Sari la conținut
Forum Roportal
FyUtZa

Pozitiile jucatorilor de volei

Postări Recomandate

Hello, sportivilor!

Chiar daca trec pe aici des, nu postez nimic. Trec sa citesc :) . Se pare ca acum am nevoie de putin ajutor.

Acum 4 ani am inceput sa fac volei la 'Mini-Volei'. M-am lasat in urma cu 2 ani deoarece m-am mutat de la scoala unde faceam si legitimatia mi-a fost anulata. Se face sa-mi fi gasit o echipa...cu chiu cu vai, voi fi acceptata. :roll:

Ideea e ca deoarece eu nu am mai jucat de la Mini-Volei, nu stiu pozitiile si posturile jucatorilor pe terenul intreg. Concret: Pozitia liberoului, pozitia tragatorului, secundului, centrului, falsului, si ce-or mai fi. Ce rol are fiecare in teren. Daca liberoul face rotatii si cu cine... :doh:

Poate este cineva sa cunoaste teoria aici. Multumesc anticipat! (Pana luni am nevoie de un raspuns!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt intersanjabile, mi-ar lua o vreme sa ti le explic. Ca principiu libero-ul este cel ce sta pe mijloc in linia a 2-a, cel care serveste, logic, linia 2, partea dreapta, stanga linia 2 e preluare de obicei. In linia 1 de obicei o extrema serveste si centrul si extrema celalalta trag, unul fiind fals, unul lovind mingea, in functie de tactica stabilita in timp intre ei.

Ce exact vrei sa stii, doar teoria, ca pe o poveste ? Ca daca e asa mai bine cauti pe Google.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am gasit nimic pe google. Mersi mult pentru pimele detalii...

Sa inteleg ca falsul e unul dintre tragatori.

Secundul care e?

Si liberoul cu cine face rotatie? (eu stiam ca doar cu centru) dar mi se pare ciudat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Setter este inaltatorul sau cum vrei sa ii zici, cel care inalta mingea, hitter este tragatorul.

Editat de Wanderer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exceptand pozitia noua, cea de libero, in rest oricum vei trece prin toate pozitiile, ca urmare a rotatiei jucatorilor, iar libero-ul in sine tot cu asta se ocupa. Asa ca invata sa faci de toate si sa le faci bine, chiar daca te vei pricepe mai mult la preluari sau la serve, important e sa le poti face pe toate si ca echipa sa aveti o tactica de joc. Daca aduni jucatori de valoare si ii bagi intr-o echipa formata ad-hoc, vor pierde in fata unei echipe de jucatori mai slabi, dar care este bine inchegata, formata cu mai mult timp inainte, unde jucatorii se cunosc, stiu ce pot fiecare si au deja in minte tactici de joc utilizate si dovedite in timp.

Nu e ca la fotbal, Mutu atacant, Chivu fundas si Lobont portar.

Daca ti-a fost de folos ce ti-am spus eu sunt multumit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exceptand pozitia noua, cea de libero, in rest oricum vei trece prin toate pozitiile, ca urmare a rotatiei jucatorilor, iar libero-ul in sine tot cu asta se ocupa. Asa ca invata sa faci de toate si sa le faci bine, chiar daca te vei pricepe mai mult la preluari sau la serve, important e sa le poti face pe toate si ca echipa sa aveti o tactica de joc. Daca aduni jucatori de valoare si ii bagi intr-o echipa formata ad-hoc, vor pierde in fata unei echipe de jucatori mai slabi, dar care este bine inchegata, formata cu mai mult timp inainte, unde jucatorii se cunosc, stiu ce pot fiecare si au deja in minte tactici de joc utilizate si dovedite in timp.

Nu e ca la fotbal, Mutu atacant, Chivu fundas si Lobont portar.

Daca ti-a fost de folos ce ti-am spus eu sunt multumit.

De ce vorbesti aiureli? Ridicatorul e ridicator, tragatorii uneori ridica de nevoie, dar de obicei mingea a doua e a ridicatorului din linia intii. Indiferent de pozitia ocupata in momentul serviciului, in momentul in care mingea a trecut de fileu, fiecare isi ocupa locul necesar pentru faza. De obicei secundul actioneaza ca fals, dar depinde mult de faza, antrenor, echipa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce şi sari să zici că cel dinainte vorbeşte aiureli? nu se poate fără atacuri?

 

fiecare vorbeşte din experienţa şi cunoştinţele proprii :frusty:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×