Sari la conținut
Forum Roportal
Emma28

Un ten perfect

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna...stiu ca multe dintre noi,ne dorim un ten impecabil,stralucitor si o piele fina.

O sa spun mici secrete,care,la mine functioneaza,dar..nu garantez pt toate tipurile de ten

 

 

1.Curatarea

 

Este foarte important sa avem un ten curat.

Incercati sa nu folositi sapun...eu folosesc Clean&Clear(albastru)

Pt o curatare,aveti nevoie doar de un demachiant(chiar daca nu sunteti machiate)si o crema hidratanta.

Aplicati demachiant pe frunte,barbie si obraji...si masati usor cu degetele(masaj circular)...dupa vreo 3 min,indepartati demachiantul cu apa rece,apoi calda si alicati crema pe fata inca umeda,dar nu leoarca 8)

 

2.Exfolierea

 

Un alt pas pentru un ten frumos,este exfolierea.

Eu folosesc zatul de la cafea...e THE BEST :kiss:

Inainte de exfoliere,amestec zatul cu putin ulei de masline sau miere de albine.

Imi place foarte mult si mirosul cafelei.

Aplic compozitia cu degetele :kiss: si masez fooarte usor :roll:

Las si acea compozitie pe fata.2-3 min si indepartez finut cu putina apa,iar apoi tamponez cu un prosop curat.

Nu mai ai nevoie de crema hidratanta,caci mierea si uleiul isi fac treaba.

 

3.Demachierea

 

In fiecare seara,oricat ati fi de obosite,DEMACHIATI-VA...

Este foarte important sa indepartati demaChiantul de pe fata.

 

4.Hidratarea

 

Folositi zilnic crema hidratanta,ulei da masline sau miere...eu prefer ultimele 2 variante

Consumati multe fructe si legume

Si beti multe lichide ;) :-

 

 

Astept sa ma contactati pt mai multe intrebari,si sa-mi spuneti ce parere aveti de sfaturile date

 

si nu uitati...Zambiti si fiti Happy ;) :kiss: :kiss: :santa2: caci frumusetea,vine din interior! :kiss: :frusty: 8) :roll:

 

 

Bye-bye si mult succes! :idea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, mierea şi uleiul de măsline sunt bune pt hidratare

uleiul, mai ales dacă ai piele uscată

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ce sens stralucitor ? :think:

 

 

Sti cum arata un ten uscat?...adica..pielea aspra,se exfoliaza,ten iritat...arata urat...

Un ten stralucitor,adica curat,pielea este mai ferma,mai catifelata,mai elastica...

nu stiu exact cum sa iti explic ca sa intelegi... :doh: ..Da are un aspect foarte dragut

 

da, mierea şi uleiul de măsline sunt bune pt hidratare

uleiul, mai ales dacă ai piele uscată

 

 

exact...eu de obicei folosesc mierea,iar uleiul...1-2 pe sapt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clean&Clear este o porcarie imensa chiar si pentru adolescente ori pentru cele cu ten gras, daramite...

Iar daca tot este sa le facem "ca la carte", demachiantul nu se clateste cu apa, ci cu lotiune tonica.

Indiferent carui tip de ten i se adreseaza, crema folosita e musai sa fie noncomedogenica .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt adepta cosmeticelor home made, adica ma demachiez cu cateva piacaturi ulei de migdale(sau struguri) si apoi ma curat cu o solutie din apa plata si argila; dupa aceea.. crema hranitoare :o: chair imi merge bine si am un ten luminos :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ce sens stralucitor ? :o:

 

 

Adica..stii tu....stralucitor in sensu' ca pielea nu straluceste ca a lu' vampiru ala din tuailait. Te-am lamurit? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sunt adepta cosmeticelor home made, adica ma demachiez cu cateva piacaturi ulei de migdale(sau struguri) si apoi ma curat cu o solutie din apa plata si argila; dupa aceea.. crema hranitoare :o: chair imi merge bine si am un ten luminos :o:

Ce "crema hranitoare" home made folosesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spre norocul meu, mama natura mi-a dat un ten frumos.

Inainte, cand eram obsedata de aspectul meu, foloseam, pentru ten un amestec cu tarata si cu nu mai stiu ce pentru un peeling.

Editat de Etherial

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu folosesc zatul de cafea amestecat cu miere pt exfoliere. De ulei ma feresc pt ca am tenul gras. Intr-adevar, sapun f rar folosesc. Daca nu am altceva la indemana, imi spal fata doar cu apa, masez cu prosopul, apoi iar spal cu apa si las sa se usuce fara sa sterg.

Creme nu prea folosesc. Nu am constatat ca ar fi necesare. Poate am sa incep dupa 30 de ani... in schimb, mai folosesc masti de fructe, dar rar, cand ma apuca cheful. :o:

Si incerc sa folosesc cat mai putine cosmeticale, vara aproape deloc, mai ales ca e cald si transpir.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×