Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:luck: Era vorba de "omul lui Dumnezeu". E cumva Duhul Adevarului un om, sau ai luat-o pe ulei, Dulgherule?

 

"Cand va veni Mangaietorul, Duhul adevarului, are sa va calauzeasca in tot adevarul; caci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit si va va descoperi lucrurile viitoare." (Ioan.16:13)

 

Dupa cum vezi, nu un om, ci mai multi vor fi condusi de Duhul astfel incat sa fie numiti "al lui Dumnezeu".Deci "omul", e mai multi. Asa cum si antihristul nu e unul, cum ai vrea tu, ci sunt mai multi.

Nu stii nimic. Treci la studiu.

Nu știm care a luat-o pe ulei, dar este bine de știut.

Dacă Duhul nu este o persoană nu poate vorbi, nu poate auzi și nu poate călăuzi că nu ...vede.

Dacă este nevăzut, deci invizibil, nu are retină și nu vede că in lipsa lumini este orb.

Duhuri din astea auzi tu, care te mai și călăuzesc? :P

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dacă Duhul nu este o persoană nu poate vorbi, nu poate auzi și nu poate călăuzi că nu ...vede.

Cine spune asta? Dulgherul? :hi: Crezi ca stii si cunosti suficient? Crezi ca numai persoanele vorbesc? Uite aici: "Daca voi veti tacea, pietrele vor striga!", spunea Isus. Desigur, a vorbit aiurea conform gandirii tale Dulgherule...ca doar pietrele nu sunt persoane... :roll:

Iar daca Steaua Polara e stea, nu calauzeste ea oare? Fara sa fie neaparat o persoana? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Mat.22:29)

 

Ce valoare au cuvintele unuia ca Matei?

I-a lasat Isus cumva lui Matei sa ne transmita mostenirea sa?

 

Pai atunci ce ?

O fi cumva valoarea cumva in faptul ca acel verset este scris intr-o Scriptura pe care Isus NICIODATA nu o pomeneste sau o recomanda NIMANUI?

In asta o fi costand valoarea ei?

 

Pai daca nu are nicio valoare divina ..ce naiba tot o pritociti asa pe degeaba ?

 

Asta e problema ta Dulgherule. Te ratacesti pentru ca nu cunosti Scripturile. Si atunci, incepi sa calculezi care dintre cei doi de 36 este mai pacatos... :P

Doamne cat de absurzi mai sunteti!

Dupa ce stiti bine ca Scriptura lui Dumnezeu se numeste TORAH ...si ca exact Scriptura aceasta a propovaduit-o si Isus ... veniti voi cei care urmati niste scripturi ale unui apostol al satanei ...sa va reprosati ca nu calculati corect pacatele lui Mos Cocos!

 

Voi chiar nu realizati cat de absurzi sunteti cu asemenea discutii prostesti?

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce valoare au cuvintele unuia ca Matei?

I-a lasat Isus cumva lui Matei sa ne transmita mostenirea sa?

Valoarea este universala. Dupa cum dovedeste si tirajul exemplarelor de Biblii tiparite pana astazi.

Isus i-a lasat lui Matei sa ne transmita totul. Orice rege, are un scrib. :roll:

Spre deosebire de tine care latri pe-acilea la luna.Macar angajeaza-ti un scrib...

 

O fi cumva valoarea cumva in faptul ca acel verset este scris intr-o Scriptura pe care Isus NICIODATA nu o pomeneste sau o recomanda NIMANUI?

Ce stii tu ce pomeneste si ce nu pomeneste Isus?Necunostinta ta nu iti da voie sa faci astfel de afirmatii categorice. Tu nu stii nici macar sa schimbi un lant la bicicleta, si vi sa ne spui ca stii tu bine ca Isus nu pomeneste nu stiu ce lucru?

 

Pai daca nu are nicio valoare divina ..ce naiba tot o pritociti asa pe degeaba ?

Mai bicicleta fara lant, vezi ca pedalezi de pomana.N-ai obosit? Invata sa-ti pui un lant la bicicleta, si mai apoi vino si vorbeste-ne de valoarea divina pe care o are sau nu o are Biblia.

 

Doamne cat de absurzi mai sunteti!

Abia atunci, cand te vei avea ochi sa vezi ca te crezi la concurs pedaland insa o bicicleta fara lant, vei fi capabil sa intelegi adevaratul sens al cuvantului absurd . :drinks:

 

Dupa ce stiti bine ca Scriptura lui Dumnezeu se numeste TORAH ...

