Sari la conținut
Forum Roportal
Leonking

Sindromul Tourette

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sculă

 

la asta ma gandeam si eu...

 

 

dar sa revenim...

 

in copilarie, un alt prieten, suferind de astm bronsic, tragea aer in piept ori de cate ori vorbea...

intr-un spasm...

 

l-au catalogat ca fiind bolnav, si, dupa ce a facut un tratament sa scape de astmul respectiv (asta mult incoace, in cermania, in 2000) a ramas numai cu ticul respirator...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In romania, calauzit de biroul ortodox roman in care 90% din populatie are incredere.

a..e bine..

ai munca de birou..

 

la asta ma gandeam si eu...

 

 

dar sa revenim...

 

in copilarie, un alt prieten, suferind de astm bronsic, tragea aer in piept ori de cate ori vorbea...

intr-un spasm...

 

l-au catalogat ca fiind bolnav, si, dupa ce a facut un tratament sa scape de astmul respectiv (asta mult incoace, in cermania, in 2000) a ramas numai cu ticul respirator...

si ce legatura au ticurile astea despre care vorbiti cu sindromul tourette?

in fine..

eu stiu altceva legat de acest sindrom...

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a..e bine..

ai munca de birou..

 

 

si ce legatura au ticurile astea despre care vorbiti cu sindromul tourette?

 

pai toate ticurile sunt incadrate in descrierea medicului francez tourette, care le-a studiat...

Sindromul Tourette este o afectiune neurologica care il face pe cel bolnav sa scoata sunete sau sa faca miscari neobisnuite asupra carora nu are niciun control. De exemplu, el poate sa clipeasca in mod repetat, sa ridice din umeri sau sa dea din cap fara sa vrea. In cazuri rare, bolnavii de sindrom Tourette striga cuvinte obsecene.

 

Boala apare mai des la baieti decat la fetite si de obicei, dispare pe masura ce copilul creste. El va putea sa duca o viata normala si e posibil nici sa nu aiba nevoie de tratament daca simptomele nu il deranjeaza excesiv.

 

Simptomele

 

Simptomele pot varia de la usoare la foarte grave si cel mai cunoscut dintre ele este ticul. De obicei primul semn al bolii este un tic facial, cum ar fi clipitul, dar in timp pot sa apara si altele. Gama de ticuri posibile este foarte variata si nu exista cazuri identice.

 

Ticurile pot fi verbale sau motorii si se pot clasifica in doua grupe:

Ticurile simple sunt scurte, repetitive, neasteptate si implica un numar mic de muschi.

Ticurile complexe sunt tipare de miscare distincte si coordonate care implica mai multe grupuri de muschi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am vazut un documentar serios odata, in care un tip suferind de Tourette isi tot pocnea mama si o injura (asta se intampla involuntar si foarte rapid), apoi imediat isi cerea scuze si zambeau amandoi jenati. Maica-sa se tot ferea, dar tot o incasa.

Eu ma gandesc ca in cazul tipului de mai sus poate fi vorba si de o defulare, desi in principal cauzele acestui sindrom par a fi genetice.

un tip suferind de Tourette, injura (asta se intampla involuntar si foarte rapid), apoi imediat isi cerea scuze si zambea

cam asta stiam eu despre sindrom..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut un documentar serios odata, in care un tip suferind de Tourette isi tot pocnea mama si o injura (asta se intampla involuntar si foarte rapid), apoi imediat isi cerea scuze si zambeau amandoi jenati. Maica-sa se tot ferea, dar tot o incasa.

Eu ma gandesc ca in cazul tipului de mai sus poate fi vorba si de o defulare, desi in principal cauzele acestui sindrom par a fi genetice.

Editat de Ligia1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cam asta stiam eu despre sindrom..

 

manifestarile, de tip verbal sau locomotor, marcheaza pe cei care le au...

 

problema ar fi a acceptarii de catre societate... daca unele dintre ticuri pot fi intelese si tolerate, altele nu...

daca unele comportamente sunt percepute ca fiind simptomele unei boli, altele sunt tratate ca fiind impotriva omului...

 

daca unii bolnavi constientizeaza ca sunt bolnavi si isi accepta "crucea" altii se inversuneaza si ori se autoizoleaza, ori se manifesta violent fata de semeni...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gresiti in mod deranjant.Sindromul Tourette nu il are oricine are un tic,este o greseala monstruoasa de-a dreptul.Incercati sa cititi trate de neurologie [acolo se incadreaza acel sindrom].

Ticuri verbale sau motorii cred ca are 80 la suta din populatie,daca nu mai multi.

Pot sa va dau exemple si de oameni politici cu ticuri verbale.

Iar chestia cu mana care incearca sate sugrume in somn din cate stiu eu apare atunci cand se sectioneaza corpul calos pentru diminuarea/abolirea crizelor epileptice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa aflati mai multe despre sindromul Tourette cititi "Omul care isi confunda sotia cu o palarie", scrisa de Oliver Sacks. Gasiti acolo si alte povesti ale unor oameni care sufera de diferite afectiuni neurologice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×