Sari la conținut
Forum Roportal
Claudiu93

Probleme dupa bronhoscopie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut. Am facut acum 5 zile o bronhoscopie si de atunci sunt ragusit dimineata, simt o iritatie pe trahee si imi haraie pieptul mai mult cand tusesc. In prima zi abia vorbeam pentru ca mi se usca pieptul. Problema e ca atunci cand aveam furtunul in piept am inceput sa tusesc destul de rau si simteam cum ma zgarie. Le-am spus doctorilor dar mi-au spus ca n-are nimic. Oricum nu erau interesati de mine. Ce as putea sa fac acum? Ce alimente sa consum? Ar fi bune ceaiuri calde si miere? Credeti ca poate sa se intample ceva rau? :P Sunt foarte speriat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te speria.

Din cate stiu, dupa bronhoscp, bronhiile, traheea, incearca sa se curete si sa se elibereze de secretiile acumulate in urma iritatiei asa ca simptomele sunt normale cateva zile. Ti-au facut si recoltare de tesut?

Daca da - cu atat mai mult

 

Hidrateaza-te bine, am auzit ca ceaiul decoacaze si de tei e bun pe respirator, mananca fructe si legume de sezon. Ai posibilitatea sa ajungi la o salina? Daca da, du-te si stai acolo macar doua ore pe zi- cat timp poti

Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te speria.

Din cate stiu, dupa bronhoscp, bronhiile, traheea, incearca sa se curete si sa se elibereze de secretiile acumulate in urma iritatiei asa ca simptomele sunt normale cateva zile. Ti-au facut si recoltare de tesut?

Daca da - cu atat mai mult

 

Hidrateaza-te bine, am auzit ca ceaiul decoacaze si de tei e bun pe respirator, mananca fructe si legume de sezon. Ai posibilitatea sa ajungi la o salina? Daca da, du-te si stai acolo macar doua ore pe zi- cat timp poti

Sanatate

 

Nu mi-au luat tesit, doar mi-au turnat un lichid si dupa aceea au aspirat.

Ce ma sperie pe mine este faptul ca dupa alte bronhoscopii pe care le-am facut nu m-a durut pieptul aas tare si asa de mult timp pentru ca nu am tusit cu furtunul acela in gat. Credeti ca e posibil sa ma fi zgariat? Sper din tot sufletul sa nu raman cu probleme pe termen lung dupa chestia asta. Eu oricum am o tuse seaca si imi haraie pieptul si mi-au spus ca n-au gasit nimic acolo. Acum imi haraie si mai tare. Nu am secretii, decat foarte putin si foarte rar. Analizele mi-au iesit bine. Ce as putea sa fac sa se regenereze plamanii mai bine? Exista tratamente pentru asta? Am luat antibiotice, antiinflamatoare, dar nimic. Ma gandeam sa incerc tratamente naturiste. De 3 ani am tusea asta si sunt disperat :) . Nu pot sa imi traiesc viata ce ceilalti copii pentru ca sunt sif oarte sensibil. la raceli. M0-am saturat sa tot umblu prin spitale si sa imi zica ca nu am nimic, dar eu sa ma simt mereu rau. Va rog sa imi dati niste sfaturi :P

Am auzit ca mancarurile grase ajuta la plamani. Ce credeti despre asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca mancarurile grase ajuta la plamani. Ce credeti despre asta.

Vorbesti serios? Nu te supara dar este cea mai mare prostie pe care am auzit-o (astazi). Mancarurile "grase" nu au cum sa ajute la altceva decat la marirea colesterolului si fortarea inutila a metabolismului. Nu sunt cadru medical dar citesc mult pe temele acestea.

De ce ai facut mai multe bronhoscopii? Una nu era suficienta.........mai ales daca esti copil? Ma rog.........

Nu au gasit nimic? Dar la ce spital faci investigatii?

 

Cat despre remedii naturiste, nu sunt in masura sa iti recomand "tratamente". Am auzit ca nalba si tataneasa se mai folosesc cu succes in supuratii dar nu stiu in ce forma.Citeste eventual pe niste forumuri de profil si vezi ce spun cei care le-au folosit.

 

Imi mentin sugestia cu salina. Este un remediu naturist si la multi functioneaza, ba chiar se amelioreaza astmul, bronsitele se pot trata. Asadar............ce astepti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorbesti serios? Nu te supara dar este cea mai mare prostie pe care am auzit-o (astazi). Mancarurile "grase" nu au cum sa ajute la altceva decat la marirea colesterolului si fortarea inutila a metabolismului. Nu sunt cadru medical dar citesc mult pe temele acestea.

De ce ai facut mai multe bronhoscopii? Una nu era suficienta.........mai ales daca esti copil? Ma rog.........

Nu au gasit nimic? Dar la ce spital faci investigatii?

 

Cat despre remedii naturiste, nu sunt in masura sa iti recomand "tratamente". Am auzit ca nalba si tataneasa se mai folosesc cu succes in supuratii dar nu stiu in ce forma.Citeste eventual pe niste forumuri de profil si vezi ce spun cei care le-au folosit.

 

Imi mentin sugestia cu salina. Este un remediu naturist si la multi functioneaza, ba chiar se amelioreaza astmul, bronsitele se pot trata. Asadar............ce astepti?

 

Ultima am facut-o anul trecut tot la Marius Nasta.

O sa incerc cu salina. Am auzit ca exista un aparat Salin pentru apartament

http://www.bizoo.ro/produse/aparat-salin-pret/start-0/10/

 

Ce parere aveti despre asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre asta?

Pai nu am nicio parere. Sa respiri aer "sarat" in centrul Buc? .............. eu am sugerat altceva

Salina- aer concentrat. Cura intensa. Plimbari si SPORT. In cazul tau pt a creste capacit functionala a plamanului bolnav sportul e foarte important. Ai facut si testare pentru capacitatea functionala?

 

Cati ani ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu am nicio parere. Sa respiri aer "sarat" in centrul Buc? .............. eu am sugerat altceva

Salina- aer concentrat. Cura intensa. Plimbari si SPORT. In cazul tau pt a creste capacit functionala a plamanului bolnav sportul e foarte important. Ai facut si testare pentru capacitatea functionala?

 

Cati ani ai?

17 ani. Testele respiratorii sun ok. Cel putin erau inainte de bronhoscopie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum ti-am vazut si topicul celalalt

Lasand la o parte problemele reale de sanatate pe care le ai.........este posibil sa fii putin ipohondru? Cine a insistat sa ti se faca bronhoscopie? Ai avut tuse seaca luni intregi.?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum ti-am vazut si topicul celalalt

Lasand la o parte problemele reale de sanatate pe care le ai.........este posibil sa fii putin ipohondru? Cine a insistat sa ti se faca bronhoscopie? Ai avut tuse seaca luni intregi.?

 

De doi ani, dupa o raceala foarte urata la plamani pe care nu am tratat-o. Cred ca si din cauza asta sunt acum foarte speriat pentru ca poate daca m-as fi tratat la timp de la inceput nu aveam probleme atat de mult timp. Si sunt aproape sigur ca modul meu de viata si de gandire mi-a afectat starea de sanatate destul de mult pentru ca mintea influenteaza mult organismul.

 

Si in plus inaitne sa ma imbolnavesc era foarte foarte stresat si copilaria mea nu a fost una prea fericita.

Editat de Claudiu93

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×