Sari la conținut
Forum Roportal
Bogdan5844

DSLR pe la 1500-1700 RON?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa fie si ieftin, sa faca si lucruri extraordinare...e cam complicat :) Fie ca e vorba de Canon sau Nikon :doh: Si totusi, daca vrei sa iesi bine la pret, cea mai buna solutie sa il comanzi din SUA, mai precis daca ai norocul sa ai pe cineva acolo care sa ti-l si aduca (eu am avut norocul asta). Altfel, indiferent daca alegi Nikon sau Canon, parerea mea e ca mai bine iei un body iar restul de banuti il investesti intr-un obiectiv mai bun, decat sa alegi un body mai scump care sa si filmeze. Pentru asta exista camere video. Chiar si cu un DSLR care filmeaza HD, cu un obiectiv din kit tot nu faci cine stie ce filmari de mare angajament...

 

@Leonking : daca imi dai un link de unde pot cumpara un kit de 450D cu 1500 de ron de la noi, il cumpar acum ! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa fie si ieftin, sa faca si lucruri extraordinare...e cam complicat :) Fie ca e vorba de Canon sau Nikon :doh: Si totusi, daca vrei sa iesi bine la pret, cea mai buna solutie sa il comanzi din SUA, mai precis daca ai norocul sa ai pe cineva acolo care sa ti-l si aduca (eu am avut norocul asta). Altfel, indiferent daca alegi Nikon sau Canon, parerea mea e ca mai bine iei un body iar restul de banuti il investesti intr-un obiectiv mai bun, decat sa alegi un body mai scump care sa si filmeze. Pentru asta exista camere video. Chiar si cu un DSLR care filmeaza HD, cu un obiectiv din kit tot nu faci cine stie ce filmari de mare angajament...

 

@Leonking : daca imi dai un link de unde pot cumpara un kit de 450D cu 1500 de ron de la noi, il cumpar acum ! :P

 

eu l-am luat acu vreo 2 ani de la emag

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...si mai are si avantajul de a putea fi utilizat cu accesorii sigma, compatibile... bune dar nu asa de sustinute de reclama ca cele originale...

Accesorii Sigma? Ce sunt alea? :doh:

 

Altfel, indiferent daca alegi Nikon sau Canon, parerea mea e ca mai bine iei un body iar restul de banuti il investesti intr-un obiectiv mai bun, decat sa alegi un body mai scump care sa si filmeze.

 

Faza cu filmatul era mai mult un

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fratioare..cred ca e vorba de nikon d3000 nu d300. Este un dslr foarte bun pentru incepatori. La 19 mil il iei cu tot cu obiectivul de 18-55 ! si cu timpul ii poti lua un obiectiv mai puternic. Ti-l recomand..daca vrei si sa filmeze....iti recomand d3100 ( am si eu) dar body e undeva la 20 mil plus obiectivul in jur de 4...

 

Fratioare..cred ca e vorba de nikon d3000 nu d300. Este un dslr foarte bun pentru incepatori. La 19 mil il iei cu tot cu obiectivul de 18-55 ! si cu timpul ii poti lua un obiectiv mai puternic. Ti-l recomand..daca vrei si sa filmeze....iti recomand d3100 ( am si eu) dar body e undeva la 20 mil plus obiectivul in jur de 4...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am luat d3100 la 499 euro cu 18-55 si card de 4 gb(fara obectiv e in jur de 460)

Daca vrei nikon la inceput alege intre d90 folosita sau d3100 noua.

Oricum daca ai ocazia renunta la filmarile hd si cumpara un 18-105 pe un d3000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Nu cred ca iti vei lua un DSLR ca sa filmezi cu el. Spun asta pentru ca, de exemplu, pe D90 ai filmare, dar focusul se face manual in modul video. Nu cred ca te-ai bucura prea tare sa stai sa invarti la inelul de focus pana prinzi in cadru ceea ce vrei tu. In schimb D3100, din cate stiu eu, are autofocus in modul video, dar nu stiu cat de mult te vei bucura cand vei auzi motorasul de focus pe coloana sonora a filmului.

 

Raman la ideea ca un aparat foto e facut pentru fotografii, daca vrei sa filmezi, ia o camera video!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Nu cred ca iti vei lua un DSLR ca sa filmezi cu el. Spun asta pentru ca, de exemplu, pe D90 ai filmare, dar focusul se face manual in modul video. Nu cred ca te-ai bucura prea tare sa stai sa invarti la inelul de focus pana prinzi in cadru ceea ce vrei tu. In schimb D3100, din cate stiu eu, are autofocus in modul video, dar nu stiu cat de mult te vei bucura cand vei auzi motorasul de focus pe coloana sonora a filmului.

 

Raman la ideea ca un aparat foto e facut pentru fotografii, daca vrei sa filmezi, ia o camera video!

 

M-am hotărât, dar am uitat de topicul ăsta. Mi-am luat un D3000 kit (18-55). Plănuiesc să-mi iau un telephoto 55-200 în viitorul apropiat. Sunt foarte mulțumit de el :eek:) http://flickr.com/photos/bogdan5844 pt exemple :blink: O să pun și pe aici.

 

Mulțumesc pentru sfaturi :roll:

Editat de Bogdan5844

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×