Cine spune asta? Tu?Biciclistul? :roll: Ti-am mai spus ca o bicicleta e faina, dar fara lant e degeaba. Asa ca lasa-L tu pe Dumnezeu nu-i pune gard.

Sau il vei fi intrebat tu pe Dumnezeu si El ti-a spus ca Scriptura lui e TORAH? :P Ia destainuie-te, Sikarianule.

 

...veniti voi cei care urmati niste scripturi ale unui apostol al satanei ...

Asa ti-a spus el? Nu-i de mirare, caci si Satan trebuie sa-si castige adepti cu care sa imparta suturile in cur de la sfarsit. Asa cum a mai facut-o cu cei a treia parte din ingeri pe care i-a pacalit si a impartit suturile cu ei.

Tu, spre deosebire de cei a treia parte din ingeri, esti pistol cu apa.Stii la ce-i bun un pistol cu apa? Se joaca pustii cu el. In cazul nostru, pustii de drac. :dance2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Valoarea este universala.

Asta e o afirmatia competenta bazata pe expertiza...sau e doar parerea ta de credincios?

Dupa cum dovedeste si tirajul exemplarelor de Biblii tiparite pana astazi.

 

Ai o logica critza!

Dupa cei ca tine pana si textele cu cuvantarile lui Ceausescu sau Hitler sunt mari valori universale pentru ca au fost tiparite in tiraj mare.

 

Arata-mi un citat in care sa vedem clar ca tocmai Isus i-a incredintat lui Matei sa scrie ceva?

In plus de asta ...daca aveai un pic de cultura ...macar stiai ca Evanghelia pe care tu o crezi a lui Matei ...nu e a lui Matei ...pentru ca acel Matei-ucenicul lui Isus a scris "Evanghelia veche" in (aramaica) ...dar nici asta nu are alta valoare decat cea de amintire a unui ucenic ... ramas la stadiul inferior de shogartz!... deci farasa poata intelege cunostinele profunde ale unui Mare Maestru!

Ce naiba ...chiar nici atat nu va duce mintea sa intelegeti diferenta intre maistru si ucenic?

 

Ce stii tu ce pomeneste si ce nu pomeneste Isus?Necunostinta ta nu iti da voie sa faci astfel de afirmatii categorice. Tu nu stii nici macar sa schimbi un lant la bicicleta, si vi sa ne spui ca stii tu bine ca Isus nu pomeneste nu stiu ce lucru?

Ce "logica' tipica ptr un credincios inunecat la minte ... doar nu credeai cumva ca eu schimb lantul si vorbesc prostii?

Vezi daca nu esti prieten cu CUNOASTEREA si preferi CREDINTA a PROASTA ...caci daca erai macar curios sa cauti adevarul ...TE DOCUMENTAI! ...asa cum am facut-o si eu ...si asa cum se face in lumea normala in care azi ai acces usurat la informatiile celor mai bine pregatiti experti in orice domeniu!

 

Eh ...intelege deci ...ca si eu imi iau cunostintele de la acestia ...si nu le iau a proasta din minciunile pe care mi le-ar zice sarlatanul din biserica ...asa cum este ... stii tu cine!

 

Deci remarcile tale penibile la persoana mea ...nu numai ca sunt o dovada ca nu pricepi nimic din realitate ...ba chiar ma bucur cand le citesc ...pentru ca penru mine sunt dovada ca esti Sah Mat ...si numai ai niciun argument logic la care sa nu o primesti inteligent peste nas ...si asta nu de la mine cum crezi tu ...ci de la niste experti in problematica!

 

Asa ca ...da-i bataie cu satanitu ..ca nu ma deranjeaza ... ptr ca stiu ca aceasta minciuna este singurul tau argument pe care esti in stare sa il sustii .. .ca un adevarat VANDUT si traitor al vietii in minciuna si sarlatanie ... a "dumnezeului" tau ... cel care a furat Cuvantul Sau ... de la oameni! ... Probabil din cauza ca era prea prost ca sa aibe Cuvant!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Mat.22:29)

 

Asta e problema ta Dulgherule. Te ratacesti pentru ca nu cunosti Scripturile. Si atunci, incepi sa calculezi care dintre cei doi de 36 este mai pacatos... :)

Pesemne că tu ești rătăcitul. Văd că tu ești ăla care nu pricepe ce

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×