Sari la conținut
Forum Roportal
scorpi_on

Preliminarii EURO 2012

Postări Recomandate

eu nu inteleg de ce oameni "de fotbal" din Romania care dupa parerea mea traiesc intr-o lume aparte care nu are nimic de-a face cu fotbalul international, doresc sa ne convinga ca avem nationala pentru a merge la Euro.

Vor sa iasa in fata. Vor sa se remarce prin ceva: prostie.

Probabil din prea multa plictiseala dau si ei o declaratie "bomba".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

euro_2012.jpg

 

 

EURO 2012, POLONIA-UCRAINA

 

 

Final de meci

 

 

Paris, Stadionul Stade de France, Spectatori: 79 300

France%20Flag.png ... Franţa . 2 - 0 . România ...romania_flag.jpg

Remy '82 .....................................

Gourcuff '90 + 3 ................................................

 

 

10px-Yellow_card.svg.png10px-Red_card.svg.pngArbitru: Pedro Alves Garcia (Portugalia)

 

 

Laurent Blanc, un antrenor fericit

Laurent-Blanc-006.jpg

 

 

 

Tribunele stadionului Stade de France a fost plin de parcă s-ar fi jucat finala unui campionat mondial. Cei aproape 80 000 de oameni, au asistat la un meci foarte frumos făcut de naţionala Franţei, care a jucat bine tot meciul, şi o naţională a României care a jucat bine a doua jumătate a partidei. Cu toate că în a doua repriză românii au jucat cel puţin la fel de bine precum afro-sudamericano-francezii, totuşi au pierdut şi am ajuns pe penultimul loc al clasamentului. Mie unul mi-a plăcut meciul şi Răzvan Lucescu, care pe toată durata jocului a dirijat echipa precum la Filarmonică.

 

ECHIPELE:

 

FRANŢA: Lloris - Reveillere, Rami, Mexes, Clichy - M'Vila, Alou Diarra - Valbuena, Nasri, Malouda - Benzema. Antrenor: Laurent Blanc.

 

ROMÂNIA: Pantilimon - Săpunaru, Tamaş, Chivu, Raţ - Cociş, Rădoi, Florescu, Zicu - B. Stancu, D. Niculae. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa se intampla cand ai un nume in fotbal. In anii 90 nu eram furati , acum de cand suntem undeva pe 40+ in lume asa se intampla. E o tendinta a arbitrilor de a nu gresi impotriva echipelor bune , si atunci apar ajutoarele. Offsideul nu a fost cat Stade de France. A fost , mic dar a fost.Pana la urma ei au fost cu ocaziile , cu jocul mai bun. Noi am facut ce am putut.

 

 

Sa nu ne grabim sa-l judecam pe Lucescu cand un popor de negri si arabi care se vrea civilizat ne goneste "bunatate" de taganime,in loc sa-i tina la ei :lol2:

 

Oricum, Franta nu mai este nici pe departe ceea ce era in alte secole in plan cultural si politic.

Editat de FNF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca am jucat aproape de la egal la egal cu ei pana in minutul 83 cand arbitrul de tusa probabil era cu gandul dus departe si le-a acordat un gol francezilor care nici nu se asteptau. Golul de 2-0 era doar o certitudine. Am avut si noi cateva ocazii, printre care si o bara data de un fundas, iar portarul Pantilimon si-a aratat valoarea si a aparat la 3 ocazii care puteau insemna alte 3 goluri. Parerea mea este ca avem sanse de locul 2 ce-i drept cam 20-25% dar le avem. Jocul a fost spectaculos la ambele parti dar cineva trebuia sa deschida scorul pana la urma. Asta e mergem mai departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand joci 3 contra 11, deznodamantul e previzibil. Singurii de la noi care au jucat, au fost: Pantilimon, Chivu, si punct. Pana dupa ce a intrat Deac, si s-a schimbat jocul la mijloc. Pacat ca Lucescu a vrut sa demonstreze in continuare ca Florescu e de 10! Pe langa Florescu, Cocis, Sapunaru, Zicu, Niculae n-ar avea ce cauta in selectionata.

 

Interesant cum comentatorii vizionau un alt meci, spunand ca meritam cel putin un egal! :lol2: Unde mama zmeului au vazut ei "mijloc inchegat" la romani?

 

Primul gol al francilor, acela din offside, a fost unul supermeritat. Cu 50 de sec. inainte, atunci cand am avut lovitura libera din jumatatea lor, din doua pase, mingea a ajuns la...Pantilimon! :D Rusine! Nu asa se joaca fotbalul. Pana nu a intrat Deac sa le arata fraierilor care e poarta care trebuie atacata, Chivu si Pantilimon au transpirat la greu...degeaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

euro2012_logo-uefa.png

 

EURO 2012, POLONIA-UCRAINA

 

Final de meci

 

Bucureşti, Stadionul Giuleşti, Spectatori: 10 000

romania-flag.gif ... România . 3 - 0 . Bosnia ...flag_bosnia.jpg

Mutu '37 .....................................

