Sari la conținut
Forum Roportal
Lovele

Daca ma pun sa invat.... nu pot

Postări Recomandate

Buna. Fara a zice prea multe trec la subiect. Pana in clasa a 7-a am fost un elev destul de bun insa de acolo a inceput decaderea. Am ajuns pana acolo ca in clasa a 11-a numai dormeam, mancam, ascultam muzica, rupeam-darameam tot ce puteam insa nu prea chiuleam(imi era frica de absente). De invatat nici nu incapa indoiala, bagam 2 caiete in ghiozdan(era cand si uitam si ma duceam cu ghiozdanu gol :P) ) si cu ala ma duceam toata saptamana. Acum ma duc in clasa a 12-a si sincer mi-e frica. Daca nu iau bacu cred ca ma si omoara maicamia. Problema la mine e ca daca ma pun sa invat.... nu pot. Citesc de mii de ori lectia si tot nu retin nimic, probabil de aia ca is cu capu in nori :D) Deci aveti ceva sfaturi pentru mine?

 

Si inca o intrebare, stie careva ce iti trebuie sa fii un paznic la un magazin sau ceva? Mi-ar placea un astfl de loc de munca. Ma duc prin magazine si vad paznici mosnegi, si ma intreb cum e posibil. Eu trag de fiare si cred ca is destul de ok si pana termin liceul o sa fiu si mai ok :roll: Deci daca stie careva ce-ti trebuie sa fii un paznic :o:

 

Mersi anticipat de raspunsuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca la varsta asta iti doresti sa ajungi paznic la un magazin pe un salariu mizer...Nu mai spun nimic. Ia niste lecitina. Pune mana si invata. Tie ti-ar trebui un par in cap (ma refer la un soc in legatura cu scoala, ca alte chestii nu sunt importante) sa te trezesti si sa-ti dai seama ca nu-i a buna ceea ce faci. Fane (my father) imi spunea o chestie (pentru care-l respect): intai scoala apoi distractia.

Te inteleg. Esti tanar, tot ce zboara se mananca. Si poate si indragostit. Da' muzica si calculatoru' nu tine de foame.

 

Singurul mod in care poti sa inveti e sa fii linistit. Nu te gandi la World of warcraft sau Fifa (nush ce jocuri ai tu prin calculator), lasa tranceul sau houseul (sau mai rau: manelelelelele). N-ai decat sa faci cum faceam eu: la romana ma asociam cu personajul principal. La bio, imi "descriam" corpul...etc. La mate nu stiu, ca nu am dat bacu'.

 

Si fa tot posibilul sa iti stergi ideea de a pazi un magazin. Esti tanar si presupun ca ai alte aspiratii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand sa practici autosugestia.Nu e deloc greu,si rezultatele apar repede.

Poti sa iti sugerezi ca inveti foarte usor,memorezi imediat si chiar ca iti face si placere! (motivul pentru care iti e atat de greu sa inveti acum,este convingerea ta ca este greu,neplacut si ca nu te ajuta nici memoria...schimba convingerea si schimbi si efectele)

Eu mi-am sugerat mai demult ca invat limba engleza asa -desi nu am studiat-o la scoala,m-am trezit ca o "prind" din filme...acum,o stiu chiar foarte bine,fara sa o fi studiat.

http://www.ascella.ro/autosugestia-un-inst...na-fiecaruia-90

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi place tipul...n-are visuri mari;n-are de unde pica

bravo tata!

decat sa visezi ca ajungi presedinte si ajungi paznic la vreun magazin,mai bine vrei sa fii paznic si ajungi,nu presedinte,ci un sef peste cativa paznici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carte multa nu se cere, sa fii prost, sa ai putere. Bacu' il iei, daca nu inveti, copiezi si tot il iei. Daca umbli in mediu de distrusi tot distrus o sa ajungi si tu, asa ca nu mai umbla cu terminati. Vezi daca poti pleca in afara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wanderer:

Etherial:

Nu joc niciun joc, am un pc mai slabut numai bun pentru messenger si youtube. Nu ascult manele, sunt fan al rockului si numai al rockului (am si o chitara electrica cu care mai trezesc vecinii :roll:) Paznic intr-un magazin cu un salariu de rahat. Mai na. Cine nu are un salariu de rahat momentan. Burtosii din partid. Ma gandeam la paznic deoarece am un prieten care e paznic la fabrica nokia(30km departare de mine) si castiga 12 milioane, au sala, primeste masa, primeste bonuri, in curand isi face si permis de arma.

 

Arcangelo:

Practic autosugestia la antrenamente, o sa il incerc sa il practic si la invatat. Mersi :o:

 

buleala:

Ar fi fain :P

 

Wanderer:

Nu inteleg ce zici cu distrusii, insa daca te referi la bautura si chestii incerc sa fiu cat mai sanatos, insa da mai fac cate o prostie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cauta sa pleci in afara. Daca stai intre oameni care nu vor nimic de la viata te complaci in situatia asta. Pe aceia ii numeam distrusi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu tot respectul.....esti picat in cap?....altii au idealuri atat de inalte...idealul si telul tau este sa ajungi paznic? tu gandesti ceva? iti zic eo d c nu mai poti invata...nu pt ca ``esti cu capul in nori``...si pt ca probabil nu ai mai inv o lectie de cativa ani...si asa cum sa zicem nu ti-ai mai lucra muschii vreo 4 ani...si dupa aceea nu ai mai avea nimic...asa si creierul nefiinf exersat ti s-a facut lenes...incepe si exerseaza-l....si daca pleaca afara ce rezolva? o sa fie ziar, descarcator sau mai situ eo ce....INVATA ESTE SINGURA SOLUTIE SA IESI DIN NOROI

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×