Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Profetiile din Noul Testament erau legate de o perioada de timp foarte apropiata.

.......................

A ramas totusi fascinatia cu subiectul. El este reimprospatat in fiecare generatie.

 

Asa e , de aceea am lansat si eu topicul Isus profetul mincinos care subliniaza aceeasi idee.

Si cum "profetiile" nu s-au indeplinit s-au cautat fel de fel de interpretari/justificari.

Crestini sunt obsedati practic de ideea Apocalipsei dar nu in sensul revelatiei.....

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestini sunt obsedati practic de ideea Apocalipsei dar nu in sensul revelatiei.....

Nu toti, obsesia Apocalipsei este prezenta doar in anumite culte. In restul se pomeneste de Apocalipsa dar sa renuntat la a mai fi privita ca iminenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestini sunt obsedati practic de ideea Apocalipsei dar nu in sensul revelatiei.....

Asta din cauza ca ei nu stiu ca Apocalipsa inseamna de fapt revelatie.

 

De exemplu traducatorii bibliei in germana ar fi putut si ei sa o denumeasca cu denumirea in limba greaca de Apocalipsa ...dar nu a facut-o pentru ca stiau ca nu toti idiotii stiu limba greaca ...si asta ar fi instrainat sensul si intelesul cuvantului de revelatie.... asa cum s-a intamplat in l. romana!

Asa ca in germanaApocalipsa se numeste Offenbarung ...adica revelatie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te asigur ca nici pana acum nu am baut ceva ...dar iti inteleg bine nelamurirea privind persoana mea .. ptr ca e clar ca ai creierul lobotomizat

S

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×