Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am descarcat AutoCAD Arhitect 2011,am stat 1 ora si mi-am batut capul sa inteleg diverse de unul singur...mai greu de unul singur dar am reusit cateceva...

Daca zici ca te pricepi la AutoCAD,vrei te rog sa fii profesorul meu online ? :flowers:

 

Pana acum profesoara ne-a invatat doar coordonatele plane si polare.

 

Eu nu inteleg cum merge treaba cu incii (") astia...

 

Si am mai luat inainte de autocad ceva: maya 2011

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi place! In ce e facut? SolidEdge, Inventor....?

 

 

 

Sfatul meu e sa inveti mai intai care este diferenta dintre CAD, CAM, CAE; apoi sa intelegi ce inseamna sa treci prin toate fazele unui PLM... asta ca sa ai o viziune de ansamblu asupra acestor programe si cam ce fac ele. Apoi poti sa te decizi ce vrei sa faci si cam ce s-ar potrivi cel mai bine.

 

Daca vrei sa faci o schita simpla si nu numai - sa nu ma intelegi gresit - AutoCAD-ul este cel mai bun. Eu cu el am inceput.

Dar daca vrei sa realizezi o piesa mai complexa, AutoCAD-ul va fi insuficient.

 

Zic sa incepi cu AutoCAD-ul... ultima versiune (2011). Cea mai buna varianta e sa il dai jos de pe warez.

Salve, eu folosesc pentru moment Inventor. Pentru incepatori recomand tot Autocad. Proiectarea parametrica nu cred ca are sens fara a cunoaste bazele proiectarii 2D.

 

O grinda de manevra folosita la scoaterea si introducerea batardourilor in nisa.

LIFTING-DEVICE.jpg

Folosesti silmularea dinamica pentru teste ?

 

 

Mai jos am atasat un ansamblu de pat si instructiunile de montaj, totul facut in inventor (mai putin impaginarea instructiunilor de montaj pe care am facut-o in excel)

ISTR.ONDA.pdf

ONDA.pdf

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu inteleg cum merge treaba cu incii (") astia...

 

:roll:

 

Du-te in setup si schimba-l in milimetri - asta doar daca nu te pregatesti sa emigrezi in SUA

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:roll:

 

Du-te in setup si schimba-l in milimetri - asta doar daca nu te pregatesti sa emigrezi in SUA

AAAAh tnx :doh: m-am gandit la asta...da nu gaseam setarile...o sa ma uit mai atent :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AAAAh tnx :doh: m-am gandit la asta...da nu gaseam setarile...o sa ma uit mai atent :)

 

Scuze, nu mai stiu exact ce si unde ... nu am mai atins Autocad din 1999 :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scuze, nu mai stiu exact ce si unde ... nu am mai atins Autocad din 1999 :roll:

eh...asta e ceva mai complicat :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Felicitari pentru "elice" :roll:

 

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am descarcat AutoCAD Arhitect 2011,am stat 1 ora si mi-am batut capul sa inteleg diverse de unul singur...mai greu de unul singur dar am reusit cateceva...

Daca zici ca te pricepi la AutoCAD,vrei te rog sa fii profesorul meu online ? :)

 

Pana acum profesoara ne-a invatat doar coordonatele plane si polare.

 

Eu nu inteleg cum merge treaba cu incii (") astia...

 

Si am mai luat inainte de autocad ceva: maya 2011

 

 

Am sa le iau pe rand:

De ce Architecture? Pe ce vrei sa te specializezi? Uite aici toate produsele Autodesk Autodesk Products Eu folosesc AutoCAD.

 

Nu ma intelege gresit, dar nu sunt chiar atat de bun ca sa iti fiu profesor... :doh:

 

Profesoara isi face si ea treaba ei. Tu esti cel care invata. Poate sa iti predea 1000 de ani de aici inainte... Ideea e ca daca vrei, sunt convins ca in maxim 6 luni poti sa ii predai tu ei. Fara gluma...

 

Ce vrei sa zici despre inci? 1 inch = 25.4 mm. Sau poate nu am inteles eu intrebarea...

 

Maya este pentru altceva. Eu unul nu am lucrat cu Maya. Pana la urma ce vrei sa faci?

 

Cat timp ti-a luat sa faci primul model ?

 

Nu mai stiu cat timp. Sunt cativa ani de atunic. A fost mai mult o ambitie. E facut in AutoCAD (nu Architecture) si primul lucru cu care am inceput a fost o caramida. Apoi un zid si asa mai departe. Am pus pana si stratul de tencuiala.

Acum l-a face mult mai repede :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×