inseamna ca nu a fost imunizat. Daca zona de roseata e prea mare (dar asta numai medicul va poate aprecia cu rigla si prin palpare), atunci fie este un organism care raspunde mai intens din punct de vedere imunitar, fie , intr-adevar a intrat in contact cu o tulpina de BK. Trebuie ca medicul sa aprecieze raspunsul la idr, numai daca dimensiunile reactiei sunt pete 20 mm se poate sa va recomande teste suplimentare (radiografie, examenul sputei) pentru copil

http://forum.romedic.ro/prod/idr_la_copii_08206.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Makes sense. :think: Multumesc pentru informatii.

Si copilul meu a primit BCG la nastere, desi in UK nu mai exista tuberculoza, cand am mentionat ca va face vizite in Romania.

Din fericire se pare ca pe aici nu circula nimic, ca a fost totul foarte simplu cu gradinita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Makes sense. :doh: Multumesc pentru informatii.

Si copilul meu a primit BCG la nastere, desi in UK nu mai exista tuberculoza, cand am mentionat ca va face vizite in Romania.

Din fericire se pare ca pe aici nu circula nimic, ca a fost totul foarte simplu cu gradinita.

Esti o fericita. Noi parintii, trebuie sa facem micro. :think: Ca tocmai mi-am adus aminte. Ca sa nu mai spun ca am dus probe si pentru examenul coproparazitologic.

 

Aste-a le-am mentionat ca sa afli ca e ne chinuie astia cu mai mult de o analiza. Desi ... sincera sa fie parca e mai bine sa stim ca toti cei cu care intra/va intra in contact sunt clinic sanatosi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti o fericita. Noi parintii, trebuie sa facem micro. :o:

 

La noi se cere doar adeverinta de la medicul de familie ca nu suntem in evidenta cu tuberculoza. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am fost azi la gradi sa anuntam ca vom incepe mai tarziu anul (caci daria e bolnava) si am aflat asistenta a uitat sa stearga de pe lista analizelor necesare, examenul radiologic.

Bine inca nu fusesem sa-l facem. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai am fost azi la gradi sa anuntam ca vom incepe mai tarziu anul (caci daria e bolnava) si am aflat asistenta a uitat sa stearga de pe lista analizelor necesare, examenul radiologic.

Bine inca nu fusesem sa-l facem. :P

Mititica

Si eu care vroiam sa te-ntreb cum stati la capitolul "urlat"

 

Sanatate multa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×