Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu anul asta am inceput sa invat CAD la scoala :doctor: ,downloadez acum autocadul sa vad cum ma descurc... ce programele imi recomandati in stil autocad?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu anul asta am inceput sa invat CAD la scoala :hi: ,downloadez acum autocadul sa vad cum ma descurc... ce programele imi recomandati in stil autocad?

eu stiu una si buna :doctor: :huh: 3D Max si alta un pic mai slaba GMax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu anul asta am inceput sa invat CAD la scoala 8) ,downloadez acum autocadul sa vad cum ma descurc... ce programele imi recomandati in stil autocad?

hm. e bun autocadul, dar poti incerca si Solidworks -ul :spiteful:

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai intai sa gasesc macar unul...ca am downloadat pana acum numai niste porcarii de programe...in sensul ca imi da erori la instalare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai intai sa gasesc macar unul...ca am downloadat pana acum numai niste porcarii de programe...in sensul ca imi da erori la instalare...

pai daac nu ai licenta, patesti.

la scoala nu ai?..ar trebui o varianta crackuita..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ansamblu explodat

Imi place! In ce e facut? SolidEdge, Inventor....?

 

Eu anul asta am inceput sa invat CAD la scoala :spiteful: ,downloadez acum autocadul sa vad cum ma descurc... ce programele imi recomandati in stil autocad?

 

Sfatul meu e sa inveti mai intai care este diferenta dintre CAD, CAM, CAE; apoi sa intelegi ce inseamna sa treci prin toate fazele unui PLM... asta ca sa ai o viziune de ansamblu asupra acestor programe si cam ce fac ele. Apoi poti sa te decizi ce vrei sa faci si cam ce s-ar potrivi cel mai bine.

 

Daca vrei sa faci o schita simpla si nu numai - sa nu ma intelegi gresit - AutoCAD-ul este cel mai bun. Eu cu el am inceput.

Dar daca vrei sa realizezi o piesa mai complexa, AutoCAD-ul va fi insuficient.

 

Zic sa incepi cu AutoCAD-ul... ultima versiune (2011). Cea mai buna varianta e sa il dai jos de pe warez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne dai si noua cateva indicatii despre modul in care se lucreaza in autocad te rog? :flowers:

Sau in programul in care ai facut aceasta grinda de manevra folosita la scoaterea si introducerea batardourilor in nisa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ne dai si noua cateva indicatii despre modul in care se lucreaza in autocad te rog? :flowers:

Sau in programul in care ai facut aceasta grinda de manevra folosita la scoaterea si introducerea batardourilor in nisa?

 

Grinda asta nu este realizata in AutoCAD, ci in Autodesk Inventor. Pentru a realiza asa ceva, trebuie sa desenezi piesa cu piesa si apoi sa le asamblezi una cate una, in functie de constrangeri.

 

In ceea ce priveste

indicatii despre modul in care se lucreaza in autocad
poti sa iti recomand AutoCAD pentru ingineri - Ionel Simion. In rest, Internetul e plin.

 

Ca un sfat: toata lumea vrea sa treaca direct la desenul propriu-zis. Mai intai invata lucrurile legate de crearea unui template, layere, workspace etc si abia apoi apuca-te de desenul propriu-zis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×