Sari la conținut
Forum Roportal
Lupone

DILEMA

Postări Recomandate

Salutari!

 

Am o problema. O dilema de fapt. Si nu numai eu, ci si organele care ma tin in loc de vreo 3 saptamani, nefiind siguri ce raspuns sa-mi dea. Nu intentionat probabil, ci din pura incompetenta.

Deci:

Am avut permisul anulat in 2003 in urma unui accident. Am fost condamnat la 6 luni cu suspendare la cea data, iar in perioada de incercare, dupa un an(2004), am incercat sa ies din tara cu un pasaport fals, si m-am descurcat de un dosar penal. In 2007 a ramas hotararea definitiva cu pasaportul, iar in 2009 din Septembrie pana in Iulie 2010 am executat pedeapsa: 6 luni pt accidentul din 2003, si 8 luni pt pasaport. Deci 14 luni. Am iesit de la inchisoare pe 7 Iulie 2010.

Din dorinta de a ma pune in regula cu permisul, mi-am scos cazierul judiciar imediat ce am iesit si m-am prezentat la Politia Rutiera la cazierul auto, si am intrebat daca am dreptul sa dau pt permis din nou. S-a uitat seniorul din spatele ghiseului in computer si dupa o scurta consultare a cazierului judiciar, a zis ca pot sa merg sa fac scoala si sa dau pt permis. Zis si facut:ma duc la o scoala de soferi, intocmesc un dosar cu toate cele trebuincioase, aduc sentintele penale de la cele 2 probleme ce le-am avut, instructorul merge din nou la un organ responsabil cu verificarea dosarelor "cu probleme" ca al meu, verifica, zice ca totul e okay, fac scoala, si dupa 5 saptamani ma duc cu dosarul in mana sa ma inscriu la examen, increzator intr-un viitor automoblistic stralucit... Dar, acelasi organ care la inceput mi-a zis ca e okay sa demarez procedeul, imi zice ca "... stati asa domnu`, ca ceva nu este in regula... nu sant inca sigur, trebuie sa ma consult si cu sefu` meu, dar nu aveti dreptul sa dati acum pt permis..." Am ramas blocat, se stie, si am intrebat de ce acu` 5 saptamani nu aveam nici o problema, iar acum am...

Omul mi-a zis ca se scuza, dar cica nu a vazut un amanunt, si anume faptul ca eu pedeapsa pt accidentul ce l-am avut in 2003 am executat-o in 2009-2010, si ca nu se ia in consideratie de cand a ramas hotararea judecatoreasca definitiva, ci de cand am executat pedeapsa in baza acelei hotarari... Dar inca nu este sigur, ca cica trebuie sa se mai consulte cu seful lui...

Am fost la un avocat, i-am prezentat cazul, si el m-a sunat azi si mi-a zis ca organele sant in afara de seama si ca se considera data de la care a fost luata hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila, intru absolvirea mea de pacatele obstesti, si repunerea mea in drepturi.

 

In sentinta penala in baza careia mi s-au contopit cele doua pedepse, si in baza careia am fost inchis, se precizeaza ca in baza Art 83 din CP, se revoca suspendarea de 6 luni si se adauga la cele 8 luni si trebuie sa fac 14 luni cu executare. De aceea s-a luat organul, ca cica mi s-a anulat suspendarea si el considera ca trebuie sa stau 14 luni plus inca 6 pana cand am dreptul sa dau din nou pt permis. Adica in Noiembrie fac 14 luni de cand am fost aresta(acum sant eliberat conditionat), iar 6 luni se fac in Mai 2011. Atunci ar trebui sa dau eu pt permis din nou dupa el citire.

 

Intrebarea mea, daca poate cineva sa ma ajute este simpla:

 

Am, sau nu am dreptul sa dau acum pt permis?

 

Va multumesc pt ajutor!

 

P.S. Stiu ca cel mai bine e sa am o hotarare judecatoreasca in legatura cu aceasta tema, dar, poate ca nu trebuie sa mai pierd timpul aiurea prin instante, nu?...

 

Mersi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×