Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ei vezi? Intreaba-l pe Pavel si cine-i acel "om al faradelegii". Ai fi surprins sa afli ca de fapt acel om care nu numai ca a practicat faradelegea, ci a introdus faradelegea ca dogma in cadrul crestinismului alterat de "fiara" lui Constantin, e chiar organizatia barbosilor imbracati in negru autointitulati drept credinciosi. Deci, asa cum bine spunea si Ioan, "sunt multi Antihristi in lume chiar acum...". Asa ca, nu om, ci organizatie a unor oameni. Drept credinciosia si sora ei mai mare...

 

Faci limitarea "omului faradelegii" la o singura persoana, pentru ca nu stii la ce se refera Pavel atunci cand vorbeste despre:

1. "omul lui Dumnezeu"("...pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna." (2Tim.3:17) )

2. "omul faradelegii".("Nimeni sa nu va amageasca in vreun chip; caci nu va veni inainte ca sa fi venit lepadarea de credinta si de a se descoperi omul faradelegii, fiul pierzarii,..." (2Tes.2:3) )

 

Cei doi "oameni" despre care vorbeste Pavel, sunt in antiteza, si iti trebuie un minim studiu ca sa-i deosebesti, si sa vezi ca nu sunt doi indivizi, ci doua categorii de indivizi.

:haha:

 

In sfarsit aflu si eu continutul delirului mistic de care suferi. Daca nu faci parte din nici o biserica, si iti apartine, esti clar bolnav. Dar daca l-ai adoptat ca sa fi si tu adoptat in sanul unui grup, mai ai o sansa de scapare, cu tratament greu la un sanatoriu indepartat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In sfarsit aflu si eu continutul delirului mistic de care suferi. Daca nu faci parte din nici o biserica, si iti apartine, esti clar bolnav. Dar daca l-ai adoptat ca sa fi si tu adoptat in sanul unui grup, mai ai o sansa de scapare, cu tratament greu la un sanatoriu indepartat.

Fii linistit...imi apartine.pot sa gandesc si singur.

Zi-mi totusi si mie, unde-i sanatoriul ala indepartat unde au incercat sa te traga la semn?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fii linistit...imi apartine.pot sa gandesc si singur.

Zi-mi totusi si mie, unde-i sanatoriul ala indepartat unde au incercat sa te traga la semn?

 

Sa revenim la textul care l-ai dat mai sus.

 

Ei vezi? Intreaba-l pe Pavel si cine-i acel "om al faradelegii". Ai fi surprins sa afli ca de fapt acel om care nu numai ca a practicat faradelegea, ci a introdus faradelegea ca dogma in cadrul crestinismului alterat de "fiara" lui Constantin, e chiar organizatia barbosilor imbracati in negru autointitulati drept credinciosi. Deci, asa cum bine spunea si Ioan, "sunt multi Antihristi in lume chiar acum...". Asa ca, nu om, ci organizatie a unor oameni. Drept credinciosia si sora ei mai mare...

 

Faci limitarea "omului faradelegii" la o singura persoana, pentru ca nu stii la ce se refera Pavel atunci cand vorbeste despre:

1. "omul lui Dumnezeu"("...pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna." (2Tim.3:17) )

2. "omul faradelegii".("Nimeni sa nu va amageasca in vreun chip; caci nu va veni inainte ca sa fi venit lepadarea de credinta si de a se descoperi omul faradelegii, fiul pierzarii,..." (2Tes.2:3) )

 

Cei doi "oameni" despre care vorbeste Pavel, sunt in antiteza, si iti trebuie un minim studiu ca sa-i deosebesti, si sa vezi ca nu sunt doi indivizi, ci doua categorii de indivizi.

:flowers:

 

Sunt de acord cu tine. Intr-adevar multi necredinciosi se afla printre barbosii in negru (ortodoxii), sau printre nebarbosii in alb (catolocii). Chiar sunt socat. Cu cat e mai mare biserica, cu atat mai slaba coeziunea intre credinciosi si mai mari pacatele. Dar sunt si exceptii. Din pacate la ortodoxi nu se poate intra in rai daca te-ai masturbat, iar la catolici daca ai divortat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord cu tine. Intr-adevar multi necredinciosi se afla printre barbosii in negru (ortodoxii), sau printre nebarbosii in alb (catolocii). Chiar sunt socat. Cu cat e mai mare biserica, cu atat mai slaba coeziunea intre credinciosi si mai mari pacatele. Dar sunt si exceptii.

Acei multi, nu sunt reperul. Atunci cand eu am facut afirmatia respectiva nu am luat in calcul unii "multi necredinciosi". Singurul element luat in calcul a fost doctrina barbosilor in negru. O critica corecta nu se poate face pe baza analizei unor indivizi dintr-o anumita biserica, ci doar pe baza analizei doctrinei, a ceea ce invata acea biserica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×