Marica '41 ......................................

Marica '55 ......................................

 

10px-Yellow_card.svg.png10px-Red_card.svg.pngArbitru: Jonas Errikson (Suedia)

 

Bucuria "marii victorii"

romania-castiga-cu-3-0-meciul-cu-bosnia-si-spera-din-nou-la-calificarea-la-euro-2012-97556.jpg

 

 

După atâtea meciuri de-ale Barcelonei, am şi uitat că mai există şi naţionala României.

Mutu, Surdu şi cu Torje, sunt marii jucători care ne-au reamintit, şi au învins "marea echipă" a Bosniei ! Da, în halul ăsta a ajuns naţionala României ! Parcă văd că deja, cum ne e specific, odată cu acest rezultat, vom visa că suntem campionii Europei.

 

 

ECHIPELE:

 

ROMÂNIA: Tătăruşanu - Săpunaru, Papp, Tamaş, Raţ, Mureşan, Bourceanu, Torje, Mutu, Sânmărtean, Marica. Antrenor: Răzvan Lucescu.

 

BOSNIA: Hasagic - Mujdza, Mravac, Spahic, Lulic, Pjanic, Misimovic, Medunjanin, Ibricic, Rahimic, Dzeko. Antrenor: Safet Susic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce parere aveti de meciul cu Franta de saptamana asta?

 

am 2 pareri:

 

una buna si-una proasta;

 

tu pe care vrei s-o auzi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

euro2012_logo-uefa.png

 

EURO 2012, POLONIA-UCRAINA

 

Final de meci

 

Bucureşti, Stadionul Arena Naţională, Spectatori: 30 000

romania-flag.gif ... România . 2 - 2 . Belarus ...belarusian_flag.gif

Mutu '19 ..................................... Kornilenko '45

Mutu '51 (penalty)........................... Dragun '82

 

10px-Yellow_card.svg.png10px-Red_card.svg.pngArbitru: Alan Kelly (Irlanda)

 

Piţurcă privind spre "viitor"

60520566.jpg

 

 

Un scor cu care România nu se califică la Campionatul European de anul viitor. Nu s-ar fi calificat nici dacă ar fi câştigat la o diferenţă de 10 goluri, din cauză că Luxemburgul a pierdut în Bosnia.

Ce m-a mirat cel mai tare, a fost numărul mare al spectatorilor, pe de-o parte, şi civilizaţia acestora, pe de alta. Nu credeam că la un meci cu Ruşii Albi (bieloruşii), naţionala în galben (ce bine !), să fie susţinută, şi la final fluierată, de circa 30 000 de oameni. În sfârşit, "găştile de bătăuşi" care sunt membrii galeriilor unor cluburi, dispar din peisaj atunci când joacă naţionala, şi fac loc frumosului. Acesta e cel mai îmbucurător aspect.

 

 

ECHIPELE:

 

ROMÂNIA: Pantilimon - Măţel, Raţ, Tamaş, Bourceanu, C. Lazăr (Cociş 70), Marica (B. Stancu 80), Mutu, Torje, Moţi, Sânmărtean (A. Cristea 28). Antrenor: Victor Piţurcă.

 

BELARUS: Zhevnov - Kulchiy, Omelyanchuk, Kornilenko, Dragun, Krivets (Rudik 59), Nekhaychik, Kislyak, Verkhivtsov, Bordachev (Veretilo 90+1), Filipenko (Plaskonny 19). Antrenor: Bernd Stange.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

euro2012_logo-uefa.png

 

EURO 2012, POLONIA-UCRAINA

 

Final de meci

 

Tirana, Stadionul Kombëtar Qemal Stafa

Albania_flag.gif ... Albania . 1 - 1 . România ...romania-flag.gif

Hamdi Salihi '24 ................. Srgjan Luchin '77

 

10px-Yellow_card.svg.png10px-Red_card.svg.pngArbitru: Gediminas Mazeika (Lituania)

 

Srdjan Luchin, "salvatorul" României

Poli-Luchin.jpg

 

 

N-am văzut meciul, pentru că nici nu aveam unde: n-a fost transmis decât la radio ! Al treilea meci netelevizat al României, în ultimii 20 de ani, după cele din Dublin, cu Irlanda, în 1997, şi cel cu Azerbaidjan, din 1999.

După ce albanezii au marcat, românii au reuşit să egaleze târziu, încât credeam că "ne vom face de minune" după 63 de ani, când în 1948, România pierdea ultima dată în faţa Albaniei, la Bucureşti, cu scorul de 0-1, în Campionatul Balcanic şi al Europei Centrale. Atunci era un joc între două ţări "proaspăt surori comuniste". Acum, a fost un joc între două ţări, membre N.A.T.O. şi capitaliste, dar cu aceleaşi tendinţe balcanice.

 

 

euro-2012-logo.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×