Sari la conținut
Forum Roportal
Emma28

Un ten perfect

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe mine singura chestie care ma tenteaza de la ingrijirea naturala este untul de shea. Am tot citit despre el, cica ar mai functiona si ca o protectie solara foarte eficienta, ceea ce este chiar necesar tinand cont ca FPS-ul 15 din cremele de zi este chiar o gogoasa mediatica.

Xena, am inteles ca nu sunt chiar atat de scumpe.

 

sa stii ca mie chiar imi merge cu miere si ulei de masline. (+ unguent de galbenele)

Da' zi-mi si mie cum functioneaza chestia asta : aplici miere, clatesti, apoi masezi uleiul de masline pana la absorbtie ( se absoarbe???)?? . Dupa aia cum mai pui altceva , machiaj pe fata, dimineata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
şi aşa se reduce bugetul

trec şi eu la miere, adio creme

 

sa stii ca mie chiar imi merge cu miere si ulei de masline. (+ unguent de galbenele)

 

creme din comert nu pot, ca imi inrosesc pielea (chiar si alea dermato-cosmetice), iar la de-alea de 200Ron+ n-ajung.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte faina e si argila, se poate folosi ca masca simpla sau in combinatie cu lamaie/portocala pentru ten gras sau cu uleiuri pentru ten uscat. La fel pentru ten uscat cu incredere se poate folosi uleiul de migdale dulci, caise, struguri si argan; apa de trandafiri sau de flori de portocal este iarasi un tonic bun; argintul coloidal sau aurul colidal il puteti da pe fata si il lasati sa se usuce; pentru ten gras si acneic e buna pulberea din radacina de tataneasca, crema din marul lupului e iarasi buna pentru acnee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ex 100 g de unt de shea era nu demult 42 de lei :haha: nu mi se pare mult pentru ca fiind destul de gras nu aplici mult si se intinde bine; la fel trebuie sa ai tenul uscat pentru el ... la mine imi imbacseste tenul;

cu miere eu ma dau cand fac baie si stau lejer in cada fara sa-mi fie frica ca-mi va curge mierea pe haine :rot: aplic de mai multe ori, se absoarbe si apoi clatesc si gata .. in general mierea este astringenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
foarte faina e si argila, se poate folosi ca masca simpla sau in combinatie cu lamaie/portocala pentru ten gras sau cu uleiuri pentru ten uscat.pentru acnee

 

:haha: de la Ana Aslan

 

şi susţinem producţia rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Xena, am inteles ca nu sunt chiar atat de scumpe.

 

 

Da' zi-mi si mie cum functioneaza chestia asta : aplici miere, clatesti, apoi masezi uleiul de masline pana la absorbtie ( se absoarbe???)?? . Dupa aia cum mai pui altceva , machiaj pe fata, dimineata?

 

 

Pai...un clinique, o la prairie, o lancome o maslina etc. sunt scumpe pt mine.

 

Amestec miere+galbenus+ulei de migdale/masline.

Fac masca, o las 15 mins, clatesc. (asa...o data pe sapt)

 

Pun unguent de galbenele (pt mine uleiul e prea gras).

 

Dimineata imi dau cu crema ceva hidratant de la eucerin de ex. sau elmiplant( singurele pe care le suport).

Apoi ma machiez, in fiecare zi.

 

(Io tot astept sa zice cineva de Retin A :rot:)

 

 

 

:haha: de la Ana Aslan

 

 

si mie imi placea :o:, dar n-o mai suport...se irita tenul.

 

de ex 100 g de unt de shea era nu demult 42 de lei ;) nu mi se pare mult pentru ca fiind destul de gras nu aplici mult si se intinde bine; la fel trebuie sa ai tenul uscat pentru el ... la mine imi imbacseste tenul;

cu miere eu ma dau cand fac baie si stau lejer in cada fara sa-mi fie frica ca-mi va curge mierea pe haine :- aplic de mai multe ori, se absoarbe si apoi clatesc si gata .. in general mierea este astringenta

 

de unde iei unt de shea? (neprelucrat)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi place mult argila

pt fiecare tip de ten exista tipul de masca naturala potrivita, inclusiv pentru tenul sensibil

 

de unde iei unt de shea? (neprelucrat)

de la africani :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adica la calup untul de shea? asa nu am vazut, dar am mai auzit de mici vanzatori prin oras dar pare a fi ceva mai scump decat cei 42 de lei

eu am vazut la magazine naturiste unt de shea in cutiute rotunde, tara de import germania ... 100% natural, astea sunt prelucrate oare? banuiesc ca nu :haha:

sunt cu ulei de lavanda, u. de portocala, de ylang-ylang, santal, simple sau unt de cacao

 

de la africani :-

:rot: ;) da africam shea butter

Editat de samsara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai...un clinique, o la prairie, o lancome o maslina etc. sunt scumpe pt mine.

Nu despre creme ziceam ca nu sunt scumpe, ci despre "injectii". Adica madame asta de care iti zic eu le face cam o data la 9 luni. Adica... ma rog, io zic ca nu sunt scumpe pentru ca nu m-am gandit niciodata sa-mi fac sau sa-mi fac din salariul meu. :haha:

Cu elmiplant "vrajesc" si eu, mi se pare de o mie de ori mai bun decat vichy-uri &shit.

Unt de shea neprelucrat vezi ca se gaseste online.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×